Pierogi z cebulą i makiem
Jak każdy region tak i Mazowsze ma swoje pierogi. Ziemniaczane szlachcice, z kapusta i grzybami, z mięsem czy kaszą jaglaną i kapustą kiszoną. Jednak jedne wyróżniają się wyjątkowym farszem, który kojarz się z lubelskimi cebularzami. To wspaniałe lepiuchy bodzanowskie. Przepis pochodzi z północnego Mazowsza, a dokładniej z miejscowości Bodzanów. To dzięki Paniom z grupy „Pierożanki” i Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Sokół” te pierogi stają się popularne nie tylko w tym regionie.
Farsz: Cebule pokroić w drobną kostkę, smażyć ze szczyptą soli na oleju, aż będzie rumiana. Do cebuli dodać mak, sól do smaku. Odstawić do wystygnięcia. Odlać nadmiar płynu i dodać musztardę. Wymieszać.
Ciasto: Mąkę wymieszać z sola i olejem. Stopniowo dodawać gorącą wodę i zagniatać ciasto. Powinno być elastyczne i twardawe. Przykryć ściereczką i odstawić na pół godziny
Lepiuchy: Ciasto cienko wałkować. Nakładać farsz i dokładnie sklejać - gotować w osolonej wodzie około 3 minuty od wypłynięcia. Podawać ze zrumienioną cebulką.
Przepis pochodzi z książki "Roślinna kuchnia regionalna” autorstwa Pawła Ochmana.
Co króluje na świątecznych stołach Śląska czy Małopolski? Jakie słodkości na Tłusty Czwartek można przygotować na Pomorzu, Mazowszu, Kujawach czy Podlasiu? Zaskoczeń nie będzie końca - choćby takich, że wiele tradycyjnych polskich potraw jest wegańskich od stuleci.
Czy pierogi też kojarzą ci się z dzieciństwem? Polecamy też inne przepisy:
Polecamy przepis z obłędnym nadzieniem twarogowo-szałwiowym.