Sałatka ziemniaczana
Nasi sąsiedzi Czesi uwielbiają sałatki ziemniaczane. Ich pomysły sprawdzą się jako dodatek do grillowanego mięsa albo samodzielne danie.
Składniki: Dobre ziemniaki, cebula, ocet winny (biały), olej słonecznikowy, bulion wołowy, mielony pieprz, sól, jajka na twardo. Ilość składników dobierzcie według własnego uznania.
Cebulę pokroić w krążki.
Ziemniaki ugotować w skórce, po ugotowaniu obrać gdy są jeszcze ciepłe (lub nie obierać, zależy od preferencji), pokroić w krążki. Koniecznie używać do tego ciepłych ziemniaków!
Ziemniaki przełożyć do ogrzanej wcześniej miski, natychmiast dodać cebulę. Zalać octem i olejem, dodać gorący bulion. Ważne jest, aby używać do tego ciepłych ziemniaków, wtedy lepiej wchłoną płyny. Dodać pieprz i jajka. Wszystko dobrze wymieszać. Sałatka powinna mieć wyważony smak, nie może być ani zbyt kwaśna, ani za słona, ani zbyt cebulowa.
Sałatkę podawać z gotowaną wołowiną, rybami, śledziami, kotletami schabowymi i drobiowymi.
Składniki: 150 g selera, 50-70 g marchewki, 500 g gotowanych ziemniaków, 100 g jabłka, pieprz, sól, sok z cytryny. Składniki na krem: 4 łyżki chrzanu, 4 łyżki majonezu, 200 ml kwaśnej śmietany.
Ziemniaki ugotować w skórce, po ugotowaniu obrać. Seler ugotować w osolonej wodzie. Marchewkę zetrzeć drobno i nie gotować. Obrać jabłko, zetrzeć na grubej tarce i pokropić sokiem z cytryny.
Przygotować krem: wymieszać chrzan ze śmietaną i majonezem. Zamiast śmietany można użyć jogurtu.
Ziemniaki pokroić w kostki, dodać pokrojony seler, marchewkę, jabłko. Wszystko polać chrzanowym kremem i doprawić pieprzem, solą i sokiem z cytryny. Zostawić na jakiś czas w lodówce, niech się przegryzie.
Składniki: 3 łyżki soku z cytryny, 1 łyżka octu jabłkowego, sól, pieprz, 4 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka siekanej natki, 250 g cukinii, 600 g małych ziemniaków, 100 g pieczarek, 6 gałązek trybuli
Wymieszać dwie łyżki soku z cytryny, ocet jabłkowy, sól i pieprz. Dodać oliwę i pietruszkę.
Umyć cukinię, pokroić na cienkie paski. Dodać do sosu i chwilę w nim marynować.
Ziemniaki umyć i gotować 20 minut. W międzyczasie obrać pieczarki i pokroić je w cienkie plasterki. Dodać do sosu.
Przecedzić ziemniaki, obrać ze skórki, pokroić na połówki i dodać do reszty. Pokropić pozostałym sokiem z cytryny. Umyć trybulę, posiekać i ozdobić.