Karczochy - z czym to się je?
Nazywany ostem o dobrym sercu, nie tylko czyni danie wykwintnym, ale ma mało kalorii i dobrze wpływa na układ trawienny. Poznaj więc zalety tajemniczego karczocha!
Choć podanie na stół karczocha wymaga nieco więcej czasu, na pewno warto spróbować. Zdrowy, bogaty w błonnik, urozmaici twoje menu.
Jak przyrządzać?
Młode karczochy można spożywać w całości, razem z łodygą. Dojrzałe pączki nadziewa się, gotuje, smaży. Dużego karczocha można ugotować i jeść liść po liściu. Dobrze smakuje zanurzany w sosie holenderskim, winegret lub posypany gruba solą. Karczochy pieczemy (w 200° C, ok. 45 min), gotujemy (30-40 min) w wodzie z dodatkiem soli i odrobiny octu winnego (lub cytryny) albo smażymy.
Jak kupować?
Najlepsze są karczochy małe. Powinny mieć zbite, twarde i soczyste listki, szczelnie okrywające „serce”. Liście nie mogą mieć brązowych przebarwień i suchych końcówek. Karczocha można przechowywać 2-3 dni w lodówce zawiniętego w ściereczkę.
Jak się z nim obchodzić?
Jadalną częścią rośliny są dolne spody liści i delikatna podstawa kwiatu (tzw. serce karczocha). Części te odznaczają się lekko gorzkawym, ale oryginalnym i wykwintnym smakiem.
Odetnij łodyżkę (nie za krótko, by w gotowaniu karczoch się nie rozpadł). Zdejmij kilka warstw liści (te ciemniejsze). W trakcie przygotowywania karczocha skrapiaj go cytryną, bo inaczej sczernieje.
Z czym podawać?
Karczoch dobrze komponuje się z jajkami, pomidorami, anchois. Świetnie smakuje faszerowany (np. pieczarkami), jako dodatek do sałatek, makaronów lub po prostu polany dipem albo winegretem. Ważnymi dodatkami są cytryna, parmezan, zioła.
Przepis na pyszną sałatkę z karczochami: kawałeczki karczochów połącz z mieszanką sałat i rozłóż na talerze. Udekoruj marynowanymi papryczkami, pokrojonym na plasterki selerem i piórkami czerwonej cebuli. Wymieszaj 3 łyżki oliwy, 2 łyżki octu winnego z połową łyżeczki musztardy, odrobiną cukru i przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku. Danie polej tym sosem.
Na żywo 28/2011