Reklama

Soczysta pierś kaczki

Kaczka to jeden z najszlachetniejszych rodzajów drobiu. Jednak aby była soczysta, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Jak przyprawiać?

Pierś najczęściej zostawia się na noc w marynacie. Może to być: czosnek, imbir, anyż, miód, sos sojowy. Jeśli chcemy uzyskać orientalny smak, sięgnijmy po tajski sos słodko-kwaśny.

Jak smażyć?

Kaczkę piecze się w jej własnym tłuszczu, bo w porównaniu do indyka i kurczaka jest bardzo tłusta i kaloryczna (ale jest też dobrym źródłem białka, żelaza, potasu i witamin z gr.B). Pierś kaczki jest sprzedawana ze skórą na podszewce z tłuszczu i to właśnie tę część powinniśmy po umyciu piersi przekroić kilkakrotnie na krzyż. Przyprawioną pierś kładziemy na mocno grzanej suchej patelni skórą do dołu. Wówczas tłuszcz szybko się wytopi i będzie nam służył do smażenia mięsnej części i do przyrządzania sosu. 

Reklama

Z owocami

Do piersi kaczki pasują cytrusowe sosy, a także borówki i żurawina. Po staropolsku serwuje się kaczkę z czosnkiem i majerankiem, z jabłkami lub buraczkami. Inną wersją wyśmienitej piersi kaczki jest polanie jej sosem na bazie białego wina, dżemu pomarańczowego z imbirem, miodem i odrobiną cynamonu.

Piersi na słodko można zostawić na kilka godzin w sosie sojowym z miodem, brązowym cukrem z kilkoma kroplami octu winnego, łyżką żurawiny ze słoika i kieliszkiem wiśniówki. Następnego dnia wytapiamy tłuszcz ze skórki kaczki i odrobinę ją podsmażamy, a potem pieczemy ok. 2 godzin, podlewając sosem.

Na bogato

Pierś kaczki można faszerować, trzeba tylko oddzielić od mięsa skórę z tłuszczem. Tradycyjnie faszerowało się kaczkę cielęciną, wątróbką i kaszą gryczaną.

Podobnie możemy zrobić z piersiami kaczki i podać je w wersji faszerowanej z wątróbką i cielęciną.

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: kaczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy