Reklama

Grzybobranie

Grzyby, zwłaszcza świeże, to specjalność polskiej kuchni. Nadają potrawom niepowtarzalny smak.

Pieczeń indycza z podgrzybkami

Składniki na 8 porcji: 1 i 1/4 kg piersi indyka, 40 dag podgrzybków lub innych grzybów leśnych, duża cebula, czerstwa bułka kajzerka, 1/2 szklanki śmietanki lub mleka, jajko, sok i skórka otarta z jednej cytryny, 3 ząbki czosnku, 5-6 gałązek rozmarynu (lub łyżka suszonego), 4 łyżki masła, 1 łyżka gęstego miodu, sól, pieprz

Przygotowanie:

1. Filet z indyka umyj, wytnij błonki, osusz papierowym ręcznikiem. Połóż na desce i natnij tak, aby powstała głęboka kieszeń. Czosnek obierz. Dwa ząbki przeciśnij przez praskę, pozostały czosnek posiekaj i odłóż. Mięso natrzyj w środku i na zewnątrz czosnkiem utartym z solą. Skrop sokiem z cytryny, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 30 min.

Reklama

2. Grzyby oczyść, umyj, pokrój na mniejsze kawałki. Cebulę obierz i drobno posiekaj. Bułkę kajzerkę namocz w śmietance lub mleku. Na patelni rozgrzej 2 łyżki masła, dodaj cebulę i smaż aż do zrumienienia. Następnie dodaj grzyby i smaż razem do czasu, aż odparuje większość płynu. Przełóż do miseczki, dodaj odciśniętą bułkę, jajko i łyżkę posiekanego rozmarynu oraz odłożony posiekany czosnek i skórkę z cytryny. Wszystko dokładnie wymieszaj. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Nadzienie włóż do kieszeni w mięsie, otwór zepnij wykałaczkami lub zaszyj.

3. Pieczeń obwiąż nicią, zawiń w folię aluminiową (matową stroną na zewnątrz) i przełóż do brytfanny. Piecz godzinę w piekarniku nagrzanym do 180° C. Na 10 min przed końcem pieczenia roladę odwiń z folii. Wierzch posmaruj mieszanką masła i miodu, posyp pozostałymi igiełkami rozmarynu.

4. Upieczoną roladę pozostaw jeszcze 10 minut w wyłączonym i uchylonym piekarniku. Następnie usuń wykałaczki oraz nici. Przełóż pieczeń na półmisek i pokrój na plastry. Podawaj z podsmażanymi ziemniakami oraz gotowanymi młodymi warzywami.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 50 minut

Porcja: 260 kilokalorii

Gulasz grzybowy

Składniki na 4 porcje: 70 dag szynki lub łopatki wieprzowej, po jednym strąku zielonej i żółtej papryki, 30 dag mieszanych grzybów leśnych, 2 łyżki musztardy, łyżka

mąki, 2 szklanki bulionu warzywnego, łyżka sosu sojowego (lub Worcester), mały koncentrat pomidorowy, listek laurowy, łyżeczka tymianku, szklanka śmietany, 2 łyżki oleju

Przygotowanie:

1. Mięso umyj, osusz i pokrój w kostkę. Jeśli używasz bulionu z kostki, przygotuj go zgodnie z przepisem na opakowaniu. Papryki przekrój na pół, usuń gniazda nasienne, umyj, osusz i pokrój w paski. Grzyby oczyść, umyj, pokrój w plasterki lub na mniejsze kawałki.

2. Na patelni rozgrzej olej, partiami wkładaj mięso i smaż na złoty kolor. Następnie przełóż je do rondla i zalej bulionem. Na tej samej patelni podsmaż grzyby, oprósz je mąką, zasmaż i przełóż do rondla z mięsem. Dodaj pokrojoną paprykę, musztardę, koncentrat pomidorowy, sos sojowy lub Worcester, listek laurowy oraz tymianek roztarty w palcach (w ten sposób najlepiej wydobędziesz aromat ziela). Całość wymieszaj. Duś na wolnym ogniu, aż mięso będzie miękkie. Na koniec dopraw śmietaną. Aby się nie zwarzyła, śmietanę wlej do szklanki i, mieszając, stopniowo dodawaj do niej gorący sos. Na koniec zdejmij garnek z ognia, dodaj śmietanę z sosem i szybko wymieszaj.

3. Gulasz smakuje znakomicie z makaronem, ale też z ziemniakami z wody.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 45 minut

Porcja: 360 kilokalorii

Roladki śląskie

Składniki na 4 porcje: 60 dag wołowiny zrazowej (np. ligawa górna lub krzyżowa górna), 10 dag boczku wędzonego w plasterkach, cebula, duży kwaszony ogórek, 25

dag świeżych podgrzybków, szklanka bulionu warzywnego, 1/2 szklanki śmietany, 2 łyżki musztardy francuskiej, 3-4 łyżki oleju, sól, pieprz

Przygotowanie:

1. Podgrzybki oczyść, umyj, pokrój w plasterki lub na mniejsze kawałki. Na patelni rozgrzej łyżkę oleju, włóż grzyby i smaż na małym ogniu, aż odparuje z nich woda. Połowę grzybów przełóż do miseczki i odstaw.

2. Wołowinę opłucz, osusz i pokrój na cztery plastry. Kawałki mięsa ułóż na desce, przykryj folią spożywczą i niezbyt mocno rozbij tłuczkiem. Lekko oprósz solą oraz pieprzem.

3. Cebulę obierz, pokrój w piórka. Ogórka pokrój w cienkie plasterki. Płaty wołowiny posmaruj z jednej strony musztardą. Na mięsie ułóż kawałki cebuli, plasterki boczku, grzybów i ogórka. Zwiń ciasno, formując roladki. Zepnij wykałaczkami lub zwiąż bawełnianą nicią.

4. W rondlu o grubym dnie rozgrzej olej, zrumień roladki ze wszystkich stron i podlej bulionem warzywnym. Dodaj pozostałe grzyby, przypraw do smaku solą i pieprzem. Duś pod przykryciem na małym ogniu do miękkości. Gdy mięso będzie już gotowe, dodaj śmietanę i gotuj wszystko razem jeszcze chwilę.

5. Roladki podawaj z młodymi ziemniakami z wody lub kluskami śląskimi oraz surówką z czerwonej kapusty.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 45 minut

Porcja: 300 kilokalorii

Podgrzybki na grzankach

Składniki na 4 porcje: 25 dag podgrzybków, 2 ząbki czosnku, 1/4 szklanki białego wytrawnego wina, 3 łyżki oliwy, łyżeczka soku z cytryny, 12 kromek bułki pszennej, 2 opakowania serka kremowego do smarowania pieczywa, 5 dag parmezanu, zioła prowansalskie, sól, pieprz czarny i biały

Przygotowanie:

1. Grzyby oczyść, umyj, pokrój na mniejsze kawałki. Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy, włóż grzyby, posyp odrobiną ziół prowansalskich, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, dopraw solą i dwoma rodzajami pieprzu. Smaż 2 minuty, dodaj łyżeczkę soku z cytryny, wlej wino i duś, aż grzyby będą miękkie. (Jeśli potrzebujesz tylko kilka kropli soku z cytryny, zrób w niej małą dziurkę np. widelcem i wyciśnij tyle soku ile potrzebujesz, dzięki temu cytrynę będziesz mogła jeszcze wielokrotnie wykorzystać).

2. Pieczywo skrop obficie oliwą. Opiecz na rumiano w tosterze lub piekarniku w temperaturze 175° C. Gdy przestygnie, posmaruj je cienką warstwą serka. Na każdą kromkę pieczywa wyłóż uduszone grzyby, posyp startym parmezanem i oprósz kolorowym pieprzem. Podawaj na liściach świeżej sałaty.

Warto wiedzieć: zebrane grzyby, po oczyszczeniu, należy przechowywać w koszykach lub łubiankach, nigdy w woreczkach foliowych. Grzyby łatwo ulegają zaparzeniu, a wtedy są znakomitą pożywką dla pleśni. Potrawy z grzybów są ciężkostrawne - nie wolno ich podawać dzieciom do 7 roku życia.

Przygotowanie: 20 minut

Porcja: 280 kilokalorii

Świat i Ludzie 32/2011

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy