Radość życia, czyli kuchnia karyncka
Do położonej na południu Austrii Karyntii turystów przyciągają wysokie góry i przepiękne jeziora. To także kraina doskonałych produktów regionalnych, pysznych ryb i smaków łączących wpływy włoskie, słoweńskie i austriackie. Poznaj najlepsze przepisy kuchni karynckiej!
Składniki
250 g chudej wołowiny
250 g baraniny
1/4 kury rosołowej
po 50 g śledziony i wątróbki
kilka kości
1 1/2 l wody
100 g włoszczyzny
1 mała cebula
po 5 ziarenek pieprzu i goździków
2 szczypty szafranu
1 liść szałwii
trochę imbiru, bazylii i soli
1/4 l kwaśnej śmietany
1 żółtko
1 łyżka mąki
odrobina białego wina
Mięso nastawić w zimnej wodzie ze wszystkimi przyprawami i włoszczyzną i powoli gotować, aż zrobi się miękkie. Następnie wyjąć i po ostygnięciu pokroić na drobne kawałki. Śmietanę, żółtko i mąkę wymieszać, dodać do odcedzonej z mięsa zupy, następnie dodać mięso.
Kirchtagssuppe doprawia się winem i podaje z Reindlingiem (słodką karyncką babką).
Potrawy z ciasta drożdżowego są w Karyntii równie popularne i lubiane, jak sztandarowa karyncka potrawa - pierożki Kasnudeln. Chyba najbardziej znaną drożdżową specjalnością Karyntii jest Reindling. Przez cały rok smaży się też najróżniejsze rodzaje pączków. Poza tym jest jeszcze Potize (zawijane drożdżowe ciasto) i cała paleta strudli i klusek na parze. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.
Przygotowanie ciasta drożdżowego
Najpierw przygotowujemy rozczyn. W tym celu należy dobrze wymieszać drożdże z 2 łyżkami mleka, 1 łyżką mąki i 1 łyżeczką cukru i pozostawić do wyrośnięcia na podwójną wysokość. W czasie gdy rozczyn rośnie, wsypujemy mąkę - koniecznie gruboziarnistą - do miski, dodajemy wszystkie dodatki i cukier i robimy w środku dołek. Roztapiamy masło, dolewamy mleka i zdejmujemy z kuchenki. Ma ono wtedy odpowiednią temperaturę. Jako pierwszy do mąki dodajemy rozczyn i lekko mieszamy. Następnie dodajemy mleko i jajka i ponownie wszystko dobrze mieszamy. Następnie tak długo wyrabiamy ciasto (w przypadku niedużych ilości łatwiej robotem kuchennym), aż odejdzie od brzegów miski. Ciasto trzeba jeszcze oprószyć mąką, przykryć ścierką i zostawić w ciepłym miejscu, aby wyrosło na podwójną wysokość. Przed formowaniem ciasto jeszcze raz ugniatamy na stolnicy. Miękkie ciasta miesza się łyżką kuchenną. Dzięki temu upieczone ciasto jest bardziej zbite.
Karyncki Reindling
(pieczony w foremce nazywanej Rein albo Reindl)
Składniki:
Ciasto drożdżowe:
500 g mąki, 20 g drożdży, 100 g masła, 1 jajko
1 żółtko, 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka anyżku, 1 /4 l mleka, 50 g cukru
Nadzienie:
50 g masła, 100 g cukru, 2 łyżki cynamonu,
100 g winogron, rodzynek lub suszonych czarnych jagód
50 g masła do formy
Wyrobić ciasto drożdżowe, po wyrośnięciu ugnieść je na stolnicy obficie posypanej mąką, a następnie rozwałkować na grubość ołówka. Następnie posmarować roztopionym masłem, posypać cukrem, cynamonem i rodzynkami i ciasno zwinąć w rulon. Z rulonu tego należy uformować ślimaka i włożyć go do posmarowanej grubo masłem specjalnej formy do Reindlinga (okrągłej brytfanki). Ciasto wkłada się do zimnego piekarnika i piecze w temperaturze 150-180 stopni przez ok. 1 godzinę. Po wyjęciu z piekarnika zostawić do przestygnięcia, a następnie wyjąć z formy.
Reindling służy jako pieczywo do niedzielnego śniadania. Na Wielkanoc je się go z szynką i chrzanem z jajkiem.
Wyjątkowo smacznym rodzajem Reindlinga jest ten, który dzieci dostawały kiedyś na Wielkanoc od swoich matek chrzestnych. Był on nadziewany oprócz opisanego powyżej farszu także siekanymi orzechami. Na dnie posmarowanej grubo masłem formy kładziono na środku suszoną figę, a wokół niej układano gwiazdkę z migdałów. Ciasto trzeba było mocno przycisnąć do owoców tak, żeby się na nim dobrze trzymały.
Składniki:
700 g drobnoziarnistej mąki
200 ml letniego mleka
2 jajka
1 żółtko
60 g płynnego masła
1 łyżeczka soli
Rozczyn:
1 ½ kostki drożdży
3 łyżki cukru
150 ml letniego mleka
1 łyżka mąki
Składniki:
120 g gailtalskiego boczku
3 ugotowane ziemniaki
100 g gailtalskiego sera górskiego
sól
pieprz
Boczek pokroić w paski, podsmażyć na solidnej patelni, gotowane ziemniaki pokroić na cienkie plasterki, dodać do boczku, podsmażyć, przykryć grubymi na pół palca plastrami sera, posolić i popieprzyć. Jak tylko ser zacznie się topić, układać porcjami na polencie (oryginalny gailtalski sposób serwowania!) lub na kromkach czarnego chleba.
Składniki na ciasto:
25 dag drobnoziarnistej mąki
1 jajko
sól
letnia woda
Składniki na farsz:
25 dag ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków
25 dag gruboziarnistego twarogu
sól
drobno posiekana mięta karyncka i trybula
1 średnia cebula
1 łyżka masła
Składniki ciasta zagnieść na stolnicy na miękkie, gładkie ciasto i odłożyć na jakiś czas.
Farsz: cebulę drobno pokroić i podsmażyć na maśle na złoty kolor, wymieszać z pozostałymi składnikami i uformować małe kulki. Rozwałkować ciasto, położyć na nim rządkiem kulki z farszu, przykryć z góry ciastem, dobrze przycisnąć i kółkiem wycinać półkola wokół kulek. Brzegi pierożków jeszcze raz dobrze ścisnąć, można też ozdobnie uformować brzegi. Pierożki gotować w dobrze osolonej wodzie przez ok. 10 min. Podawać polane masłem albo tłuszczem ze skwarkami.
Składniki:
1 kg ziemniaków
masło lub smalec
2 łyżeczki soli
3 jajka
1 szczypta drożdży
30 dag mąki
Ugotowane ziemniaki obrać i rozdrobnić widelcem. Po ostygnięciu ziemniaki posolić. Dodać masło lub smalec. Następnie posypać masę drożdżami i wymieszać z 30 dag mąki i 3 jajkami. Przy pomocy łyżki formować na kształt bułeczek i układać rzędami na posmarowanej tłuszczem blasze. Rozgrzać piekarnik do 250 stopni i przez 45 min piec w tej temperaturze. Kiedy nabiorą trochę koloru zredukować temperaturę do 200 stopni. Latem Erdäpfelknöppalan podaje się z kapustą na słodko, surówką z kapusty lub z owocami, a zimą z kiszoną kapustą.
Składniki:
4 jajka ugotowane na twardo
ok. 3 łyżki chrzanu
1 łyżka octu
1/4 l kwaśnej śmietany
1/2 startego jabłka
sól, pieprz
1 łyżka oleju
1 szczypta cukru
Jajka drobno posiekać i dobrze wymieszać ze startym chrzanem i resztą składników.
Na Wielkanoc w Karyntii chrzan z jajkiem podaje się do Reindlinga z szynką. Pasuje także jako dodatek do świeżo ugotowanej gorącej szynki lub wędzonego mięsa.
