Księga smaków: Pęczak
To najstarsza ze znanych odmian kaszy jęczmiennej. Najmniej przetworzona – otrzymuje się ją z całych ziaren jęczmienia. Ma też najwięcej wartości odżywczych.
Kasza ta ma sporo witaminy PP obniżającej poziom cholesterolu oraz błonnika. Zapobiega zaparciom i bólom brzucha, towarzyszącym zaburzeniom trawienia.
W kuchni polskiej pęczak używany jest od zarania dziejów. Do dziś zastępuje ziemniaki i jest podstawą wielu polskich dań. Najlepiej smakuje jako dodatek do mięs i zapiekanek oraz niezastąpiony składnik krupniku, ale ugotowany na sypko można też dodawać do sałatek zamiast ryżu.
Kaszę ugotuj zgodnie z przepisem. Dymki drobno posiekaj, pomidory i obrany ze skórki ogórek pokrój w kostkę. Do ugotowanej i wystudzonej kaszy dodaj dymki, pomidory, ogórek, posiekane listki mięty i mnóstwo natki pietruszki - ma być bardzo zielono. Całość polej oliwą z oliwek, skrop sokiem z limonki, dopraw solą i pieprzem, i wymieszaj. Jeśli lubisz, możesz też dodać chili i czosnek.
Paprykę pokrój w paseczki i podsmaż na maśle. Pieczarki - w plasterki i też podsmaż na złoto. Cebulę pokrój w kosteczkę i zeszklij. Do cebuli dodaj surowy pęczak i podlej niewielką ilością bulionu warzywnego (bulion dolewaj porcjami, następną dolej dopiero, gdy wcześniejsza się wchłonie).
Kiedy pęczak jest miękki, ale jednocześnie troszkę chrupiący, dodaj paprykę, pieczarki, pietruszkę i posiekany drobniutko czosnek. Danie dopraw do smaku solą i pieprzem. Pycha!
Kaszę ugotuj według przepisu na opakowaniu. Filet z kurczaka pokrój w paski i podsmaż na odrobinie oleju. Brokuły podziel na różyczki i zblanszuj w osolonej wodzie ( 2-3 min). Cebulę, czosnek i czerwoną paprykę pokrój w drobną kostkę, chili w cienkie plasterki i podsmaż wszystko na maśle.
Dodaj kaszę, kurczaka i brokuły, dopraw do smaku solą i pieprzem, dokładnie wymieszaj. Serwuj na gorąco. Możesz posypać danie natką z pietruszki, świeżą kolendrą albo parmezanem.