Na surowo
Wraca moda na jadanie surowych mięs. Coraz częściej podajemy sushi lub carpaccio, a obok tradycyjnego tatara z mięsa, pojawia się też rybny.
Nie bójmy się surowizny - nasz organizm jest przystosowany do jej spożywania. Odpowiednio przygotowana na pewno nie zaszkodzi, a nieprzetworzone mięso zawiera sporo składników odżywczych i błonnika.
Co więcej, jadanie takich potraw jest doskonałym sposobem na odchudzanie - dania są mniej kaloryczne, bo nie używamy panierki ani oleju. Poza tym szybciej sycą, a więc zjemy mniejsze porcje. Mdły smak samego mięsa poprawimy używając ostrych przypraw.
Podanie surowizny wymaga jednak odpowiedniego mięsa - musi być świeże (nie może leżeć długo w lodówce) i w najlepszym gatunku. Używane naczynia powinny być sterylnie czyste a nóż do ich krojenia - wyjątkowo ostry.
Przygotowanie: Wołowinę umyj, osusz, owiń w folię aluminiową i włóż do zamrażarki na ok. godzinę. Posiekaj drobno cebulę i czosnek. Dodaj musztardę, miód i ocet. Powoli dolewaj oliwę, cały czas mieszając. Do powstałego sosu dodaj zioła. Wymieszaj i dopraw. Podmrożoną polędwicę ostrym nożem pokrój w bardzo cienkie plastry. Na talerzu rozprowadź warstwę sosu. Ułóż plasterki mięsa na sosie tak, aby nie było go widać. Podawaj od razu. Możesz posypać serem (parmezanem) lub na wierzch ułożyć plasterki sera owczego (albo koziego) i oliwki.
Składniki: 400 g surowego fileta łososia norweskiego (bez skóry), 4 szalotki l 4 łyżki oliwy z oliwek, 10 g posiekanych kaparów l 4 jajka l pół pęczka posiekanego kopru l 2 cytryny l do smaku: sól, pieprz.
Przygotowanie: Rybę dokładnie umyj, osusz, wyjmij ewentualne ości, osusz i włóż na 30 min do zamrażalnika. Gdy ryba będzie lekko podmrożona, ścinaj ukośnie bardzo cieniutkie plastry. Posiekaj je w drobną kostkę. Przygotuj sos: szalotki oczyść i drobno posiekaj. Wymieszaj z kaparami. Zmieszaj sok z połowy cytryny z oliwą, dodaj szalotki z kaparami Posiekaną rybę zalej sosem i wymieszaj. Wstaw do lodówki na ok. pół godziny. Tatar podawaj z wbitym jajkiem i cytryną. Możesz dodać korniszony, oliwki lub papryczki. Składniki: 220 g ryżu do sushi, 2 łyżki wina, 4 płaty wodorostów nori, sos sojowy, marynowany imbir, 120 g świeżych surowych ryb (łosoś lub tuńczyk), 1/2 świeżego ogórka, po 1/4 strąka kolorowych papryk.
Przygotowanie: Ryż opłucz i wsyp do 500 ml wody. Doprowadź do wrzenia. Na bardzo małym ogniu gotuj ok. 4 min. Przykryj i gotuj kolejne 4 min. Odstaw na 10 min aż stanie się lepki. Wlej wino, dopraw solą i cukrem. Na maty bambusowe (lub folię) rozłóż płaty wodorostów. Nałoż warstwę ryżu (2 cm) pozostawiając po bokach 2 cm. Na środek każdego prostakąta połóż kawałki surowej ryby, ogórka i papryki pocięte w słupki. Krawędź wodorostów zwilż i mocno zwijaj pomagając sobie matą. Włóż na godzinę do lodówki. Pokrój w plastry ostrym nożem. Podawaj z sosem sojowym i imbirem.
JOG