Gulasz z trzech rodzajów mięsa

Jedno z ulubionych dań obiadowych z polaków może smakować na wiele sposobów.

Gulasz z piersi kurczaka z warzywami
Gulasz z piersi kurczaka z warzywami123RF/PICSEL

Jakie mięso wybrać na gulasz?

Natomiast wszystkim, którzy ze względów zdrowotnych lub dla szczupłej figury unikają tłuszczu, polecamy mięso drobiowe, np. udka lub piersi indycze lub piersi z kurczaka. To delikatne mięso trzeba jednak szczególnie mocno doprawiać, aby nabrało ostrzejszego smaku.

Gulasze przyprawia się ostrą i słodką papryką, liściem laurowym, zielem angielskim, pieprzem i majerankiem. Można też stosować imbir, curry, chili, rozmaryn, oregano czy estragon.

Gulasz drobiowy z papryką i cukinią

Przygotowanie: Umyte mięso kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju na złoty kolor. Dodajemy posiekaną cebulę i smażymy kilka minut. Doprawiamy wszystkimi przyprawami. Podlewamy wodą i winem, dusimy pod przykryciem ok. 1 godz. Dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę i dusimy jeszcze 15 minut, podlewając wodą. Cukinię i bakłażan myjemy i osuszamy. Cukinię kroimy w plastry, bakłażan w większą kostkę i przez 5 minut obsmażamy na oleju. Dodajemy pomidorki i wszystko razem chwilę dusimy. Miękkie mięso mieszamy z przygotowanymi warzywami. Gulasz podajmy z pieczywem lub ryżem.

Gulasz wołowy z pieczarkami

Skład na 4 porcje: 750 g wołowiny bez kości, 2 cebule, pół szklanki przecieru pomidorowego, po szklance wytrawnego czerwonego wina i wody, 1 papryka czerwona, 1 papryka żółta, 200 g pieczarek, sól, pieprz, po łyżeczce ostrej i słodkiej papryki w proszku, 1 liść laurowy, 1/2 pęczka natki pietruszki, kilka ziaren ziela angielskiego, olej do smażenia.

Przygotowanie: Wołowinę myjemy i kroimy na kawałki. Cebulę siekamy, oczyszczoną paprykę kroimy w kostkę. Kilka listków umytej natki pietruszki zostawiamy, resztę siekamy. Na rozgrzanym oleju szklimy cebulę, przenosimy do garnka, na tym samym tłuszczu przesmażamy partiami wołowinę. Mięso przekładamy do cebuli, doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy pokrojoną paprykę, listek laurowy oraz ziele angielskie, zalewamy winem i wodą tak, aby mięso było całkowicie przykryte. Gotujemy pod przykryciem, aż wołowina będzie miękka. W tym czasie myjemy, obieramy i dusimy pieczarki do miękkości. Gotowe odstawiamy. Do gulaszu dodajemy przecier pomidorowy, natkę pietruszki, ostrą i słodką paprykę w proszku i pieczarki. Dusimy jeszcze 10-15 minut.

Gulasz wieprzowy po czesku z knedlikami

Skład na 4 porcje:
Gulasz: 500 g wieprzowiny bez kości, 1 cebula, 1 papryka czerwona, do smaku: pieprz, sól, słodka papryka w proszku, chili, cząber, kminek, ziele angielskie, po szklance wody i czerwonego wina wytrawnego.
Knedliki: 250 g mąki krupczatki, 15 g drożdży, 1 jajko, 150 ml mleka, 1-2 bułki kajzerki, sól do smaku, łyżeczka cukru.

Przygotowanie: Mięso myjemy, kroimy na kawałki, obsmażamy na silnie rozgrzanym oleju. Przekładamy do głębszego rondla, dodajemy pieprz, sól, obydwie papryki mielone i ketchup, podlewamy wodą i dusimy pod przykryciem do miękkości. Z drożdży, 50 ml mleka, 2 łyżek mąki i cukru robimy zaczyn. Do miski wsypujemy resztę mąki, mleka, sól, jajko i pokrojone drobno kajzerki. Dodajemy wyrośnięte drożdże. Wyrabiamy i odstawiamy na 40 minut. Ciasto dzielimy na dwie części, formujemy walce i zostawiamy do ponownego wyrośnięcia. Pojedynczo (bo znacznie urosną), wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy z obydwu stron po 10 minut. Gotowe knedliki kroimy na plastry i podajemy z gulaszem.

http://smaker.pl/ksiazka-kucharska-gulasz,142695.html