Reklama

Słodkie owoce lasu

Jagody są niezastąpione. Wzmocnią wzrok, wzbogacą dietę przyszłych mam, pomogą w kłopotach żołądkowych.

Naleśniki drożdżowe z jagodami

Składniki na 15 porcji:

Na ciasto: 20 dag mąki, szczypta soli, żółtko, jajko, 1 i 1/3 szklanki ciepłego mleka, 2 dag drożdży, 2 i 1/2 dag masła, 5 dag cukru

Na nadzienie: 50 dag jagód, masło (do smarowania tortownicy i ułożenia na ostatnim naleśniku), cukier wanilinowy, cukier puder do posypania, listki mięty lub melisy do dekoracji

Przygotowanie:

1. Masło roztop w rondelku lub kuchence mikrofalowej i przestudź. Jagody przebierz, oczyść z ogonków i liści, opłucz w miseczce i delikatnie osusz. Kilkanaście sztuk odłóż, pozostałe rozgnieć widelcem i wymieszaj z cukrem wanilinowym.

Reklama

2. Drożdże wymieszaj z częścią mleka do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodaj szczyptę cukru i mąki, wymieszaj i odstaw do wyrośnięcia. Żółtko i całe jajko wymieszaj z cukrem na puszystą masę. Energicznie mieszając, dodaj stopniowo mąkę, pozostałe mleko, sól oraz wyrośnięty zaczyn drożdżowy. Wyrabiaj ciasto łyżką do momentu, aż ukażą się pęcherzyki. Następnie wlej stopione masło i jeszcze chwilę mieszaj. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Przykryj je ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

3. Na rozgrzaną, lekko natłuszczoną patelnię wylewaj porcję ciasta. Smaż naleśniki z obu stron na złoty kolor.

4. Okrągłą tortownicę wysmaruj masłem. Układaj w niej naleśniki jeden na drugim, przekładając je rozdrobnionymi jagodami. Ostatni naleśnik posyp wiórkami masła. Zapiekaj 15 minut w piekarniku nagrzanym do 160° C. Zaraz po wyjęciu z pieca oprósz cukrem pudrem, udekoruj odłożonymi jagodami i miętą. Pokrój na kawałki jak tort i podawaj na talerzykach.

Przygotowanie: 45 minut

Porcja: 235 kilokalorii

Egzotyczny placek z jagodami

Składniki na 12 porcji: 18 dag miękkiego masła, niepełna szklanka cukru, 3 duże jajka, 1 i 3/4 szklanki mąki pszennej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli, szklanka wiórków kokosowych, 3/4 szklanki maślanki lub jogurtu naturalnego, sok i skórka otarta z jednej limonki lub małej cytryny, 3 szklanki jagód, cukier puder do posypania, tłuszcz i bułka tarta do formy, listki mięty do dekoracji

Przygotowanie:

1. Jagody przebierz, oczyść z ogonków i liści, umyj w miseczce, zmieniając wodę, przerzuć na sitko i delikatnie osusz.

2. Do miski przesiej mąkę, dodaj proszek do pieczenia, szczyptę soli i wiórki kokosowe; wymieszaj i odstaw. Do drugiej miski włóż miękkie masło, wsyp cukier i utrzyj mikserem na jasną puszystą masę. Dodawaj po jednym jajku, nie przerywając ucierania. Następnie stopniowo dodawaj odłożone suche składniki na przemian z maślanką. Całość miksuj krótko, tylko tyle, aby składniki się połączyły. Na koniec dodaj skórkę i sok z limonki lub cytryny i jeszcze raz wszystko delikatnie wymieszaj.

3. Formę do ciasta wysmaruj tłuszczem i oprósz bułką tartą lub wyłóż papierem do pieczenia. W formie rozprowadź równo ciasto, na wierzch wysyp osuszone jagody. Piecz ok. 35-40 minut (lub do tzw. suchego patyczka) w piekarniku nagrzanym do 175° C. Po upieczeniu - ostudź.

