Reklama

Pasztet niejedno ma imię

Były i są specjalnością polskiej kuchni. Pasztety z dziczyzny, drobiu, z podrobów czy mięs mieszanych.

Kiedyś pasztety były nieodłącznym elementem wykwintnej kuchni, a ich przyrządzaniem zajmowali się specjalni kucharze - pasztetnicy. Wbrew pozorom ich przygotowanie wcale nie jest trudne a domowy pasztet jest zdrowy i znacznie chudszy od tego kupowanego w sklepie.

Co podać do pasztetu

Doskonałym dodatkiem do pasztetów są sosy i przetwory. W ostatnim czasie swój triumf świętuje żurawina, ale konfitura z borówek, jeżyn czy malin również będzie doskonałym dodatkiem. Największe pole do popisu mamy jednak w przypadku sosów. Od najdelikatniejszych śmietanowych czy koperkowych, poprzez mocniejsze chrzanowe, serowe i pieprzowe, a kończąc na słodkich sosach majonezowych. W staropolskiej kuchni jako dodatek do pasztetów popularne były sosy cebulowe oraz beszamelowe.

Pasztet z piersi kaczki

Składniki: 40 dag filetów z kaczki, 50 dag wątróbki drobiowej, 20 dag słoniny, 3 jajka, 30 dag masła, sól, pieprz. Marynata: 1/2 szklanki porto, kieliszek winiaku, starta skórka i sok z pomarańczy Przygotowanie: Mięso opłucz i osusz, wątróbkę oczyść z błon. Ułóż je w salaterce i zalej marynatą. Przykryj i odstaw na noc do lodówki. Rozpuść masło. Słoninę włóż na 2 godziny do zamrażarki. Następnie pokrój ją w cieniutkie plasterki. Marynatę z mięsem zmiksuj na gładką, jednolitą masę. Wbij jajka i stopniowo wlej stopione masło. Całość dopraw. Formę wyłóż plasterkami słoniny i włóż masę. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200° C. Piecz 80 minut. Pozostaw na noc do ostygnięcia. Gotowy pasztet podawaj z sosem z grejpfruta zmiksowanym z malinami.

Reklama

Pasztet z pieprzem

Składniki: po 1/2 kg mięsa wołowego, zająca, wątróbek i podgardla wieprzowego, 2 kajzerki, 3 jajka, 10 dag słoniny, 10 dag tartej bułki, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, goździki, kolendra, jałowiec, kminek, 3 torebki kolorowego pieprzu. Do wywaru: 3 listki laurowe, pieprz, ziele angielskie, tłuszcz do blachy.

Przygotowanie: Mięso ugotuj z przyprawami w małej ilości wody. Wątróbkę podsmaż. Następnie całość zmiel kilkakrotnie w maszynce. Dodaj żółtka oraz przyprawy. Kajzerki namocz w wywarze. Zmiel i dodaj do mięsa. Wywar wlej do masy mięsnej i wymieszaj. Dodaj ubite białko. Blachę wysmaruj tłuszczem i oprósz bułką. Wyłóż mięso, a na wierzchu ułóż pokrojoną w paski słoninę. Piecz w 180° C około godziny. Zdejmij słoninę, a pasztet posyp ziarnami kolorowego pieprzu i zapiecz.

Pasztet szpinakowo-serowy

Składniki: 1/2 kg szpinaku mrożonego mielonego, 40 dag sera białego mielonego, 3 łyżki soku z cytryny, czerwona papryka, 2 łyżki żelatyny, 4 łyżki wrzątku, ząbek czosnku, pół cebuli, łyżka masła, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, kilka liści świeżego szpinaku i pomidory do dekoracji, 0,2 l. słodkiej śmietany, kilka listków świeżego szpinaku.

Przygotowanie: Cebulę i czosnek drobno posiekaj i zeszklij na maśle. Dodaj rozmrożony i odciśnięty szpinak. Całość chwilę podsmaż. Następnie dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową do smaku. Odstaw do schłodzenia. Ser biały połącz z sokiem z cytryny i pokrojoną w kostkę papryką. Ubij śmietanę. Połowę dodaj do sera, a drugą połowę do szpinaku. Składniki wymieszaj. Żelatynę rozpuść w gorącej wodzie. Połowę dodaj do sera, a pozostałą część do szpinaku. Formę keksową postaw na jednym z dłuższych kantów i wlej masę szpinakową. Wstaw pod skosem do lodówki. Gdy masa stężeje, formę postaw prosto i wlej drugą masę. Pasztet udekoruj liśćmi świeżego szpinaku.

Wypróbuj też inne przepisy na pasztet:

Pasztet z kurcząt na białym winie

Pasztet z pieczarek i migdałów

Pasztet z ryżu

Pasztet alzacki w galrecie

Pasztety ziemniaczany ze śledziem

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: pasztet | kaczka | szpinak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy