Smalczyk sezamowy

Smalec przesmażony z jabłkiem i cebulą, podany w charakterze przystawki do ciężkiego, razowego chleba znika ze stołu jako pierwszy. I to bez względu na wysokość sfer, jakie się przy nim zbiorą...

Wytapianie smalcu w domu jest czasochłonne, ale efekty wspaniałe
Wytapianie smalcu w domu jest czasochłonne, ale efekty wspaniałe123RF/PICSEL

Proszę również spróbować mojej ulubionej wersji tego tłuszczu, wytapianego z całych, dużych połaci słoniny, z dość niecodziennymi (jak na smalec) dodatkami. Na pół kilograma słoniny potrzebować będziemy pół kilograma podgardla wieprzowego, do tego kilka kromek podsuszonego, niesłodzonego, wiejskiego razowca, suszone morele, cebulę, czosnek, kiełbasę chorizo, mieloną słodką paprykę, świeży rozmaryn i... paczkę sezamków.

Dzień wcześniej marynujemy słoninę w startym czosnku, pokrojonej drobno cebuli i siekanym rozmarynie. Następnego dnia kroimy ją w grubą kostkę, mielimy podgardle przez maszynkę z grubym sitem, wrzucamy razem ze słoniną do garnka i bardzo, bardzo powoli wytapiamy. Przynajmniej trzy godziny.

Starannie dobrane dodatki przekształcą smalec w wykwintne "smarowidło"
Starannie dobrane dodatki przekształcą smalec w wykwintne "smarowidło"123RF/PICSEL

Po tym czasie wyławiamy skwarki, dodajemy do nich pokrojone drobno morele i mieloną słodką paprykę. Do rozgrzanego smalcu wkładamy na chwilę cztery pokrojone w ćwiartki cebule i odstawiamy z ognia.

Gdy zacznie tężeć, dodajemy podsmażone wcześniej osobno grzanki z razowca, wymieszane z morelami i papryką skwarki, pokrojone w drobną kostkę chorizo, a także potłuczone w moździerzu sezamki.

Chrupiące skwarki to jedna z zalet domowego smalcu
Chrupiące skwarki to jedna z zalet domowego smalcu123RF/PICSEL

Całość lekko mieszamy i odstawiamy do całkowitego stężenia. Pyszne i piękne jednocześnie.

Magda Gessler

Zobacz także:

Zupa ziemniaczana z mlekiem kokosowymStyl.pl
Smaki Życia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas