Reklama

Liście laurowe – czego o nich nie wiesz?

Wzbogacasz nimi smak zup, mięs i sosów. Ale potrafią znacznie więcej! Pomogą ci zasnąć, uśmierzą ból stawów i sprawią, twoje włosy będą błyszczeć.

Odświeżony oddech

Po zjedzeniu surowej cebuli lub czosnku żuj przez kilka minut liść laurowy. Potem wypluj i wypłucz usta. Nieprzyjemny zapach powinien zniknąć. Jeśli żucie ci nie odpowiada, możesz wypłukać jamę ustną naparem z tej rośliny. Łyżeczkę drobno pokruszonych liści zalej 3/4 szklanki wrzącej wody i odstaw pod przykryciem na 20 minut.

Spokojny sen

 Zapach wawrzynu (czyli laurowych liści) wycisza i uspokaja. Możesz zalać kilka wrzącą wodą i ustawić naczynie w pobliżu łóżka. Pachnąca para pomoże ci się odprężyć i zasnąć. Właściwości nasenne ma również świeża roślina. Postaw doniczkę w sypialni blisko poduszki. Porusz rośliną, aby uwolnić jej zapach.

Reklama

Mole precz!

 Do pojemników z sypkimi produktami (mąką, kaszą), a także z suszonymi grzybami włóż po 2-3 listki laurowe. Ich zapach jest nieznośny dla moli. Jeszcze skuteczniej działa eteryczny olejek laurowy. Wsyp sodę do małego słoiczka, dodaj kilka kropli olejku i wymieszaj. Postaw naczynie w szafce z sypkimi produktami, a mole będą ją omijać.

Powietrze bez bakterii

Spal w popielniczce kilka suchych liści. Unoszący się z nich dym działa odkażająco. Warto stosować tę metodę szczególnie w sezonie przeziębień i grypy. Ale nie tylko. Latem woń zwęglonego wawrzynu odstraszy komary. Można więc wrzucić kilka listków na żarzące się węgle grilla. Zapach palonych liści ma jeszcze inne cenne właściwości - pobudza wydzielanie endorfin w mózgu i poprawia nastrój.

Lśniące i mocne włosy

Płukanka z liści laurowych likwiduje łupież i pobudza wzrost włosów. Pokrusz 5-6 liści, zalej 1,5 szklanki wody i gotuj na małym ogniu ok. 15 minut. Przestudzony płyn wcieraj w skórę głowy pół godziny przed myciem. Aby kuracja pomogła, musisz ją stosować minimum miesiąc.

Na skórę, stawy i oczyszczenie

Wywar z liści laurowych przyspiesza leczenie zmian skórnych. Przemywaj nim twarz z wypryskami lub trądzikiem. Tampon zmoczony w wywarze możesz także przykładać do opryszczki. Jeszcze silniejsze właściwości lecznicze ma olejek laurowy.

Kąpiel w naparze lub wywarze z tej rośliny łagodzi bóle stawów i mięśni. Wspomaga też leczenie zapalenia oskrzeli. Dwie garście liści zalej 3 litrami wody i gotuj na wolnym ogniu ok. 20 minut. Przecedź i wlej do wanny z wodą. Kąpiel powinna trwać ok. 15 minut.

Herbatka z liści laurowych oczyszcza z toksyn. Łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzącej wody i odstaw na 15 minut pod przykryciem. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki przez 3 dni.

Uprawiaj w domu

Wypróbuj świeże liście wawrzynu z własnej doniczki. Roślinę kupisz w sklepie ogrodniczym. Ustaw ją w widnym miejscu, ponieważ potrzebuje dużo światła. Zimą podlewaj skąpo, tylko tyle, by ziemia zupełnie nie wyschła. Wiosną zwiększ podlewanie. Wawrzyn w donicy dorasta do 1,5-2 metrów, ale możesz go przycinać, by się rozkrzewił.


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy