Na świątecznym stole
W czasie świąt można do woli eksperymentować z wystrojem wnętrza, choinką i prezentami, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że dwanaście bożonarodzeniowych potraw to najbardziej tradycyjny punkt wigilijnego programu.
Mało jest chyba polskich domów, w których karp (w różnych wersjach) lub barszcz (z różnymi dodatkami) gości na stole częściej niż raz do roku. To, że marzymy o nich cały rok sprawia, że wigilijne potrawy są tak wyjątkowe.
W zależności od regionu kraju, zmienia się dobór wigilijnych potraw, jednak smażonego karpia, pierogów z kapustą i grzybami, czy barszczu z uszkami nie może zabraknąć na żadnym świątecznym stole.
W świecie, w którym coraz rzadziej hołduje się tradycji, a święta Bożego Narodzenia stają się coraz bardziej komercyjne, warto postarać się o to, by chociaż w sferze kulinarnej nasze święta przypominały te z minionych lat. Jeżeli nie jesteście szczęśliwymi posiadaczkami starych, pożółkłych zeszytów z przepisami, odziedziczonych po babciach i prababciach, zachęcamy do skorzystania z naszych tradycyjnych przepisów na kapustę z grzybami, makowiec, kompot z suszu, śledzie, czy zupę grzybową.
Dla tych z was, które po raz pierwszy organizują kolację wigilijną w swoim domu, przygotowanie nawet tych tradycyjnych potraw będzie nie lada wyzwaniem. Jeżeli jednak przepisy na klasyczne potrawy wigilijne macie już w małym palcu i szukacie inspiracji do kulinarnych poszukiwań, spróbujcie połączenia nowych smaków: pierogi z kapustą i grzybami można zastąpić mniej ciężkostrawnymi z soczewicą lub gołąbkami z czerwonej kapusty z zaskakującym farszem orzechowym. Tradycyjnie słone śledzie spróbujcie wzbogacić słodkim smakiem pomarańczy.
Jeżeli wasi goście nie przepadają za makowcem (tak, podobno są i tacy!), poczęstujcie ich oryginalnymi słodkościami - chrupiącą bezą wigilijną lub efektownym wieńcem orzechowym. Doskonałym pomysłem na smaczny prezent są ekskluzywne trufle z czekolady. Ich przygotowanie nie zajmuje zbyt wiele czasu, a efekt jest naprawdę wspaniały!
Maria Borzobohata-Sawicka