Reklama

Popularne warzywo jest szkodliwe? W 2023 wygrała ranking najbardziej trujących roślin

Pietruszka może szkodzić? To dość zaskakujące pytanie, zwłaszcza, że jest popularnym warzywem będącym składnikiem rozmaitych potraw. Chociaż sporo mówi się o jej wartościach odżywczych i leczniczych, istnieje też druga strona medalu. W 2023 roku pietruszka zwyciężyła w rankingu na najbardziej toksyczną roślinę.

Niektórzy zapewne przecierali oczy ze zdumienia, gdy sprawdzali Ranking najbardziej trujących roślin 2023. Na jego czele znalazła się... pietruszka. Zestawienie co roku przygotowuje Botanische Sondergarten Wandsbek - ogród botaniczny w Hamburgu, który sprawdza "toksyczność" otaczających nas roślin. Tuż za pietruszką na podium znalazły się oleander i mak polny.

Dlaczego popularne warzywo trafiło na sam szczyt zestawienia? Okazuje się, że chociaż ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, czasami lepiej na nią uważać. Pietruszka może mieć też toksyczne właściwości.

Reklama

Zobacz też: Zjedzenie takiego warzywa może skończyć się fatalnie. Przenigdy nie rób

Dlaczego pietruszka jest toksyczna?

Pracownicy ogrodu botanicznego "zwycięstwo" pietruszki tłumaczyli za pomocą następującego powiedzenia: "Pietruszka wsadzi mężczyznę na konia, a kobietę pod ziemię". Okazuje się, że toksyczny może być olejek pietruszkowy. Na początek warto zaznaczyć, że pietruszka to roślina dwuletnia. Twórcy rankingu wyjaśniali, że szkodliwe właściwości pietruszki uaktywniają się dopiero w drugim roku po kwitnieniu. W jaki sposób?

Nasiona, które roślina wytwarza w tym czasie, zawierają wspomniany olejek pietruszkowy. Znajdują się w nim duże stężenia apiolu. To substancja, która może wykazywać silne działanie na włókna mięśni gładkich pęcherza moczowego, jelit i macicy. I tutaj wyjaśniamy sens uzasadnienia werdyktu za pomocą znanego niemieckiego powiedzenia: w przeszłości olej pietruszkowy był stosowany jako środek poronny dla kobiet. Oprócz tego mógł wywoływać krwawienie z dróg rodnych.

Dlatego też toksyczność pietruszki zależy od momentu zbiorów. Pietruszka może być "niebezpieczna" w wyjątkowych przypadkach: wszystko zależy od momentu zbiorów. Jeśli spożyjemy roślinę dwuletnią i będziemy podejrzewać u siebie zatrucie, należy udać się do lekarza.

Helge Mash z ogrodu botanicznego w Hamburgu podkreślił, że jedzenie ma również ciemną stronę, z której niewiele osób zdaje sobie sprawę. Zapewnił jednak, że jedzenie pietruszki nie stanowi żadnego zagrożenia. Czas zatem aby opisać jej cenne dla naszego zdrowia właściwości.

Zobacz też: Natka pietruszki. Co warto o niej wiedzieć?

Pietruszka: właściwości

Odżywcze i lecznicze właściwości pietruszki są znane już od ponad 2 tys. lat, a w celach leczniczych od dawna wykorzystywano liście i korzeń. Warto pamiętać, że natka pietruszki to świetny składnik zdrowej diety, z kolei korzeń pietruszki wykorzystywany jest w leczeniu wzdęć, dolegliwości reumatycznych czy zapalenia pęcherza moczowego.

Pietruszka zawiera minerały takie jak magnez, potas i wapń, które mają dobry wpływ ma krążenie krwi. Zawarte w pietruszce żelazo pomaga uporać się z anemią. Warzywo jest bogate w witaminę C, A, E, K i witaminy z grupy B. Jest również źródłem kwasu foliowego, luteiny, zeaksatyny, manganu, cynku i selenu. Pietruszka świetnie radzi sobie z usuwaniem toksyn z organizmu.

Pietruszka zwyczajna jest również stosowana w przypadku bólów menstruacyjnych, ponieważ działa rozkurczowo. Oprócz tego, wywar z pietruszki jest polecany na problemy z nerkami, pęcherzem czy prostatą.

Z kolei korzeń pietruszki działa moczopędnie, dlatego jest często wykorzystywany jako pomoc przy obrzękach i problemów z zatrzymywaniem płynów w organizmie.

Natka pietruszki ma działanie antyseptyczne, co przekłada się na pozytywny wpływ na trawienie, jak i zapobieganie infekcjom układu moczowego. Warto pamiętać, że surowa natka pietruszki zachowuje najwięcej cennych właściwości. Dlatego często dodawaj ją do rozmaitych potraw czy surówek. Natka pietruszki to też ważne źródło witaminy C, więc jedz na zdrowie.

Zobacz też: Wyrzucasz nasiona z papryki? Popełniasz duży błąd

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pietruszka | warzywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy