Smaki spiżarni: awokado
Kremowy, maślany – idealny owoc do... smarowania pieczywa.
Awokado uważane jest za jedno z najzdrowszych owoców świata. To głównie ze względu na dużą zawartość cennych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, które trudno znaleźć w innych produktach roślinnych.
Mimo że jest dość kaloryczne, nie przyczynia się do tycia, wręcz przeciwnie - wspomaga odchudzanie.
Jest sycące, ma sporo błonnika, białka i witamin.
Gwarancją smaku jest w pełni dojrzały owoc. Tylko taki nadaje się do celów kuchennych. Dojrzałe awokado ma lekko orzechowy, maślany smak. Skórka lekko ugina się pod palcami i swobodnie odchodzi od miąższu, który łatwo rozgniata się widelcem.
W sklepach jednak zwykle trafiają się niedojrzałe, twarde owoce. Gdy ich spróbujemy, możemy być rozczarowani. Mimo przyjemnego aromatu, poczujemy gorzki, "mydlany" smak. Nie rezygnujmy jednak z zakupu.
Aby awokado dojrzało i dobrze smakowało, wystarczy niedojrzałe zawinąć w papier lub folię aluminiową i odłożyć na 2-3 dni w ciemne miejsce.
Miąższ awokado to zamiennik dla innych tłuszczy. Może zastąpić masło lub margarynę. Taki zamiennik jest szczególnie polecany dla chorujących na miażdżycę czy nadciśnienie.
Wystarczy miąższ dojrzałego owocu utrzeć z solą, z odrobiną soku z limonki. Do "masełka" możemy dodać ulubione przyprawy, wtedy zyskamy smakowitą pastę do pieczywa.
Awokado doskonale komponuje się z pieprzem, zmiażdżonym czosnkiem, czerwoną cebulką, kminem, świeżą kolendrą, bazylią oraz pomidorami. Masłem z awokado można pokrasić ziemniaki, może być też dodatkiem do mięs zamiast tradycyjnego majonezu. Awokadowe purée można dodać do zupy zamiast śmietany.
Awokado wykorzystamy w wypiekach i deserach. Rozgnieciony miąższ można dodać do ciasta lub omletu zamiast masła czy margaryny. Dzięki tej zamianie ciasto nie straci swojej struktury, a zyska prozdrowotne właściwości oraz ciekawy zielonkawy odcień. Stosunek zamienników powinien wynosić 1:1, np. 1 łyżkę masła zastępujemy 1 łyżką purée z awokado.