Składniki:
4 jajka
ok. 50 g chrzanu
1 łyżka octu
250 ml kwaśnej śmietany
sól
1 łyżka oleju
Jajka ugotować na twardo, wystudzić, następnie obrać i drobno posiekać. Chrzan drobno zetrzeć i wymieszać z jajkami, kwaśną śmietaną i olejem. Dodać do smaku sól i ocet, według własnego uznania.
Chrzan z jajkiem podaje się w Karyntii tradycyjnie na Wielkanoc do Reindlinga i szynki.
Składniki:
Na 1 osobę: 2 - 3 jajka, sól, świeżo starty chrzan, 1 jabłko, ocet i woda (w stosunku 1:2) ,olej słonecznikowy do smaku
Dodatkowe warianty: jeżeli chrzan ma mieć bardziej kremową konsystencję, należy dodać trochę kwaśnej śmietany. W niektórych domach do masy jajecznej dodaje się także rodzynki. Chrzan podaje się jako dodatek do szynki. Nie może oczywiście zabraknąć białego chleba lub Reindlinga.
Jajka gotować przez 10 do 15 min, wystudzić i pokroić w drobną kostkę.
Jabłko i chrzan drobno zetrzeć. Nie żałować chrzanu, bo całość ma być dosyć ostra, aż zakręci w nosie.
Po wymieszaniu chrzanu, jabłek i jajek, posolić i polać mieszanką z octu i wody. Doprawić olejem i śmietaną.
Z czego składa się typowe karynckie wielkanocne śniadanie?
Ugotowana i wystudzona kiełbasa Krainerwurst (wędzona), wędzona, gotowana szynka, ozór wołowy lub wieprzowy (cienko pokrojony).
Rolada gryczana z doliny Lavanttal
Jest to rolada z farszem z mąki gryczanej. Polewa się ją masłem lub smalcem ze skwarkami i podaje z mlekiem lub kwaśnym mlekiem, sałatą lub warzywami.
Nadzienie: 400 g mąki gryczanej, 20 g drożdży, 1 łyżka cukru, 2 łyżki mleka, 1 łyżeczka soli, ok. 1/4 l słodkiej lub kwaśnej śmietany
Mąkę gryczaną prażyć na małym ogniu, aż przestanie parować. Mąka nie może się zarumienić! Drożdże wymieszać z cukrem i mlekiem, następnie połączyć z ostudzoną mąką, solą i śmietaną na dającą się rozsmarować masę. Posmarować nią ciasto i zwinąć w roladę.
Składniki: 400 g mąki gryczanej, 1/2 l wody, 1 łyżeczka soli
Mąkę gryczaną uprażyć na małym ogniu (jak do rolady gryczanej). Osoloną wodę zagotować w garnku, dodać całą gorącą mąkę na raz i wszystko razem powtórnie zagotować. Następnie całość energicznie rozbijać widelcem. Przez ok. 15 min dusić na małym ogniu, ewentualnie polać tłuszczem.
Składniki: 250 g fasoli, 250 g pęczaku, 150 g selera, wędzone nóżki wieprzowe, golonka lub żeberka, 4 listki lubczyku i bluszczyku kurdybanku, sól, 1 l wody
Fasolę i pęczak namoczyć dzień wcześniej. Następnie pomieszać fasolę z kaszą, dodać wędzone mięso, przyprawy i seler pokrojony w kostkę, a potem gotować wszystko do miękkości. Wyjąć mięso, odjąć od kości i pokroić na małe kawałki, a następnie z powrotem dodać do potrawy. Dopiero później posolić.
Ritschert to bardzo popularna karyncka specjalność.
Składniki: 1/2 kg pęczaku, 1 kg mięsa wędzonego, 3 ziemniaki, 3 marchewki, 1 seler,10 dag czerwonej fasoli, 1 por, 1 gałązka lubczyku, 5 dag posiekanej pietruszki, 2 dag pieprzu, 2 dag soli
Warzywa pokroić w kostkę i oddzielnie ugotować. Mięso ugotować i pokroić w kostkę. Ugotować kaszę, wymieszać w tym samym garnku z pozostałymi składnikami i podawać z ziemniakami.