Reklama

Buraki w roli głównej

Pozornie zwyczajne warzywo to esencja zdrowia. Zawiera witaminy C i B, oraz wiele mikroelementów.

Ta rubinowa bulwa ma w sobie ogromny potencjał kulinarny. Jej delikatny, słodki smak sprawdza się idealnie w sałatkach i zapiekankach, świetnie komponuje się z serami oraz wędlinami.

W sałatkach

Gotowane buraki wyśmienicie smakują pokrojone w kostkę z cebulą, doprawione solą, pieprzem, odrobiną miodu, i skropione oliwą z oliwek, ale sprawdzą się równie dobrze z ziemniakami i szczypiorkiem, batatami i wędzoną makrelą, rukolą, fetą i orzechami włoskimi czy z jabłkami i serem.

Przystawka

Będzie ci potrzebna bagietka, gotowane buraki, czosnek i ser typu brie albo camembert. Zgrillowane z jednej strony kromki bagietki natrzyj czosnkiem i skrop oliwą z oliwek. Ułóż na nich pokrojonego w grube półksiężyce buraka, zanurzonego wcześniej w occie balsamicznym, a na samym wierzchu plastry sera. Posyp mielonym czarnym pieprzem i słodką papryką. Włóż grzanki do piekarnika i zapiecz. Podawaj gorące z sałatką z rukoli.

W galarecie

Burak w galaretce nie tylko ucieszy oko, ale też wprawi w zachwyt twoje kubki smakowe. Ugotuj buraki, schłódź i pokrój w grubą kostkę. W międzyczasie przygotuj galaretkę malinową, ale połowę zalecanej ilości wody zastąp białym octem winnym. Wlej galaretkę do formy. Jak tylko zacznie gęstnieć, wrzuć do niej buraki. Odstaw do lodówki na 24 godziny. Przewróć do góry nogami. Galaretkę podawaj pokrojoną w grube plastry, z domowymi wędlinami.

Szybka tarta z burakami

Wyłóż blachę kruchym ciastem i podpiecz w nagrzanym do 190 stopni piekarniku (10-15 minut ). Wyjmij ciasto, posmaruj oliwą z oliwek i wyłóż pokrojonymi w plastry gotowanymi burakami. Posyp piórkami z czerwonej cebuli, skrop octem balsamicznym, a następnie posyp świeżo zmielonym czarnym pieprzem i tymiankiem. Na samym wierzchu rozłóż kawałki sera koziego. Piecz w 200 stopniach przez ok. 15 minut.

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: buraki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy