Francja elegancja
Francuzi doprowadzili gotowanie do poziomu jednej ze sztuk. Dlatego przez wieki ich dania królowały na dworach Europy. Teraz mogą także na twoim stole.
To jedna z najbardziej wykwintnych kuchni, z której inspiracje czerpie cały świat. Jednak znajdziemy tam dania nie tylko z tzw. wysokiej kuchni (franc. haute cuisine), ale też prostsze, lżejsze i nie wymagające dużego kunsztu kucharskiego - nowej kuchni (franc. nouvelle cuisine).
Różnorodność kuchni francuskiej przejawia się też w składnikach - owoce morza, wołowina, świeże warzywa i zioła. Warto więc bliżej się przyjrzeć potrawom, które sprawią, że i w twoim domu zapanuje francuski szyk na talerzach. Tym bardziej, że niektóre dania, jak omlet, zupa cebulowa czy pasztet, nie są nam obce i zadomowiły się także nad Wisłą. WBS
Składniki na 6 porcji: 800 g udźca wołowego, 4 ząbki czosnku, 3 liście laurowe, 4 gałązki świeżego tymianku, 4 gałązki świeżego rozmarynu, 50 ml oliwy z oliwek, 500 ml białego wina, sól, mielony czarny pieprz, 2 czerwone cebule, 4 marchewki, 250 g pomidorów, 100 g czarnych oliwek, 250 g bekonu, olej do wysmarowania naczynia żaroodpornego, gotowane ziemniaki jako dodatek.
Przygotowanie: Mięso pokrój w kostkę. Czosnek pokrój w cienkie plasterki. Mięso z czosnkiem włóż do naczynia, dodaj liście laurowe, listki tymianku i rozmarynu. Dodaj oliwę i wino. Dopraw solą, pieprzem i wymieszaj. Naczynie nakryj folią i włóż na noc do lodówki. Cebulę pokrój na ósemki, marchewki, pomidory i oliwki w plasterki. Bekon pokrój na plastry.
Wyjmij mięso, nie wylewaj marynaty! Naczynie żaroodporne wysmaruj olejem i na dno połóż część mięsa. Poprzekładaj bekonem, cebulą, pomidorami i marchewką. Górna warstwa - mięso. Całość oblej marynatą. Naczynie nakryj i piecz w piekarniku 2 godziny w temperaturze 170 st. C. Podawaj z gotowanymi ziemniakami.
Składniki na 4 porcje: cebula, 200 g marchwi, pół cukinii, 3 łyżki oliwy, 250 g pomidorów z puszki, 800 g bulionu warzywnego, 150 g fasolki szparagowej, 50 g groszku, 60 g makaronu, 150 g pomidorków cherry, sól, pieprz, 4 łyżeczki bazyliowego pesto, 60 g żółtego sera.
Przygotowanie: Umyj cukinię, przekrój wzdłuż i wyżłób nasiona. Pokrój w małe kawałki i podsmaż na oliwie. Zalej warzywa pokrojonymi pomidorami i bulionem. Gotuj przez ok. 10 minut. Fasolkę pokrój w kawałki i razem z groszkiem i makaronem dodaj do garnka. Gotuj zupę, aż makaron zmięknie. Pomidorki pokrój w małe kawałki i podgrzej chwilę w zupie. l Dopraw zupę solą i pieprzem i odstaw. Do talerzy dodaj trochę pesto i tarty ser.
Przygotowanie: Na stolnicy ugnieć twardsze ciasto z mąki, masła, cukru pudru i żółtka. Owiń je folią i odłóż na chwilę do lodówki. Obierz jabłka, pokrój w ósemki i wykrój gniazda nasienne. Do formy na ciasto wsyp cukier i skarmelizuj. Potem wmieszaj do karmelu stopniowo 30 g masła i gotuj przez chwilkę.
Zdejmij formę z kuchenki. Na karmelu ułóż obok siebie kawałki jabłek i dociśnij. Ciasto rozwałkuj na okrągły placek i przykryj nim jabłka. Krawędzie ciasta wciśnij wzdłuż krawędzi formy. Piecz przez 35 min w temp. 180℃st. C. Przed wyjęciem z formy odstaw ciasto na 5 minut, aby wystygło. Przykryj formę dużym talerzem i szybkim ruchem obróć placek ciastem w dół.
Składniki: 500 g przegrzebków, pęczek zielonych szparagów, pół łyżeczki startej skórki pomarańczowej, łyżka soku pomarańczowego, 2 łyżki masła, sól, pieprz, gałązka rozmarynu do dekoracji.
Przygotowanie: Przygotuj 4 arkusze (30 x 30 cm) pergaminu lub folii aluminiowej. Obierz szparagi i blanszuj przez minutę w lekko osolonej wodzie. Masło utrzyj z sokiem z pomarańczy i skórką pomarańczową. Do sosu dodaj sól i pieprz. Na każdym arkuszu ułóż po równo przegrzebki i szparagi. Dodaj sos. Zawiń dokładnie, by nie wypływał sos. Zapiekaj 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. Po wyjęciu z folii udekoruj gałązkami rozmarynu i podawaj na ciepło.