Reklama

Reklama

​Jak wyczyścić trudno dostępne miejsca

Brudu z zakamarków nie usunie nawet najdroższy odkurzacz. Trzeba sprytu, żeby się go pozbyć. Może wypróbujesz nasze sposoby?

Kurz pod lodówką

Nie usuniesz go zwykłą szczotką, ani tą od odkurzacza. Aby odsunąć lodówkę od ściany, musiałabyś wszystko z niej wyjąć, a potem ponownie schować. Zajęłoby ci to sporo czasu. Na szczęście jest inny łatwiejszy i o wiele szybszy sposób. Na długą linijkę lub płaską listewkę naciągnij nogawkę starych elastycznych rajstop (najlepiej grubych, zimowych) i wsuń pod lodówkę. Kłębki kurzu przyczepią się do dzianiny i bez trudu je wyciągniesz. Sposób ten możesz wykorzystać również do wyczyszczenia podłogi pod ciężką szafą z ubraniami, kanapą i regałami, których nie dasz rady sama przesunąć. Starymi rajstopami zetrzesz też kurz z mebli.

Reklama

Osad w dzbanku

Usunięcie go z dzióbka imbryka lub z innego wąskiego naczynia to prawdziwe wyzwanie. Trudno dostać się do nich zmywakiem, a nawet szczotką do butelek. Spróbuj mniej pracochłonnego sposobu. Wsyp do naczynia opakowanie kwasku cytrynowego i nalej do pełna wrzącej wody. Pozostaw na noc. Rano wypłucz dzbanek. Do wazonu z wąską szyjką wrzuć garść suchego ryżu, wlej trochę wody, dodaj kilka kropli płynu do zmywania, przykryj wlot dłonią i mocno potrząsaj aż osad zniknie.  

Zatłuszczony filtr

Metalowy filtr okapu najłatwiej oczyścić w zmywarce. Wyjmij ramkę z siatką z okapu. Włóż do zmywarki i nastaw program z wysoką temperaturą. Środek do zmywarki rozpuści tłuszcz, a woda pod ciśnieniem wypłucze zanieczyszczenia. Jeśli nie masz zmywarki, nalej gorącej wody do dużej miski lub na dno wanny albo brodzika, dodaj pół szklanki płynu do zmywania, opakowanie sody i włóż filtr. Zostaw na pół godziny, aby zmiękczyć brud. Następnie wyszoruj oczka siatki szczotką i wypłucz silnym strumieniem z prysznica.

Brudna klawiatura

Zdarza ci się coś przegryźć przed komputerem? Okruchy utkwiły między klawiszami? Odłącz klawiaturę od urządzenia, odwróć i lekko opukaj. Okruchy powinny wypaść. Wymieciesz je także twardym pędzelkiem. Jeśli masz odkurzacz samochodowy, użyj go do pozbycia się okruchów. Możesz również posłużyć się zwykłym odkurzaczem i szczelinową końcówką wyssać zanieczyszczenia. Nastaw jednak urządzenie na najniższą moc ssania, aby nie wessało obluzowanych klawiszy.

Pomocne środki

Zanim zabierzesz się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, przygotuj środki, które ci to ułatwią: 

Gąbkę do zmywania, która przejdzie przez szyjkę wazonu lub dzbanka. Aby umyć naczynie, posłuż się trzonkiem drewnianej łyżki. Dociśnij nim gąbkę do ścianki i wyszoruj. Potem wyjmij gąbkę, pomagając sobie trzonkiem. 

Grubą sól - wrzuć ją do naczynia, nalej trochę wody i energicznie potrząsaj.

Ocet - mocno podgrzany udrożni rury w zlewie i sitko prysznica. Wlej go do odpływu. Słuchawkę prysznica owiń szmatką nasączoną octem, a potem folią aluminiową. Zostaw na noc. 

Patyczki kosmetyczne - doczyścisz nimi dzióbek imbryka, usuniesz brud z wrębów ram okiennych, przestrzeni między klawiszami pilota, kurz z kratki wentylacyjnej w aucie.

Starą szczoteczkę do zębów - pomoże ci pozbyć się wapiennych osadów z łazienkowej i kuchennej armatury.

Zobacz także:


Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy