Reklama

Dania z grilla. Krewetki z cukinią

Owoce morza są wskazane podczas odchudzania, zatem w trakcie grillowania nie powinno ich zabraknąć. Przepis dietetyk Alicji Kalińskiej wspomoże naszą dietę.

Krewetki są bogatym źródłem białka, jednocześnie mają bardzo niską zawartość tłuszczu. Zawierają, podobnie jak wszystkie owoce morza i ryby morskie, wiele cennych witamin z grupy B, niezwykle cenny selen (jeden z głównych antyoksydantów), a także miedź, magnez, potas i fosfor. Są także niskokaloryczne, co sprawia, że stanowią częsty element diety dbającej o zdrowie i szczupłą sylwetkę.

Cukinia to z kolei warzywo delikatne w smaku i łatwostrawne. Jej niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że w okresie wegetacji nie odkładają się w jej miąższu metale ciężkie. Ma właściwości odkwaszające, dzięki czemu wpływa na poprawę równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Warto także zauważyć, że ze względu na bogactwo składników pokarmowych takich jak witaminy A, C, K, PP i B1 oraz łatwość trawienia, cukinia zalecana jest obok marchewki w diecie już kilkumiesięcznego dziecka. Cytryna, a zwłaszcza limonka, zawierają dużo witaminy C i tym samym wzmacniają nasz układ odpornościowy, zapobiegając tym samym wielu chorobom.

Reklama

Krewetki miodowo-limonkowe (1 porcja)

Czas przygotowania: 20 minut | Poziom trudności: łatwe
Białko: 40,1g | Tłuszcze: 17,0g | Węglowodany: 26,0g | Kaloryczność: 403kcal
GDA*- Białko: 80% | Tłuszcze: 24% | Węglowodany: 10%  Kaloryczność: 20%

Składniki:

- 200g krewetek,

- ½ cukinii (150g),

- ¼ limonki lub cytryny (25g),

- sos: po łyżce miodu (20g), oliwy (10g) i soku z cytryny (10g), sól, pieprz.

Wymieszać składniki sosu. Cukinię pokroić w cienkie, długie paski. Jej plasterki ułożyć na tacce posmarowanej olejem, na nich ułożyć krewetki, skropić sosem i sokiem z limonki (można utworzyć paczuszki, zawijając krewetki w cukinię i spinając wykałaczkami). Grillować 6-8 min.

 Dodatkowe wskazówki dotyczące grillowania:

  • Unikaj dorzucania do paleniska gazet, kartonów, sztucznych podpałek - w czasie grillowania wydzielają się z nich niebezpieczne dla zdrowia substancje, które kumulują się w przygotowywanych potrawach.
  • Mięsa należy grillować na tackach aluminiowych lub folii aluminiowej. Grillowanie bezpośrednio na ruszcie powoduje, że tłuszcz skapuje na żarzące się węgle i pali się, wydzielając toksyczne substancje.
  • Unikaj gotowych mieszanek przypraw i sosów - zawierają wiele niepotrzebnych substancji (cukier, glutaminian sodu, konserwanty itp.)
  • Stosuj naturalne zioła i przyprawy, sosy przygotowywać np. na bazie pomidorów lub jogurtu.
  • Unikaj bułek przeznaczonych do grillowania, przygotowywania hamburgerów - jest w nich cała masa konserwantów i zero błonnika, który jest potrzebny dla organizmu. Zamiast nich warto sięgnąć po grahamki lub pełnoziarniste bułki, ale i z nimi nie należy przesadzać - co za dużo, to nie zdrowo.
  • Nie zapominaj o dodatku warzyw do grillowanych mięs.
  • Ogranicz lub wyeliminować spożycie alkoholu na rzecz wody.
  • Nie sięgaj po soki i inne słodkie napoje. Lepiej przygotować wodę mineralną z kostkami lodu, sokiem z cytryny lub limonki i miętą.

 Dania z grilla. Co wybierać, a czego unikać?

Trafny wybór

- filety z piersi kurczaka lub indyka (bez skóry)

- ryby

- warzywa (np. cukinia, bakłażan, papryka itp.)

- szaszłyki z chudego mięsa i warzyw

Tego unikaj!

-  tłusta karkówka -  żeberka

-  kiełbasy, kaszanki

-  wszelkie wędliny, kiełbasy i mięsa oznaczone w    sklepie jako "grillowe", "na grilla", "ogniskowe" - są   one najczęściej nie najlepszej jakości

-  duże ilości pieczywa

 * % wskazanego dziennego spożycia (GDA) określonego dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal/dzień.

 Przepis przygotowała, na bazie metodologii setpoint, dietetyk Alicja Kalińska - autorka i konsultantka publikacji oraz programów telewizyjnych nt. diety i żywienia. Tylko w ciągu ostatnich lat jej zespół pomógł 20 tys. klientów stracić łącznie ponad 50 ton tkanki tłuszczowej.

 

 


Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy