Reklama

Dobre, bo polskie

Pyszne i sycące dania naszej tradycyjnej kuchni. Niepowtarzalne smaki i aromaty, które pamiętamy z dzieciństwa.

Pieczona faszerowana gęś

Składniki na 12 porcji: gęś (ok. 4 kg), 2 łyżki suszonego majeranku, sól, 4 ząbki czosnku, 1/2 szklanki bulionu drobiowego, łyżka masła. Na farsz: 30 dag cielęciny. 20 dag wątróbki drobiowej, czerstwa bułka kajzerka, szklanka mleka, 2 jajka, cebula, 2 łyżki majeranku, łyżka posiekanej natki pietruszki, sól, pieprz.

Jeśli gęś jest mrożona, pamiętajmy, by dzień wcześniej wyjąć ją z folii i pozostawić na noc do rozmrożenia. Gęś myjemy. Jeśli jest z podrobami, usuwamy je (umyte podroby - serce, żołądek i wątróbkę można dodać do farszu). Moczymy gęś w osolonej wodzie około 3 godz. Osuszamy ją i nacieramy (także w środku) pastą przygotowaną z drobno posiekanego czosnku, majeranku i soli. Gęś wstawiamy na 4-5 godzin do lodówki. Dobrze byłoby zostawić ją w przyprawach na całą noc.

Reklama

Przygotowujemy farsz. Namaczamy bułkę w mleku. Wątróbkę, cielęcinę (ewentualnie także podroby gęsi), cebulę oraz odciśniętą bułkę przepuszczamy przez maszynkę, przyprawiamy solą, pieprzem, majerankiem i natką pietruszki. Dodajemy żółtka. Białka ubijamy na sztywno i mieszamy je z farszem.

Farsz wkładamy do środka i spinamy gęś wykałaczkami namoczonymi w gorącej wodzie lub zaszywamy. Wkładamy ją do brytfanki wysmarowanej masłem i polewamy bulionem. Pieczemy 3-4 godziny w temperaturze 200º C, często polewając sosem z pieczenia. Gęś będzie gotowa, gdy po jej nakłuciu ze środka.

Flaczki wołowe

Składniki na 6 porcji: 1 kg oczyszczonych flaków wołowych, średnia cebula, 3 łyżki masła, 2 łyżki mąki pszennej, 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki, 1 łyżeczka mielonego imbiru, 3 łyżki otartego suszonego majeranku, gałka muszkatołowa, pieprz, sól. Na bulion (2 litry): 1/2 kg mięsa wołowego (np. szponder), 1 udko z kurczaka, włoszczyzna (3 marchewki, 2 pietruszki, mały seler, por), 2 listki laurowe, 3-4 ziela angielskie, 3-4 ziarenka pieprzu, sól.

Przygotuj bulion: do garnka włóż obraną włoszczyznę, umyte mięso, liście laurowe, ziele angielskie i pieprz. Zalej 3 litrami osolonej wody. Po doprowadzeniu do wrzenia zmniejsz ogień na bardzo mały. Gotuj 2-3 godz. do momentu, aż mięso będzie miękkie, co pewien czas zbierając z powierzchni szumowiny. Po ugotowaniu wyjmij warzywa i mięso.

Flaki dokładnie opłucz zimną wodą. Włóż do garnka, zalej wrzątkiem i gotuj ok. 10 min. Później odcedź i przepłucz zimną wodą. Przełóż flaki do garnka z bulionem i gotuj pod przykryciem na małym ogniu około 1,5 godz.

Gdy flaki będą miękkie, dodaj pokrojone w kostki lub zapałki 2 marchewki z bulionu. Przygotuj zasmażkę. Drobno pokrojoną cebulę zeszklij na maśle, dodaj mąkę i trochę bulionu. Mieszaj, by nie powstały grudki. Zasmażkę oraz przyprawy (słodka papryka, imbir, majeranek, gałka muszkatołowa, pieprz) dodaj do zupy. Posól ją i gotuj jeszcze 15 min.

Pieczona biała kiełbasa

Składniki na 5 porcji: 5 surowych białych kiełbasek, 15 ząbków czosnku, 3 czerwone cebule, 10 łyżek oleju, 2 łyżeczki majeranku, sól, pieprz, 1,5 kg ziemniaków, czerwona papryka, świeże zioła do dekoracji (np. tymianek lub majeranek)

Obierz 5 ząbków czosnku i 3 z nich pokrój w plasterki. Kiełbaski ponacinaj nożem i w każde nacięcie włóż plasterek czosnku. 2 ząbki czosnku drobno pokrój lub przepuść przez praskę, wymieszaj w miseczce z olejem, majerankiem, solą oraz pieprzem.

Obierz cebule i pokrój w ćwiartki. Kiełbaski i cebulę włóż do naczynia żarodpornego i zalej prawie całą marynatą (trzeba zostawić 3-4 łyżki marynaty). Obierz ziemniaki, pokrój je w łódeczki i wymieszaj z pozostałą marynatą. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia i ułóż na niej ziemniaki oraz 10 ząbków czosnku (nieobranych). Kiełbaski oraz blachę z ziemniakami wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C i piecz ok. 60 minut. W czasie pieczenia kiełbaski obracaj, by z każdej strony miały chrupiącą, równomiernie spieczoną skórkę.

Kiełbaski podawaj z pieczonymi ziemniakami, cebulą oraz czosnkiem (po obraniu można go rozsmarowywać na ziemniakach jak masełko). Udekoruj pociętą w cienkie paski surową czerwoną papryką oraz świeżymi ziołami.

Kapusta z grzybami

Składniki na 5 porcji: 1 kg kapusty kwaszonej z dodatkiem startej marchewki, 20 g grzybów suszonych (najlepiej prawdziwków), 1 duża cebula, 1/4 łyżeczki kminku, po kilka ziarenek ziela angielskiego i czarnego pieprzu, 2 listki laurowe, 1 łyżka mąki pszennej, 2-3 łyżki masła, sól, mielony czarny pieprz.

Kapustę opłucz, mocno odciśnij, drobno pokrój. Grzyby namocz w wodzie (najlepiej dzień wcześniej). Następnie gotuj w tej samej wodzie około 1 godz. Odcedź, wywar zachowaj, a grzyby pokrój w paseczki.

Pokrojoną kapustę wraz z grzybami przełóż do dużego garnka i zalej wywarem z gotowania grzybów. Doprowadź do wrzenia, po czym zmniejsz płomień, przykryj i gotuj do miękkości około 1-2 godziny. Często mieszaj, uważając, aby kapusta się nie przypaliła. W połowie czasu gotowania dołóż przyprawy (kminek, pieprz w ziarenkach, ziele angielskie, listek laurowy).

Obierz cebulę, pokrój w piórka. Na patelni rozgrzej masło i zeszklij na nim cebulę. Oprósz mąką, zasmaż nie rumieniąc. Dodaj do kapusty na kilka minut przed końcem gotowania. Przypraw do smaku solą i pieprzem. Ważne! Warto przygotować większą ilość tego dania i część zamrozić. Kapusta z grzybami znakomicie bowiem znosi zamrażanie. Wręcz jest jeszcze lepsza niż podawana zaraz po ugotowaniu. Kupując kapustę, wybieraj taką, która jest kremowa - biały kolor świadczy o tym, że dodano do niej ocet.


Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: kuchnia polska | gęś | Gęś pieczona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy