Indyjskie curry z czterema rodzajami fasoli
Za każdym razem, kiedy podaję przepis z tak długą listą składników, czuję się w obowiązku wytoczyć ciężkie działa, by go obronić i zachęcić do podjęcia wyzwania.

Najchętniej, zanim podzielę się przepisem, nakarmiłabym wszystkich sceptyków małą porcją dal makhani, by potem, kiedy poproszą o dokładkę, z satysfakcją mówić: "Tak, to właśnie to danie, to, które pominąłeś, bo wydawało ci się, że przepis jest zbyt długi". Dal makhani to cudowne, sycące, aromatyczne danie, które jak niemal każde wywodzące się z kuchni hinduskiej, ma pokaźną listę składników, przede wszystkim przypraw. W większości są one łatwo dostępne i kupisz je w każdym większym markecie, a część popularnych w Indiach mieszanek możesz uprażyć i zmielić samodzielnie. Tak różnorodna ilość aromatów daje dania zawiesiste, zbudowane i bardzo pożywne. Ja najczęściej sięgam po nie jesienią i zimą, bo dzięki wszystkim przyprawom cudownie rozgrzewają.
Składniki
- 1/3 szklanki suszonej białej fasoli o średnich ziarnach
- 1/3 szklanki suszonej czerwonej fasoli (lub innej małej fasoli, np. czarne oczko)
- 1/4 szklanki fasoli mungo (urad dal, możesz zastąpić fasolą mung)
- 1/4 szklanki fasoli adzuki
- 3 szklanki wody
- 2 łyżki oleju roślinnego (arachidowego, rzepakowego lub z pestek winogron)
- 1 duża cebula
- 2 kapsułki czarnego kardamonu (możesz zastąpić zielonym kardamonem)
- 1 łyżeczka ziaren kuminu
- 1 łyżeczka garam masali
- 1/2 łyżeczki mielonej kurkumy
- 4 ząbki czosnku
- korzeń imbiru (3 cm)
- 2-3 zielone papryczki chili (możesz zastąpić czerwonymi)
- 200 ml passaty pomidorowej lub 250 ml zmiksowanych na puree obranych pomidorów
- 1 łyżeczka jasnego cukru trzcinowego lub miodu
- 80 ml śmietanki kremówki
- szczypta pieprzu kajeńskiego
- 1/2 łyżeczki sproszkowanego mango (możesz zastąpić 2 łyżkami soku z cytryny)
- 1/2 łyżeczki suszonych liści kozieradki (opcjonalnie)
- świeża kolendra, jogurt naturalny i biały ryż do podania
- sól
Wszystkie rodzaje fasoli wymieszaj i namocz przez co najmniej 5 godzin. Starannie wypłucz, a następnie zalej 3 szklankami zimnej osolonej wody i doprowadź do wrzenia. Gotuj przez 30-40 minut, aż największe ziarna będą miękkie. Odstaw.
W głębokim garnku na oleju zeszklij posiekaną drobno cebulę. Dodaj zgniecione w moździerzu kapsułki kardamonu oraz kumin, garam masalę i kurkumę. Smaż przez 2 minuty, cały czas mieszając. Czosnek posiekaj lub zetrzyj i rozgnieć trzonkiem noża na pastę ze szczyptą soli, imbir zetrzyj. Dodaj do garnka i smaż przez 1 minutę. Dodaj posiekane chili i znów smaż przez 1 minutę. Wlej passatę pomidorową, dopraw solą i cukrem i mieszając, podgrzewaj przez 10-15 minut, aż sos wyraźnie zgęstnieje.
Wrzuć fasolę razem z płynem z gotowania i mieszając, powoli podgrzewaj przez 20-30 minut, aż curry wyraźnie zgęstnieje. Dodaj śmietankę, dostosuj stopień ostrości pieprzem kajeńskim i dopraw całość sproszkowanym kwaśnym mango lub sokiem z cytryny. Na koniec wrzuć roztartą w dłoniach kozieradkę. Podawaj z białym ryżem, kolendrą i jogurtem. Fasolę możesz ugotować w szybkowarze. Skróci to proces do 10-15 minut. W wersji wegańskiej zastąp śmietankę mlekiem kokosowym i podaj curry z kokosowym jogurtem.
Przepis pochodzi z książki Dominiki Wójciak "Warzywo. 100 sposobów na jarzynę"