Reklama

Dania z grilla. Kurczak z serem kozim

Zaletą proponowanego przepisu jest duża wartość odżywcza i akceptowalna kaloryczność. Dietetyk Alicja Kalińska radzi, jak go przyrządzić, aby posiłek był urozmaicony i zdrowy.

Potrawa z kurczaka nie musi być nudna. Mięso drobiowe ma w swoim składzie cynk potrzebny do właściwego rozwoju i działania naszego systemu odpornościowego. Ponadto jest źródłem witaminy B12, która uczestniczy w transporcie kwasu foliowego do komórek oraz dba o prawidłowy przebieg procesów genetycznych w naszym organizmie. Zawiera także kwasy nienasycone oraz pełnowartościowe białko, które jest bardzo dobrze przez niego przyswajane.

Kozi ser to alternatywa dla przetworów mlecznych, zwłaszcza dla osób, które nie mogą jeść produktów z mleka krowiego. Posiada on wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze, zawiera dużo białka, cynku, kwasu foliowego, witamin z grupy A i B. Jest także skarbnicą mikroelementów takich jak wapń, potas, fosfor czy magnez, niezbędnych do prawidłowej budowy kości, mięśni, mózgu oraz pracy serca i nerek.

Reklama

Przepis ten jest idealnym odzwierciedleniem jednej z podstawowych zasad - ma być smacznie i zdrowo, a przy tym niskokalorycznie. Wszystkie zastosowane tu produkty są bogate w wartościowe składniki odżywcze, a połączenie wyrazistego smaku sera koziego, słodkiej cebulki i łatwostrawnego mięsa drobiowego tworzy niepowtarzalny bukiet smaków.

Grillowany kurczak z serem kozim (1 porcja)

Czas przygotowania: 25 minut

Poziom trudności: łatwe

Białko: 40,1g  Tłuszcze: 26,4g  Węglowodany: 5,2g  Kaloryczność: 415kcal
GDA*- Białko: 80%  Tłuszcze: 38%  Węglowodany: 2%  Kaloryczność: 21%

Składniki:

- 150g piersi kurczaka lub podudzi bez kości,

- ½ cebuli (75g),

- serek kozi (ok. 20-30g),

- skórka starta z ½ cytryny,

- sól, pieprz,

- łyżka oleju rzepakowego (10g).

Cebulę posiekać. Wymieszać z serkiem kozim, skórką z cytryny, solą i pieprzem. W piersi naciąć kieszonkę, napełnić kremem z sera i spiąć wykałaczkami. Posmarować olejem, doprawić solą i pieprzem. Grillować na ruszcie grillowym ok. 6 min. z każdej strony.

Dodatkowe wskazówki dotyczące grillowania:

  • Unikaj dorzucania do paleniska gazet, kartonów, sztucznych podpałek - w czasie grillowania wydzielają się z nich niebezpieczne dla zdrowia substancje, które kumulują się w przygotowywanych potrawach.
  • Mięsa należy grillować na tackach aluminiowych lub folii aluminiowej. Grillowanie bezpośrednio na ruszcie powoduje, że tłuszcz skapuje na żarzące się węgle i pali się, wydzielając toksyczne substancje.
  • Unikaj gotowych mieszanek przypraw i sosów - zawierają wiele niepotrzebnych substancji (cukier, glutaminian sodu, konserwanty itp.)
  • Stosuj naturalne zioła i przyprawy, sosy przygotowywać np. na bazie pomidorów lub jogurtu.
  • Unikaj bułek przeznaczonych do grillowania, przygotowywania hamburgerów - jest w nich cała masa konserwantów i zero błonnika, który jest potrzebny dla organizmu. Zamiast nich warto sięgnąć po grahamki lub pełnoziarniste bułki, ale i z nimi nie należy przesadzać - co za dużo, to nie zdrowo.
  • Nie zapominaj o dodatku warzyw do grillowanych mięs.
  • Ogranicz lub wyeliminować spożycie alkoholu na rzecz wody.
  • Nie sięgaj po soki i inne słodkie napoje. Lepiej przygotować wodę mineralną z kostkami lodu, sokiem z cytryny lub limonki i miętą.

 Dania z grilla. Co wybierać, a czego unikać?

Trafny wybór

- filety z piersi kurczaka lub indyka (bez skóry)

- ryby

- warzywa (np. cukinia, bakłażan, papryka itp.)

- szaszłyki z chudego mięsa i warzyw

Tego unikaj!

-  tłusta karkówka -  żeberka

-  kiełbasy, kaszanki

-  wszelkie wędliny, kiełbasy i mięsa oznaczone w    sklepie jako "grillowe", "na grilla", "ogniskowe" - są   one najczęściej nie najlepszej jakości

-  duże ilości pieczywa

 * % wskazanego dziennego spożycia (GDA) określonego dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal/dzień.

 Przepis przygotowała, na bazie metodologii setpoint, dietetyk Alicja Kalińska - autorka i konsultantka publikacji oraz programów telewizyjnych nt. diety i żywienia. Tylko w ciągu ostatnich lat jej zespół pomógł 20 tys. klientów stracić łącznie ponad 50 ton tkanki tłuszczowej.


Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy