Alternatywa dla klasycznej wątróbki. Jeden z najzdrowszych podrobów
Podroby coraz rzadziej goszczą na stołach Polaków. Mimo to nietrudno znaleźć osoby, które do dziś doceniają nie tylko ich wyjątkowy smak, ale także właściwości odżywcze. Stawiają m.in. na wątróbkę i serca. Mało kto sięga jednak po grasicę, która od lat jest doceniana w różnych zakątkach świata.
Grasica jest gruczołem układu limfatycznego. W organizmie ssaków znajduje się między mostkiem a tchawicą. Przez specyficzną konsystencję często nazywa się ją mleczkiem.
Zazwyczaj w kuchni są wykorzystywane grasice jagnięce i cielęce. Głównie przez to, że z wiekiem gruczoł ten u ssaków stopniowo zanika, a u dorosłych osobników praktycznie nie występuje.
Grasica wywołuje skrajne reakcje. Dla niektórych osób jest wspaniałym przysmakiem, a u innych wzbudza wręcz obrzydzenie. Kluczem do sukcesu w przyrządzaniu grasicy jest przede wszystkim wstępna obróbka. Odpowiednio przygotowana jest delikatna i rozpływa się w ustach.
Grasica jest ceniona nie tylko za smak, ale także wartości odżywcze. Jest źródłem białka, takich minerałów jak potas, cynk i fosfor oraz wielu witamin. To za sprawą witaminy C grasica wykazuje właściwości wzmacniające odporność. Ponadto grasica działa antyoksydacyjnie, czyli neutralizuje wolne rodniki, a co za tym idzie - opóźnia procesy starzenia.
Grasica jest bogata w witaminy z grupy B. Można wyróżnić m.in. witaminę B3, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz korzystnie działającą na układ nerwowy witaminę B5.
W PRL-u grasica była uwielbiana przez Polaków. Później zainteresowanie tym przysmakiem zaczęło jednak maleć. Obecnie w Polsce grasica nie jest już tak popularna. Przede wszystkim dlatego, że ciężko ją dostać, a jeśli już pojawi się w sklepach, to zniechęcająca może się okazać cena. Za kilogram trzeba zapłacić ok. 30 złotych. Grasica jednak od lat nie ma sobie równych we Włoszech czy Francji.
Przyrządzanie grasicy jest czasochłonne. Początkowo należy ją przez kilka godzin moczyć w mleku lub wodzie, a następnie konieczne jest zanurzenie grasicy na chwilę we wrzątku. Dzięki temu usuwanie wszelkich błon stanie się łatwiejsze.
Grasicę można zarówno usmażyć w panierce, udusić z jabłkami, jak i ugotować w rosole lub upiec. Smakuje dobrze nie tylko na ciepło, ale także na zimno. Sprawdzi się jako dodatek do sałatki, jajecznicy, omleta lub jako danie główne. Idealnie nadaje się też jako farsz do pierogów. Grasica lubi towarzystwo warzyw korzennych oraz ziemniaków.
W czasach, gdy grasica często gościła na polskich stołach, była chętnie podawana w formie sosu do mięs. Ten specjał nie wymagał sporego nakładu pracy. Wystarczyło ugotować grasicę w bulionie, a następnie dokładnie ją rozdrobnić i przyprawić. W taki prosty sposób powstawał aromatyczny sos.
Dla Włochów grasica to wyjątkowy przysmak - uwielbiają dodawać ją do risotto. W połączeniu z białym winem, tymiankiem, zieloną pietruszką i parmezanem stanowi wykwintne danie, które jest serwowane nawet w najlepszych restauracjach.
Grasica idealnie komponuje się nie tylko z ryżem, ale także z grzybami. Wystarczy podsmażyć te dwa składniki na patelni, a następnie zalać śmietanką i przyprawić do smaku. Sos z grasicy świetnie komponuje się z kaszą gryczaną.
Czytaj więcej:
Boczniaki - idealna alternatywa dla mięsa
Do czego wykorzystać skórkę pomarańczy?
Wartości odżywcze różnych gatunków kasz
Zobacz także: