Reklama

Księga smaków: Pieczarka

Odkąd francuski botanik odkrył tajemnicę jej grzybni, była rarytasem, szczególnie we Francji. Jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Zawiera kwas pantotenowy pobudzający reakcje obronne organizmu, niacynę, fosfor, witaminy z grupy B i żelazo. I mało kalorii.

Pieczarki znane są i chętnie jadane we wszystkich regionach Polski. Dawniej uznawano je za produkt luksusowy i łączono wyłącznie z wykwintnymi produktami, np. z homarami. Z czasem zniknęły z piedestału. Obecnie uprawia się je na skalę masową, głównie we Francji, Holandii i w Polsce. Co ciekawe, co czwarta pieczarka spożywana w Europie wyrosła właśnie w naszym kraju!

W kuchni

Grzyby te smażymy, dusimy, gotujemy, marynujemy i zjadamy na surowo. Świeże wyśmienicie smakują na chlebie posypane solą lub w roli składnika do sałatek. Rewelacyjnie sprawdzą się jako dodatek do jajecznicy lub omleta. Poszatkowane i podsmażone są pysznym farszem do pasztecików czy tartinek z ciasta francuskiego. Świetnie komponują się ze smażoną młodą kapustą albo bigosem. Przygotować można z nich też zupę i sos. l

Reklama

Zamiast mięsa

Wegetarianie i osoby, które pragną ograniczyć ilość spożywanego mięsa, powinny włączyć pieczarki do menu. Nie dość, że zawierają one spore ilości białka, to dania z nimi w smaku i konsystencji przypominają potrawy mięsne. Co więcej, dostarczają też witaminę D, której wegetarianom często brakuje.

Zupa-krem

Włoszczyznę pokrój, zalej wodą i gotuj 15 minut. Posiekaną cebulę podsmaż. Dodaj umyte i pokrojone pieczarki i smaż, aż sok odparuje. Dopraw, przełóż do gotujących się warzyw, dodaj bulion warzywny, liść laurowy, ziarenka ziela angielskiego oraz obrany i pokrojony w kostkę ziemniak. Gotuj 20 minut. Zmiksuj, wlej śmietanę i posyp natką pietruszki.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu pieczarek?

- Świeże pieczarki mają zamknięty kapelusz i lekko wilgotną, napiętą skórkę, także na brzegach. Ciemne, suche miejsca oznaczają, że grzyby nie są zbyt świeże, i że straciły na smaku.

- W handlu oferowane są białe i brązowe pieczarki. Im ciemniejszy jest grzyb, tym ma bardziej intensywny smak. Brązowe pieczarki mają dłuższą trwałość niż białe odmiany.

- Pieczarki można przechowywać przez 2-3 dni w lodówce, zapakowane w papier lub tekturę. W folii grzyby szybko się psują.

Zobacz także:


Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy