Reklama

Ciasta bez pieczenia

Są wyjątkowo smaczne, lekkie i bardzo łatwe w przygotowaniu.

Sernik żmudzki

Składniki na 16 porcji: kilogram tłustego twarogu, 20 dag masła, 30 dag cukru pudru, 4 dag żelatyny, 20 dag suszonych śliwek, po 10 dag rodzynek, orzechów laskowych i suszonych jabłek, 3 dag kminku, mielonych orzechów lub wiórków: czekoladowych, kokosowych, suszone owoce rodzynki do dekoracji

Przygotowanie:

1. Rodzynki i suszone śliwki namocz, zalewając je gorącą wodą. Twaróg zmiel kilkakrotnie, by miał kremową konsystencję. Masło utrzyj z cukrem pudrem, stopniowo dodawaj po łyżce mielonego twarogu, aż do jego wyczerpania.

2. Przygotuj żelatynę według przepisu na opakowaniu, a następnie dodaj ją do masy twarogowo-maślanej. Całość ucieraj jeszcze kilka minut, aż składniki idealnie się połączą.

Reklama

3. Orzechy obierz i drobniutko posiekaj. Śliwki i rodzynki odsącz z wody, śliwki i suszone jabłka drobno pokrój. Wszystkie składniki dodaj do masy twarogowej i dokładnie wymieszaj.

4. Tortownicę wyłóż pergaminem posmarowanym masłem, i przełóż do niej przygotowaną masę. Od góry obciąż ciasto np. deską i ustaw na niej słoik z wodą. Odstaw sernik na kilka godzin do lodówki.

5. Po schłodzeniu usuń obręcz tortownicy, a sernik przełóż na paterę. Brzegi obficie posyp kminkiem lub dowolnymi wiórkami. Gotowe ciasto udekoruj suszonymi owocami i rodzynkami.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 45 minut

Porcja: 380 kalorii

Batoniki z migdałami i imbirem

Składniki na 20-25 sztuk: 25 dag migdałów, 10 dag świeżego imbiru lub 2 łyżki imbiru w proszku, 1/2 kostki masła, 3 łyżki miodu, 1 i 1/2 szklanki cukru, tabliczka

gorzkiej czekolady

Przygotowanie:

1. Całe migdały wsyp do rondelka, zalej wrzątkiem i pozostaw w wodzie kilka minut. Następnie osącz je, ostudź i zdejmij z każdego skórkę. Obrane migdały pokrój w słupki lub po prostu na niewielkie kawałki. Świeży imbir obierz ostrożnie ze skórki i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach.

2. Masło roztop w garnku, dodaj miód i cukier. Całość mieszaj, aż cukier się rozpuści. Wsyp migdały, imbir i gotuj jeszcze około 5 minut, cały czas mieszając. Do migdałów możesz także dodać łyżkę płatków owsianych lub mieszanki typu musli - batoniki będą wtedy nieco delikatniejsze w smaku.

3. Gorącą masę wylej na blachę wyłożoną pergaminem. Gdy masa trochę przestygnie, pokrój ją w prostokąty lub romby i pozostaw do całkowitego wystudzenia. Czekoladę połam na kawałki i roztop w garnku. Batoniki zanurzaj do połowy w ciepłej czekoladzie i odkładaj do zastygnięcia. Odstaw na godzinę w chłodne miejsce.

4. Możesz też zrobić batoniki-markizy z herbatników. Ułóż wtedy na blasze zwykłe herbatniki, wylej na każdy ciut masy migdałowo-maślanej i przykryj kolejnym herbatnikiem. Na koniec zanurz jeszcze każde ciastko w czekoladzie, a powstaną wyborne markizy.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 30 minut

Porcja: 190 kalorii

Bananowiec

Składniki na 8-10 porcji: po 1 galaretce truskawkowej, cytrynowej, agrestowej, 1 i 1/2 paczki biszkoptów, 8 twardych dojrzałych bananów, 3 jajka, 1 i 1/2 kostki margaryny, szklanka cukru pudru, listki świeżej mięty do dekoracji

Przygotowanie:

1. W garnku zagotuj około 1,5 litra wody. Gdy nieco ostygnie, rozlej ją do trzech osobnych naczyń. Każdą galaretkę osobno rozpuść w gorącej wodzie i pozostaw do lekkiego stężenia.

2. Na spodzie blachy poukładaj biszkopty, tak by nie było między nimi przerw, a cały spód był przykryty. Banany umyj pod bieżącą wodą, wytrzyj i obierz ze skóry. Odkrój te części miąższu banana, które ściemniały lub stały się miękkie, resztę pokrój w talarki.

3. Jajka umyj, oddziel żółtka od białek. Miękką margarynę utrzyj z cukrem pudrem na puszystą masę. Dodaj trzy żółtka oraz banany (20 plasterków pozostaw do dekoracji). Wszystko zmiksuj na jednolitą masę. Dodaj tężejącą galaretkę cytrynową i zmiksuj. Masę wylej na biszkopty i wstaw do lodówki na co najmniej godzinę.

4. Białka ubij na sztywną pianę, dodaj tężejącą galaretkę truskawkową, zmiksuj i wylej na zastygniętą masę bananową. Na wierzchu poukładaj pokrojone w talarki banany. Zalej je tężejącą zieloną galaretką. Ciasto schładzaj w lodówce do chwili, aż galaretki zupełnie stężeją. Przed podaniem udekoruj listkami świeżej mięty.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 30 minut

Porcja: 350 kalorii

Napoleonka

Składniki na 10 porcji: 2 paczki krakersów, 3 szklanki mleka, 3/4 szklanki cukru, cukier wanilinowy, 4 czubate łyżki mąki pszennej, 5 czubatych łyżek mąki ziemniaczanej, 4 żółtka, cukier puder do posypania, kandyzowane lub świeże owoce do dekoracji

Przygotowanie:

1. Wlej do garnka 2 szklanki mleka. Dołóż cukier i cukier wanilinowy. Zagotuj na wolnym ogniu często mieszając. Pozostałe zimne mleko połącz z żółtkami i obydwoma rodzajami mąki.

2. Do gotującego się mleka wlej zimną masę mleczną i (nie przerywając mieszania) gotuj kilka minut, aż masa budyniowa zgęstnieje.

3. Na blachę wyłóż połowę krakersów, układając je jeden obok drugiego. Na tak ułożone krakersy ostrożnie wylej ciepłą masę budyniową, wyrównaj szerokim nożem. Na wierzchu ułóż warstwę krakersów w identyczny sposób jak te na spodzie. Na koniec posyp je cukrem pudrem i odstaw do lodówki przynajmniej na godzinę, by krem dobrze stężał. Po wyjęciu z lodówki podziel ciasto na kwadraty, na każdym kawałku ciasta ułóż owoc - kandyzowany lub świeży.

4. Zamiast masy budyniowej możesz użyć gotowego kremu na karpatkę i przygotować go zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Możesz także wierzchnią warstwę krakersów posmarować masą krówkową lub kajmakową, przykryć warstwą herbatników i polać czekoladą.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 15 minut

Porcja: 345 kalorii

Świat i Ludzie 12/2011

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy