Pikantna zupa na bazie sosu suki (su ki nam)
Zupa Południa o nietypowej nazwie. Sam sos suki wywodzi się z Japonii i w wersji japońskiej serwowany jest do nabe - kociołka, w którym biesiadnicy wspólnie smażą kondymenty maczane potem w surowym jajku i właśnie w sosie suki.
W Tajlandii również znajdziemy restauracje, gdzie suki podaje się we wspólnym garnku, w którym goście gotują warzywa, grzyby i mięsa.
I dlatego, kiedy zapraszam przyjaciół na ZUPĘ SUKI, często słyszę ich śmiech, ze względu na dwuznaczną nazwę sosu.
We współczesnym tajskim wydaniu to nic innego jak zupa z makaronem sojowym, jajkiem i warzywami, do której dodaje się sos suki powstały na bazie papryczek chilli, sosu chilli, czosnku, sezamu i kilku innych składników. Zachęcam wszystkich do samodzielnego wykonania sosu.
Jeśli czas na to nie pozwoli, w sklepach z etniczną żywnością można znaleźć gotowy. Ważne, by na koniec udekorować go świeżym czosnkiem, papryczką chilli i drobno posiekaną kolendrą.
Przygotowanie sosu:
Do blendera wrzuć kolendrę wraz z łodygami i korzeniami. Następnie sos chilli, czosnek i papryczki chilli. Zmiksuj na gładką masę z dodatkiem 2 łyżek wody. Gdy składniki będą dobrze zmiksowane, dodaj resztę wody i zmiksuj na gładką masę. Przełóż do garnka i zacznij podgrzewać.
Gdy zacznie się gotować, dodaj cukier, sosy ostrygowy, rybny, olej sezamowy oraz szczyptę soli. Doprowadź do wrzenia. Na koniec dodaj sezam i sok z limonki. Przełóż do miseczki i udekoruj posiekaną kolendrą, czosnkiem i papryczką chilli.
Przygotowanie zupy:
Na rozgrzany wok z olejem wrzuć czosnek i kurczaka. Następnie dodaj kapustę pekińską i wodny szpinak oraz wlej 2 szklanki wody. Dodaj makaron, pieczarki, paprykę i sos suki wraz z cukrem i sosem rybnym. Gotuj
przez chwilę. Obok w miseczce roztrzep widelcem jajko. Wlej na całą powierzchnię woka i zostaw na chwilę. Dopiero po chwili wymieszaj.
Przepis pochodzi z książki: "W mojej tajskiej kuchni"