Reklama

Prawdy i mity na temat dobrego CV

Od tego, jak wygląda nasze CV i jakie informacje są w nim zawarte, zależy to czy potencjalny pracodawca zechce się z nami umówić na rozmowę kwalifikacyjną.

Z raportu Pracuj.pl "CV okiem rekruterów" wynika, że to jak wyobrażamy sobie idealne CV nie zawsze zgadza się z tym, czego oczekują osoby rekrutujące kandydatów na dane stanowisko. Wyjaśniamy, jakie najczęstsze błędy popełniamy pisząc życiorys zawodowy, dzięki któremu możemy znaleźć pracę.

Połowa Polaków uważa, że CV powinno zmieścić się na jednej stronie.

Myślimy, że dłuższy dokument zniechęci rekrutera do jego czytania. To mit - długość CV powinna zależeć od naszego doświadczenia zawodowego. Dokument przygotowany przez młodego człowieka tuż po studiach rzeczywiście może być jednostronicowy. CV osoby z długoletnim doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych może być bardzo długie.

Reklama

- CV na jednej stronie to mit. Nawet jeśli CV ma 3 strony, ale pełne istotnych - w odniesieniu do danego profilu stanowiska - informacji, to nadal jest ono wartościowe i z pewnością poświęcę mu swój czas - wyjaśnia Joanna Przybylska, Sigmar Recruitment Poland.

Ważne jest to, aby zawartość CV, była właściwie dopasowana do oczekiwań potencjalnego pracodawcy. Najważniejsze dla rekruterów informacje dotyczą doświadczenia zawodowego. To na nim powinniśmy się skupić.

Trzeba pamiętać o tym, by opisując swój profil zawodowy stosować chronologię odwróconą (czyli informacje o ostatniej pracy powinny się znaleźć na pierwszym miejscu). Stanowiska na jakich pracowaliśmy muszą być dobrze opisane, trzeba wymienić wszystkie kompetencje. To ważne, bo wiele stanowisk ma podobne nazwy, a często bardzo się od siebie różnią.

Bardzo często spotyka się opinie, że CV powinno się wyróżniać na tle innych.

To prawda, ale nie można przesadzić z kreatywnością. CV ma być przede wszystkim proste i estetyczne. Ostatnio modne są CV opracowane graficznie (np. z inicjałami, ramkami, na kolorowym papierze), jednak zdaniem Katarzyny Krąkowskiej z TELIT Management są one mało czytelne.

- CV z dodatkową grafiką mogą się sprawdzić w branży artystycznej i kreatywnej, ale też warto uważać, żeby nie przesadzić. Katarzyna Błocka-Sowińska z MediaCom podkreśla, że klasyczna forma CV trafniej przekazuje informację o wiedzy i doświadczeniu kandydata.

- Powinniśmy unikać rozbudowanej grafiki, która zazwyczaj pogarsza czytelność dokumentów. Czy zatem rezygnować z indywidualności? Nie, ale upewnijmy się, że ciekawy pomysł graficzny uzupełnia treść, a nie ją zastępuje - wyjaśnia spcejalistka ds. HR.

Najważniejsze jest doświadczenie

Portal Pracuj.pl sprawdził co jest najbardziej istotne dla rekruterów weryfikujących CV kandydatów do pracy. Przeprowadzono w tym celu badanie eyetrackingowe (polega ono na śledzeniu uwagi wzrokowej badanego). Okazuje się, że rekruterzy nie czytają CV tak jak książki - linijka po linijce.

Najpierw sprawdzają jakie jest doświadczenie zawodowe kandydata - to najważniejsze kryterium przy jego ocenie. Najwięcej uwagi specjalistów HR pochłaniały trzy najnowsze pozycje doświadczenia. Później osoby czytające CV sprawdzają dane osobowe kandydata, czyli ich wzrok wędruje wyżej, bo od tych informacji zaczyna się CV. Kolejną przyciągającą uwagę była sekcja: wykształcenie.

Doświadczenie było również ostatnią częścią CV czytaną przez rekruterów przed podjęciem decyzji o wykluczeniu danej osoby z rekrutacji. Prawie połowa osób analizujących CV ponownie przeczytała informacje o doświadczeniu zawodowym przed odrzuceniem danego kandydata.

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy