Pizza inaczej
Nasze przekąski są łatwiejsze do wykonania niż pizza, a smakiem wcale jej nie ustępują.
Składniki na 6 porcji: 5 gałązek rozmarynu, 1 słoik (50 dag) miodu akacjowego, 3 płaty (po 7,5 dag) mrożonego ciasta francuskiego, 4 gałązki tymianku, 125 ml mleka, 3 jajka, sól, pieprz, 6 kozich serków (po 6 dag każdy), rukola i rozmaryn do dekoracji, tłuszcz do foremek, mąka na stolnicę.
Rozmaryn opłukać, osuszyć, włożyć do słoika z miodem i pozostawić na tydzień, aby miód przeszedł rozmarynowym aromatem.
Ciasto francuskie rozmrozić w temperaturze pokojowej. Płaty ciasta ułożyć jeden na drugim na stolnicy lekko oprószonej mąką. Rozwałkować na placek i foremką w kształcie kwiatka powycinać 6 krążków o śr. 15 cm. Foremki do tartaletek o śr. 12 cm posmarować masłem lub margaryną. Wylepić krążkami ciasta. Dobrze je docisnąć do spodów i do brzegów foremek.
Tymianek opłukać, osuszyć, grubo posiekać. W miseczce rozkłócić jajka, wlać mleko, dołożyć posiekany tymianek i wymieszać. Masę przyprawić solą i pieprzem.
Na spodach tartaletek ułożyć kozie serki i zalać je masą jajeczną. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200°C. Piec około 20 minut. Gotowe tartaletki udekorować listkami rukoli i rozmarynem. Podawać polane miodem rozmarynowym.
Składniki na 18 porcji: 2 l bulionu warzywnego z kostki, 50 dag kaszki kukurydzianej, 10 dag śmietany kremówki, 1 kg szpinaku, 40 dag sera gorgonzola, 1-2 ząbki czosnku, 50 dag pomidorków koktajlowych: żółtych i czerwonych, 2 łyżki oliwy, 10 dag salami w cienkich plasterkach, sól, pieprz, tłuszcz do blachy.
Prostokątną blachę wysmarować tłuszczem. Bulion warzywny zagotować, wsypać kaszkę kukurydzianą i gotować 10 minut na niewielkim płomieniu. Stale mieszać, aby nie przywarła do dna garnka. Kaszkę zdjąć z ognia. Dodać śmietanę, energicznie wymieszać. Natychmiast rozsmarować masę na blasze.
Szpinak oczyścić, opłukać, dobrze odsączyć. Pomidory pokroić na połówki. Ser gorgonzola (ewentualnie inny pleśniowy) pokroić w kosteczkę. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę.
Na patelni rozgrzać oliwę, zeszklić na niej czosnek. Dołożyć szpinak i dusić razem kilka minut. Na placku z polenty (masy kukurydzianej) rozłożyć podduszony szpinak, plasterki salami i pomidory. Oprószyć solą i pieprzem. Posypać kosteczkami pleśniowego sera. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200°C. Piec około 15 minut. Pokroić na 18 kawałków, od razu podawać.
Składniki na 4-6 porcji: 2 dag drożdży, pół łyżeczki cukru, 30 dag mąki, sól, 3 łyżki oleju, 50 dag czerwonej cebuli, 6-8 gałązek tymianku, 15 dag gęstej kwaśnej śmietany, pieprz, 20 dag koziego sera, mąka do oprószenia stolnicy.
Drożdże wkruszyć do miseczki i dokładnie rozetrzeć je z cukrem. Mąkę wymieszać z 1/4 łyżeczki soli. Dolać olej i ok. 175 ml ciepłej wody. Dołożyć drożdże. Zagnieść gładkie ciasto. Przykryć je lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut.
Czerwone cebule obrać, pokroić w cienkie plasterki. Tymianek opłukać, osuszyć papierowym ręcznikiem, trochę odłożyć do dekoracji, a resztę drobno posiekać. Ser kozi (ewentualnie bryndzę owczo-krowią) pokroić na kawałeczki.
Kiedy ciasto drożdżowe podwoi swoją objętość, ponownie je zagnieść. Połowę ciasta rozwałkować na stolnicy oprószonej mąką na cienki placek o wymiarach 25x36 cm. Przenieść go na blachę wyłożoną pergaminem i posmarować połową śmietany. Na tym rozłożyć połowę plasterków cebuli oraz około 10 dag koziego sera. Równomiernie posypać połową tymianku.
Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 250°C. Piec 10-12 minut. W tym czasie analogicznie przygotować drugi placek z pozostałych składników. Wstawić do piekarnika i upiec. Gotowe placki udekorować odłożonym tymiankiem. Pokroić na większe porcje. Serwować na ciepło.