4. Ciasto podawaj oprószone cukrem pudrem, udekorowane listkami mięty, np. z gałką lodów czekoladowych.

Przygotowanie: 50 minut

Porcja: 300 kilokalorii

Jagodowe serduszka

Składniki na 20 sztuk:

Na ciasto: 25 dag mąki pszennej, 8 łyżek cukru pudru, szczypta soli, opakowanie cukru z prawdziwą wanilią, jajko, 15 dag miękkiego masła, papier do pieczenia

Na nadzienie i dekorację: 10 dag marmolady pomarańczowej, 10 dag białej czekolady, 20 dag jagód, skórka otarta z pomarańczy

Przygotowanie:

1. Jagody przebierz, oczyść z ogonków i liści, umyj w miseczce, kilka razy zmieniając wodę, przerzuć na sitko, a potem delikatnie osusz.

2. Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj cukier puder, szczyptę soli, cukier z prawdziwą wanilią, jajko, miękkie masło i zagnieć ciasto. Przełóż je do miseczki, przykryj ściereczką i odstaw na godzinę. Po upływie godziny, ciasto ponownie wyrób i cienko rozwałkuj. Foremką wykrawaj serduszka i układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz 10 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 175° C. Jeszcze ciepłe serduszka sklejaj po dwa, przekładając je marmoladą.

3. Do małego garnuszka wrzuć pokruszoną czekoladę i roztop ją powoli w kąpieli wodnej (naczynie z pokruszoną czekoladą stawiamy na garnku, w którym gotuje się woda - tak, aby dno naczynia nie dotykało wody). Gdy czekolada się roztopi, odstaw, by przestygła. Gdy serduszka wystygną, wierzch każdego udekoruj czekoladą, ułóż na nich jagody i posyp skórką otartą z pomarańczy.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 50 minut

Porcja: 125 kilokalorii

Muffiny z jagodami

Składniki na 8 porcji: 30 dag mąki pszennej, płaska łyżeczka sody oczyszczonej, płaska łyżeczka proszku do pieczenia, 8 dag brązowego cukru, 15 dag jagód, jajko, 180 ml maślanki, 125 ml oleju

Przygotowanie:

1. Jagody przebierz, oczyść z ogonków i liści, umyj w miseczce, zmieniając wodę dwa razy, osusz. Jeśli używasz mrożonych owoców - nie rozmrażaj.

2. Przygotuj dwie miski. Do jednej wsyp przesianą mąkę, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia i cukier. Dobrze wymieszaj. Do drugiej wbij jajko, roztrzep je, wlej maślankę, olej i całość też dokładnie wymieszaj. Mokre składniki dodaj do suchych, wrzuć jagody i mieszaj tylko chwilę, żeby składniki się połączyły (jeśli ciasto będzie zbyt gęste możesz dodać kilka łyżek maślanki).

3. Foremki na muffiny posmaruj tłuszczem i oprósz mąką krupczatką lub wyłóż papilotkami. Napełnij foremki ciastem do połowy. Piecz 25 min w temperaturze 190° C. Sprawdź czy są gotowe, nakłuwając babeczki patyczkiem, który po wyjęciu powinien być suchy. Po upieczeniu jeszcze 5 min nie wyjmuj ich z formy. Papilotki usuń, gdy zupełnie ostygną.

Czy wiesz, że... Nie bez powodu uważano niegdyś, że jagody mają magiczną moc: surowe poprawiają perystaltykę jelit. Dlatego poleca się je przy zaparciach. Jagody suszone oraz pochodzące z przetworów są natomiast niezastąpione przy biegunkach. Zawarty w jagodach likopen poprawia wzrok, zaś kwas foliowy w naturalny sposób wzbogaca dietę przyszłych mam.

Przygotowanie: 30 minut

Porcja: 345 kilokalorii

Świat i Ludzie 31/2011

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy