Reklama

Reklama

Ostatnie prace w ogrodzie

Gdy jest coraz większe ryzyko przymrozków, zasilamy glebę, grabimy liście i przygotowujemy ogród do zimowania.

Przenieś do domu

To ostatni dzwonek, aby uprawiane w pojemnikach na tarasie i balkonie  mandewille, bugenwille, fuksje, datury i drzewka cytrusowe  przenieść do zimowej kwatery. Wcześniej usuń chore i słabe pędy. Pozostałe skróć  o 1/3 (umożliwi to  im lepszy dostęp do światła i ograniczy transpirację - nadmierne wyparowywanie wody).

Okryj na zimę

W mroźne i bezśnieżne zimy lawenda (a zwłaszcza młode rośliny, wsadzone do gruntu jesienią) może przemarzać. Po pierwszych przymrozkach (pod koniec X lub na początku XI) okryj ją stroiszem (gałązkami roślin iglastych), słomą albo białą agrowłókniną, a podstawę pędów obsyp korą sosnową lub torfem.

Reklama

Zetnij pędy bylin

W październiku przekwitają byliny jesienne i powtarzające kwitnienie. Części nadziemne bylin niezimozielonych trzeba ściąć (ponieważ na obumarłych częściach mogą się rozwijać chorobotwórcze grzyby) i je spalić. Pozostaw tylko te kwiatostany, które ogród mogą zdobić także zimą, np. rudbekii błyskotliwej,  jeżówki purpurowej, krwawnika, rozchodnika okazałego, zawilca japońskiego. Byliny wrażliwe na mróz okrywa się 10-centymetrową warstwą kory, trocin, suchymi liśćmi albo stroiszem. Przy bezśnieżnej zimie i mrozach poniżej -10°C trzeba dołożyć dodatkową warstwę, tak aby grubość osłony wynosiła 15-20 cm. Nie przycinaj kwiatostanów ozdobnych traw - pampasowej i miskantów - zwiąż je tylko, a przed przymrozkami okryj słomą albo stroiszem.

Zbierz nasiona

Nasiona odmian dyni powtarzających cechy warto zebrać i wysiać w kolejnym sezonie (aby dynie się nie krzyżowały, uprawiaj je w odl. co najmniej 250 m od siebie i zapylaj ręcznie). Z nasion możesz też rozmnożyć orzecha włoskiego: wybierz najdorodniejsze orzechy, które spadły z drzewa  i umieść je w glebie. Część z nich skiełkuje i w następnym roku siewki będziesz mogła  przesadzić we właściwe miejsce w ogrodzie.

Posiej ozime warzywa

Ozime odmiany czosnku (Harnaś, Orkan, Arkus) sadzi się (nieco głębiej i gęściej niż w terminie wiosennym) od poł. X do poł. XI - aby się jedynie
 ukorzeniły, nie tworząc części nadziemnych. Cebulę z dymki (Rawska, Żytawska, Czerniakowska) do końca X - najlepiej na grządce po warzywach uprawianych na oborniku. Marchewkę  i pietruszkę dopiero w XI, żeby nasiona zdążyły napęcznieć, ale nie wykiełkowały przed zimą.


Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy