Księga smaków: Rozmaryn
Rozmaryn najlepiej smakuje świeży, ale można go tez używać w postaci suszonej. Dostępny jest w supermarketach, jednak nic nie zastąpi własnego zioła w doniczce.
Roztacza wokół siebie magiczną woń - to niezłe ziółko, którego moc znali już starożytni Grecy i Rzymianie. A dziś jest ceniony przez mistrzów kulinarnych na całym świecie.
Posiada mocny, korzenno-żywiczny zapach i gorzkawy, lekko piekący smak. Dzięki niemu lepiej smakują rozmaite mięsa, wędliny, ryby, ale też jarzyny, ryż i sałatki. Dodaje się go do masła i majonezu ziołowego, aromatyzowanej oliwy, octu i musztardy.
Świeże gałązki rozmarynu owiń wilgotną ściereczką i umieść na najniższej półce w lodówce. Tak zabezpieczony wytrzyma nawet tydzień. Listki rozmarynu możesz suszyć, rozkładając je cienką warstwą na podwójnej warstwie bibuły. Zostawiając je do całkowitego wysuszenia w ocienionym, ale przewiewnym miejscu, od czasu do czasu nimi poruszając. Rozmarynu nie suszy się na słońcu, gdyż zawarte w nim olejki eteryczne i substancje czynne w warunkach nasłonecznienia ulegają rozkładowi.
Cebulę obierz i posiekaj. Czosnek rozgnieć. Mięso mielone (ok. 60 dag) połącz z cebulą, czosnkiem, jajkiem i bułką tartą. Dopraw solą, szczyptą pieprzu i ostrej mielonej papryki. Uformuj z masy 8 kotlecików. Umyj i osusz gałązki rozmarynu. W każdy kotlecik wbij gałązkę. Kotlety ułóż na posmarowanej olejem tacy do grillowania i piecz nad węglami, obracając je co jakiś czas, aby przypiekły się równo ze wszystkich stron. Podawaj z sosem pomidorowym.
Ser feta (ok. 25 dag) posiekaj w dość dużą kostkę i włóż do wyparzonego słoiczka. Kilka papryczek chili obierz z gniazd i pokrój w paski, a czosnek w plasterki. Gałązki rozmarynu i ziarna pieprzu wraz z fetą ułóż w słoiczku, zalej oliwą z oliwek lub tłoczonym na zimno olejem rzepakowym i odstaw na 3 dni. W tym czasie codziennie lekko wstrząsaj słoikiem, by zioła uwolniły swój smak i aromat. Feta w zalewie rozmarynowej jest pyszną przystawką.