Reklama

Reklama

E160B annatto, biksyna, norbiksyna

Za pomocą barwnika E160B, czyli annatto, biksyny i norbiksyny nadaje się kolor takim produktom jak: margaryny, dekoracje i powłoki na słodyczach, pieczywo cukiernicze i wyroby ciastkarskie, lody, likiery, sery topione (aromatyzowane lub z dodatkami smakowymi), sery dojrzewające pomarańczowe i żółte, ryby wędzone, aromatyzowane płatki śniadaniowe.

Poza żywnością barwnik jest stosowany także do barwienia tkanin i farb na kolor pomarańczowy.

Czym jest?

To naturalny barwnik wytwarzany z nasion drzewa annatto, czyli arnoty właściwej (Bixa orellana). Annatto jest nazwą surowego wyciągu, biksyna natomiast jest barwnikiem rozpuszczalnym w tłuszczach, norbiksyna rozpuszcza się w wodzie. Co ciekawe, biksyna i norbiksyna należą do karoteinoidów, tak jak beta-karoten.

Używane są jako barwniki spożywcze  o kolorach od czerwonego do brązowego, w zależności od rozpuszczalnika użytego do ich produkcji.

Normy spożycia dla annatto ustalono je do 2,5 mg/kg, dla biksyny do 12 mg/kg, a dla norbiksyny do 0,6 mg/kg masy ciała dziennie. Annatto spożywane w nadmiarze prawdopodobnie może spowodować alergię i egzemę. Nie zawsze jednak wiadomo, który czynnik w mieszaninie (znaną pod nazwą E160B) jest odpowiedzialny za te efekty uboczne.

Reklama

Podejrzewa się także, że wywołuje spadek ciśnienia oraz jest przyczyną nadpobudliwości i bólów głowy u dzieci. Z tego powodu powinno się raczej unikać produktów, w których znajdują się annatto, biksyna i norbiksyna. E160B jest na przykład zabronione w Australii.

Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje