Reklama

Menengic. Idealny zamiennik kawy

Menengic to zamiennik kawy popularny w kuchni tureckiej i kurdyjskiej. Przygotowuje się go tradycyjną metodą z prażonych pistacji. Ceniony jest za doskonały smak i przypisywane mu prozdrowotne właściwości. Ponieważ nie zawiera kofeiny, idealnie zastąpi filiżankę małej czarnej wszystkim tym, którzy chcą ograniczyć kofeinę w swojej diecie. Co warto wiedzieć o kawie pistacjowej?


Kawa pistacjowa - turecki przysmak

Kawa pistacjowa jest popularna w całej Anatolii, ale z tego przysmaku słynie przede wszystkim region Gaziantep. Nic dziwnego - to największy ośrodek upraw i produkcji pistacji w Turcji (60 000 ton rocznie). Te smaczne orzeszki znajdują się nawet w nazwie regionu - antep to po turecku pistacja.

Samo miasto Gaziantep jest uważane za posiadające najbogatszą kuchnię w całej Turcji. W roku 2015 zostało jako pierwsze w Turcji uznane za Miasto Gastronomii UNESCO, a w 2013 r. baklawa z Gaziantep została pierwszym tureckim produktem posiadającym europejską chronioną nazwę pochodzenia i oznaczenie geograficzne.

Reklama

 Kawa pistacjowa - jak powstaje?

 Kawa pistacjowa, menengic, powstaje z ziaren pistacji terpentynowej, dzikiej odmiany popularnej pistacji bogatej w antyoksydanty i związki lotne. Pistacje termentynowe (wraz z łupinką) poddawane są specjalnie opracowanemu procesowi palenia, a następnie ucierane na pastę, z której przygotowuje się napój. Ma on smak i aromat przypominający kawę naturalną, dlatego świetnie sprawdza się jako substytut kawy, dla osób, które chcą ją wyeliminować lub ograniczyć w diecie.

Kawa pistacjowa - jak przygotować?

Łyżeczkę pasty wystarczy zagotować z filiżanką wody. Można podawać ją ze spienionym mlekiem krowim lub w wersji wegańskiej - kokosowym, sojowym lub owsianym.

Czytaj też: najlepsze zamienniki mleka krowiego

Kawa pistacjowa - właściwości zdrowotne

Tradycyjnie kawie pistacjowej przypisuje się wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Ma ona nie tylko wspomagać płuca, oczyszczać drogi oddechowe (dzięki zawartości substancji lotnych), łagodzić kaszel, ale też wspomagać rozpuszczanie kamieni nerkowych (wypłukiwać piasek), a nawet działać jako afrodyzjak.

 W 2011 roku właściwości "kawy" z pistacji terpentynowej wzięli na tapet naukowcy z Wydziału Chemii w University of York, a wyniki opublikowali w czasopiśmie Food Chemistry, potwierdzając, że jest to zdrowy zamiennik kawy, który ma podobne właściwości smakowe i aromatyczne.

Same owoce pistacji terpentynowej, które od wieków były stosowane w medycynie ludowej, również zostały przebadane przez naukowców. Okazało się, że są one bogate w organiczne składniki odżywcze. 100 g owoców pistacji terpentynowej zawiera około 594 kcal, 20,8 g białka, 51,6 g tłuszczu, 16,4 g węglowodanów, 2 g błonnika surowego, 500 mg fosforu, 136 mg wapnia, 7,3 mg żelaza, 1,02 mg K, 158 mg magnezu, 66 IU witaminy A, 0,62 mg witaminy B1, 1,45 mg witaminy B2 0,4 mg witaminy B6,7 mg witaminy C i 5,2 mg witaminy E.  

Żywica uzyskana z pistacji terpentynowej ma właściwości antyseptyczne, przeciwskurczowe, cytostatyczne i wykrztuśne. Jest stosowana wewnętrznie w leczeniu przewlekłych infekcji oskrzelowych, paciorkowcowych, infekcji dróg moczowych i nerek, krwotoków, kamieni żółciowych, tasiemca i reumatyzmu.

Czytaj też: Domowa baklawa

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gaziantep
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy