Reklama

Wpuść powietrze do domu

Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura w mieszkaniu nie sprzyja zdrowiu. Wpływ na nie ma także dostęp do świeżego powietrza i światła dziennego.

Lekarze potwierdzają, że przy wysokiej temperaturze w pomieszczeniu (powyżej 21 st. C) i zatęchłym powietrzu częściej łapiemy infekcje zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. W dzień najlepsza temperatura to 20 st. C. Przemiana materii jest wtedy spokojna, gruczoły potowe pracują wolniej, organizm nie musi się zbytnio wysilać, a skóra nie odbiera żadnych niemiłych bodźców. Natomiast śpimy najlepiej w 18 st. C.

Syndrom chorego budynku

Zła jakość powietrza może powodować zespół dolegliwości określany mianem syndromu chorego budynku (SBS).

- Występuje on u co najmniej 25 proc. osób długotrwale przebywających w niewietrzonych pomieszczeniach - mówi dr Katarzyna Bukol-Krawczyk, internista z Centrum Medycznego ENEL-MED. - Objawia się on bólami i zawrotami głowy, omdleniami, uczuciem duszności, mdłościami, przemęczeniem oraz podrażnieniem nosa, gardła i śluzówek oczu.

Reklama

Krok do astmy


Dorosły człowiek codziennie wykonuje 22 tys. oddechów, wchłaniając od 15 do 20 tys. litrów powietrza. Z każdym oddechem wdychamy od 40 do 75 tys. cząsteczek kurzu, a jeden jego gram zawiera 700 mln różnych drobinek, które mogą wywołać astmy i alergie. Bardzo niezdrowa jest też wilgoć, a warto wiedzieć, że czteroosobowa rodzina wytwarza ok. 10 litrów wilgoci dziennie, co odpowiada ilości wody rozlanej z dużego wiadra na podłogę. Wilgoć powinna być odprowadzana z pomieszczenia za pomocą odpowiedniej wentylacji.

Kiedy wietrzyć?

- Najbardziej wydajną wymianę powietrza można uzyskać poprzez stosowanie nawiewników w oknach i częste wietrzenie pomieszczeń, najlepiej 2-4 razy dziennie - mówi architekt Monika Kupska-Kupis z Velux Polska. Wietrzenie powinno odbywać się rano, po wstaniu z łóżka, a także po kąpieli, w trakcie gotowania, sprzątania, suszenia prania wewnątrz pomieszczenia i po powrocie do domu. Z "obowiązku" otwierania okien są zwolnieni tylko alergicy w okresie kwitnienia lub pylenia roślin, na które są uczuleni. W kuchni czyste powietrze zapewni dobry wyciąg (drzwi w czasie gotowania powinny być zamknięte). W łazience, która nie ma okna, po kąpieli warto zostawić otwarte drzwi.

Okna dobrze położone


Jeżeli dopiero wybieramy mieszkanie, zwróćmy uwagę na rozmieszczenie okien. - Najlepsza sytuacja to możliwość wietrzenia na przestrzał - mówi architekt Monika Kupska- Kupis. - Takie usytuowanie okien pozwala na szybką wymianę powietrza w krótkim czasie, a także skuteczne chłodzenie mieszkania latem.

Warto wiedzieć
Człowiek wykonuje 22 tysiące oddechów dziennie! Brak świeżego powietrza osłabia zdolność do pracy i nauki i jest źródłem alergii.

Dla uzyskania właściwej jakości powietrza w mieszkaniu wystarczy je przewietrzyć 2-4 razy dziennie!

Przy temperaturze powyżej 21 st. C wysychają śluzówki dróg oddechowych To powoduje zmniejszenie odporności i narażenie na infekcje.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy