Nie tylko Poznań. Oto 25 atrakcji Wielkopolski, dzięki którym poznasz region od zupełnie innej strony
To tu wszystko się zaczęło. Wielkopolska to kolebka polskiej państwowości, a jednocześnie jeden z najbardziej zróżnicowanych i niedocenianych turystycznie regionów Polski. Obok historycznych grodów i zamków można tu znaleźć nowoczesne muzea, piękne tereny zielone, dzikie jeziora, a także atrakcje dla całych rodzin takie jak termy. Oto 25 najciekawszych atrakcji w regionie.

Tekst jest częścią cyklu "Polska na własne oczy" - wakacyjnej akcji Interii, w ramach której w każdym tygodniu wakacji zabieramy Was do innego województwa. Odkrywamy to, co mniej znane, przywołujemy zapomniane historie, opisujemy ludzi i miejsca, dzięki którym dany region jest wyjątkowy. Teraz jesteśmy w Wielkopolsce.
Ruszaj z nami w drogę!
Spis treści:
Wielkopolska - historyczne serce kraju
Choć to tutaj bije historyczne serce Polski, współczesna Wielkopolska ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko lekcję dziejów. Region ten słynie z doskonałej infrastruktury turystycznej, bogactwa parków krajobrazowych, atrakcji wodnych i rowerowych, a także wydarzeń kulturalnych, które przyciągają gości z całego kraju. To województwo nieoczywiste - obok dużych miast, jak Poznań czy Kalisz, znajdziemy tu małe miejscowości i osady, które potrafią oczarować swoim klimatem. Przedstawiamy 25 atrakcji Wielkopolski, które naprawdę warto zobaczyć na własne oczy.
TOP 25 miejsc, które warto odwiedzić w Wielkopolsce
1. Termy Maltańskie - Poznań
Termy Maltańskie to jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów rekreacyjno-termalnych w Europie Środkowej. Znajduje się nad Jeziorem Maltańskim i łączy w sobie aquapark, baseny sportowe, termalne i strefę saun. Ciepła, termalna woda wydobywana z głębokich pokładów pod Poznaniem nie tylko relaksuje, ale i korzystnie wpływa na zdrowie. W sezonie letnim odwiedzający mogą korzystać z zewnętrznych basenów i zjeżdżalni, a także tropikalnej plaży. To miejsce idealne zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla dorosłych szukających relaksu.
Zobacz również: Województwo, które zaskakuje. 30 nieoczywistych powodów, dla których warto odwiedzić Lubuskie
2. Nowe Zoo i kolejka Maltanka - Poznań
Ukryte w zielonym lesie Nowe Zoo w Poznaniu to jednej z największych ogrodów zoologicznych w Polsce - zajmuje ponad 120 hektarów. Słynie z dużych, naturalnych wybiegów i działań proekologicznych. Na szczególną uwagę zasługują słoniarnia, azjatyckie koty i pawilon zwierząt nocnych. Dotarcie do zoo ułatwia kolejka wąskotorowa Maltanka - zabytek techniki, który sam w sobie stanowi atrakcję. Przejazd zabytkową ciuchcią nad Maltą to wyjątkowa frajda nie tylko dla najmłodszych.
3. Muzeum Czekolady i Muzeum Rogala - Poznań
Poznań to nie tylko Stary Rynek i koziołki. Dla miłośników słodkości i regionalnych smaków idealną propozycją będą dwa nietypowe muzea. W Muzeum Rogala możemy poznać historię i tradycję wypieku rogali świętomarcińskich - z pokazem, degustacją i nutką gwarowego humoru. Z kolei Muzeum Czekolady to prawdziwa uczta dla zmysłów - odwiedzający mogą zobaczyć cały proces produkcji czekolady, od ziaren do tabliczki, a także własnoręcznie stworzyć praliny. Obie placówki znajdują się w centrum miasta i oferują zajęcia dla dzieci i dorosłych.
4. Katedra Gnieźnieńska i miasto Gniezno
Katedra w Gnieźnie to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Polsce. To tu znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie - romański zabytek światowej klasy z XII wieku, obrazujący życie św. Wojciecha. Katedra była miejscem koronacji pierwszych władców Polski i nadal imponuje swoją monumentalnością. Gniezno, pierwsza stolica Polski, zachowało urok dawnego grodu. Urokliwe uliczki, wzgórze Lecha, trasa królików gnieźnieńskich i nowoczesne Muzeum Początków Państwa Polskiego czynią z miasta świetny cel całodniowej wycieczki.
5. Pałac i park w Rogalinie
Rezydencja Raczyńskich w Rogalinie to jeden z najpiękniejszych barokowo-klasycystycznych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce. Wnętrza pałacu, zrekonstruowane z dbałością o detale, kryją m.in. bibliotekę, zbrojownię i Galerię Rogalińską z obrazami Matejki, Malczewskiego czy Wyspiańskiego. Obok znajduje się park w stylu angielskim, w którym królują trzy monumentalne dęby: Lech, Czech i Rus - pomniki przyrody liczące setki lat. Spacer po alejkach, wizyta w mauzoleum i oglądanie barwnych wystaw czasowych w stajniach to nie lada gratka dla wielbicieli sztuki, historii i przyrody.

6. Zamek i Arboretum w Kórniku
Zamek w Kórniku wygląda jak wyjęty z kart brytyjskiej powieści neogotyckiej. Otoczony fosą, z białymi wieżyczkami, skrywa piękne wnętrza zdobione wyjątkowymi dziełami sztuki, złoceniami i drewnianymi meblami. Z kórnickim zamkiem związana jest jedna z najbardziej znanych opowieści o polskich zjawach, czyli legenda o Białej Damie (Teofili z Działyńskich), która co noc ma schodzić z obrazu, po to, by przespacerować się pałacowym parkiem u boku rycerza.
Zamek w Kórniku to siedziba Biblioteki Kórnickiej PAN i jedno z najbardziej znanych miejsc w Wielkopolsce. Tuż obok rozciąga się Arboretum - jeden z najstarszych i największych ogrodów dendrologicznych w Polsce. Wiosną zachwycają tam magnolie i różaneczniki, latem - cienie starych dębów i lip. To jedno z tych miejsc, gdzie historia i natura współistnieją w idealnej harmonii.
7. Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
To miejsce zupełnie wyjątkowe - pełne wspomnień z podróży, egzotycznych pamiątek i pasji do świata. W willi Fiedlerów możemy zobaczyć m.in. replikę statku "Santa Maria", totemy z Amazonii, posąg z Wyspy Wielkanocnej i... myśliwce z czasów II wojny światowej. Muzeum to także hołd złożony autorowi "Dywizjonu 303" i podróżnikowi, który widział i opisał kawał świata. W ogrodzie znajduje się część ekspozycji plenerowej, a całość zaskakuje różnorodnością.
8. Kopalnia Soli Kłodawa
Zjazd 600 metrów pod ziemię do wciąż działającej kopalni soli kamiennej to propozycja dla odważnych i żądnych wiedzy. Zwiedzanie kopalni obejmuje przejazd górniczą windą, spacer solnymi korytarzami, poznawanie podziemnych komór oraz tajników pracy górników. Kłodawska sól różowa to prawdziwy skarb - wyjątkowa w skali kraju i nadal wydobywana na oczach zwiedzających. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć proces pozyskiwania tej soli z tak bliska.

9. Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Skansen nad Jeziorem Lednickim to podróż w czasie do XIX-wiecznej wsi wielkopolskiej. Możemy podziwiać tam chałupy, wiatraki, zagrody, karczmę, a także drewniany kościół. Park Etnograficzny zachwyca swoją autentycznością - wiele obiektów to oryginalne budynki przeniesione z okolicznych wsi. Często odbywają się tu warsztaty, pokazy rzemiosła i wydarzenia folklorystyczne. To idealne miejsce na rodzinny spacer połączony z nauką o przeszłości - tej najbliższej i najbardziej "zwykłej", ale przez to fascynującej.
10. Kalisz - najstarsze miasto Polski?
Kalisz to miasto, które może pochwalić się mianem najstarszego w Polsce - jego początki sięgają czasów rzymskich, kiedy przebiegał tędy słynny Szlak Bursztynowy, będący niegdyś trasą handlową, która łączyła kraje nadbałtyckie z basenie Morza Śródziemnego.
Zwiedzanie warto zacząć od urokliwego Rynku z zabytkowymi kamienicami i Ratuszem, a następnie skierować się do katedry św. Mikołaja - imponującej świątyni z gotyckimi korzeniami. Spacerując po mieście, natkniemy się na pozostałości średniowiecznych murów, klimatyczne zaułki i liczne pomniki. Kalisz słynie również z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, w którym odbywają się spektakle, koncerty i festiwale.
11. Szlak Piastowski i jego skarby
To nie jedna atrakcja, a cała trasa - kulturowa i historyczna, prowadząca przez miejsca związane z początkami państwa polskiego. Od Gniezna, przez Ostrów Lednicki, Poznań, aż po Kruszwicę i Strzelno - podróż tym szlakiem to lekcja historii w najpiękniejszym możliwym wydaniu. To atrakcja idealna dla tych, którzy chcą zrozumieć, gdzie i jak narodziła się Polska. Można go pokonywać samochodem, rowerem lub etapami - i za każdym razem odkrywać coś nowego.
12. Ostrów Lednicki i Muzeum Pierwszych Piastów
To prawdziwe serce państwa Mieszka I. Na wyspie Ostrów Lednicki (jednej z pięciu na jeziorze Lednica) zachowały się ruiny palatium, kaplicy i wałów obronnych z X wieku. Odkryto tam również baseny chrzcielne, które wskazują na prawdopodobne miejscu chrztu Mieszka I. Na wyspę możemy dostać się promem, który odpływa co 30 min. Z kolei na lądzie znajduje się nowoczesna siedziba Muzeum Pierwszych Piastów, a w niej liczne wystawy, i interaktywne prezentacje.

13. Wielkopolski Park Narodowy
Wielkopolski Park Narodowy to jeden z najmniej docenianych parków narodowych w Polsce - a niesłusznie. Na jego terenie znajdują się jeziora polodowcowe, wzgórza morenowe, stare lasy i unikalna flora. Na miłośników przyrody czekają tu ścieżki edukacyjne, punkty widokowe i ciekawe ośrodki dydaktyczne. To doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę z Poznania, ale też na dłuższy pobyt w jednej z otaczających miejscowości - takich jak Puszczykowo, Mosina czy Jeziory.
14. Jezioro Góreckie i ruiny zamku Klaudyny Potockiej
W sercu Wielkopolskiego Parku Narodowego, między lasami i morenowymi wzgórzami, leży Jezioro Góreckie - dzikie, malownicze, objęte ścisłą ochroną. Cała okolica objęta jest ochroną programu Natura 2000, a jeziorze nie można się kąpać, ani po nim pływać. Na jednej z wysp można dostrzec ruiny neogotyckiego zameczku Klaudyny Potockiej. Wokół jeziora prowadzi szlak turystyczny, idealny na pieszą lub rowerową wycieczkę. To miejsce idealne dla wszystkich tych, którzy szukają ciszy, kontaktu z naturą i malowniczych widoków.
15. Zamek w Gołuchowie
Ukryty w lesie, niedaleko Kalisza, Zamek Czartoryskich w Gołuchowie to prawdziwa perełka francuskiego renesansu. Otoczony romantycznym parkiem krajobrazowym, kryje w sobie muzealne wnętrza pełne gobelinów, porcelany, antyków i obrazów dawnych mistrzów. W pobliżu znajduje się także zagroda pokazowa żubrów. Sama miejscowość jest spokojna, idealna na weekendowy wypad, a zamek zachwyci także tych, którzy widzieli już niejedną rezydencję.

16. Pocysterski zespół klasztorny w Lądzie nad Wartą
To jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych opactw cysterskich w Polsce. Barokowy klasztor i gotycko-renesansowy kościół św. Mikołaja otoczone są tajemniczą, historyczną aurą. Wnętrza klasztorne skrywają krużganki, refektarz i piękną bibliotekę. Ląd to miejsce kontemplacji, ale i wydarzeń kulturalnych - odbywa się tu np. Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej. Całość leży w otulinie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
17. Barokowa perła regionu, czyli zamek w Rydzynie
Nazywany "perłą baroku w Wielkopolsce", ten imponujący zamek Leszczyńskich i Sułkowskich to nie tylko zabytkowa rezydencja, ale też hotel i centrum konferencyjne. Zachwyca swoim dziedzińcem, kunsztownie odrestaurowanymi salami i parkiem krajobrazowym.

Zamek można zwiedzać, a nocleg w jego murach to nie lada przeżycie. Rydzyna sama w sobie to urokliwe miasteczko, które zachowało swój historyczny układ urbanistyczny, a w jej centrum znajduje się piękny rynek, gdzie warto wybrać się na spacer.
18. Parowozownia Wolsztyn
To właśnie w Wolsztynie, oddalonym od Poznania o niecałe 80 km znajduje się jedyna w Europie czynna parowozownia, z której lokomotywy parowe wciąż wyjeżdżają na regularne trasy! Odwiedzający mogą tam zobaczyć zabytkowe maszyny, wejść do warsztatów i poznać kulisy pracy kolejarzy z dawnych lat. Co roku odbywa się tam Parada Parowozów - spektakularne widowisko dla fanów techniki, historii i... dymiących kolosów.
19. Sierakowski Park Krajobrazowy
Sierakowski Park Krajobrazowy to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w regionie. To obszar pełen jezior, pagórków i borów sosnowych. Znajduje się tu m.in. Rezerwat Czaplenice oraz Jezioro Lutomskie - idealne do wypoczynku i kajakowania. Podczas wycieczki warto chociaż na chwilę zatrzymać się w Sierakowie, by odwiedzić Muzeum Zamek Opalińskich, które prezentuje dzieje Ziemi Sierakowskiej od czasów dawnych po współczesność.
20. Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie
Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie to ogromny kompleks muzealny z ekspozycjami plenerowymi, zabytkowymi maszynami rolniczymi, zwierzętami gospodarskimi i mnóstwem wiedzy o wsi polskiej. Możemy zobaczyć tam m.in. dawne traktory, żniwiarki, a także browar, piekarnię i pasiekę. Miejsce przyciąga nie tylko miłośników rolnictwa, ale i całe rodziny z dziećmi, z uwagi na regularnie odbywające się tam pokazy (wypieku chleba, wyrobu masła, robienia świec), jarmarki i interaktywne warsztaty angażujące najmłodszych.
21. Nurkowanie w zalanym kamieniołomie - Ślesin
To gratka dla amatorów nurkowania - podwodny świat w zalanym kamieniołomie oferuje wyjątkowe doznania. Na turystów czeka czysta woda, dobre warunki, a nawet zatopione elementy do eksploracji. Nurkowanie odbywa się pod okiem instruktora. Miejsce to znajduje się w Ślesinie koło Konina, gdzie działa baza nurkowa, w której możemy zdobyć certyfikaty nurkowe. Świetne miejsce, by spróbować czegoś nowego - albo rozwinąć już istniejącą pasję.
22. Jezioro Powidzkie - najczystsze w Wielkopolsce
To największe i najczystsze jezioro Wielkopolsce, idealne do żeglowania, kajakowania, pływania i wypoczynku wśród natury. Jego linia brzegowa jest dość zróżnicowana - od dzikich zatoczek po plaże z infrastrukturą turystyczną. Wokół jeziora znajdziemy liczne ścieżki piesze i rowerowe, a także obiekty noclegowe w tym pełne klimatu agroturystyki. Jezioro Powidzkie to raj dla wędkarzy, amatorów sportów wodnych i tych, którzy chcą uciec od zgiełku miasta.

23. Turkusowe Jeziorko w Koninie
Choć sztuczne i niewielkie, Turkusowe Jeziorko w Koninie zachwyca swoim hipnotyzującym kolorem - to zasługa obecności węglanu wapnia i odpowiedniego nasłonecznienia. Miejsce jest dość dzikie, ale malownicze. Idealne na krótki spacer, sesję zdjęciową lub po prostu weekend za miastem.
24. "Mekka subkultur i oaza wolności" - Jarocin Festiwal
Jarocin to miasto, które zapisało się w historii jako kolebka polskiego rocka. Dziś nadal żyje muzyką - działa tu Muzeum Gitary, a także Jarocin Festiwal, który po raz pierwszy odbył się w 1980 roku i stał się symbolem wolności i buntu. Festiwal odbywa się do dziś, jednak w nieco zmienionej formie. Przyjeżdżając do Jarocina, warto też zobaczyć nowoczesny amfiteatr, rynek z ratuszem i klimatyczne uliczki. To świetne miejsce dla fanów muzyki, historii PRL i kultury.
25. To tu znajduje się Koniec Świata
Nazwa przysiółka nie jest przypadkowa - to naprawdę koniec drogi, dosłownie i symbolicznie. Koniec Świata to maleńka osada w gminie Kraszewice, zanurzona w ciszy, z dala od cywilizacyjnego zgiełku. Otaczają ją pola, lasy i dzika przyroda.
Zaledwie kilka kilometrów dalej, w Szkołach Podstawowych w Kuźnicy Grabowskiej, znajduje się prawdziwa perełka: Muzeum Elementarza im. prof. Mariana Falskiego - autora słynnego "Elementarza" z Alą, Asią i Azorkiem, który przez dekady uczył kolejne pokolenia Polaków czytać. Ekspozycja mieści się w starej szkole, w której kiedyś uczył Falski. Można tu zobaczyć dawne pomoce dydaktyczne, podręczniki, ławki z kałamarzami i odtworzoną klasę z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie muzeum jest jednak w remoncie.
***
Wakacje, znowu są wakacje! Polacy tłumnie ruszają na długo wyczekiwany odpoczynek, a my chcemy im w tym towarzyszyć, służyć dobrą radą, co można zobaczyć w naszym pięknym kraju. Może wspaniałe atrakcje czekają dosłownie tuż za rogiem? Cudze chwalicie, swego nie znacie - pisał poeta. I my chcemy pokazać, że faktycznie tak jest. W tym roku będziemy w warmińskich lasach, nad Łyną, w Białowieży, Ciechocinku, na Roztoczu i w wielu innych miejscach. Ruszaj z nami!