Sprawdzony sposób na kiszenie ogórków
Domowe, ekologiczne i przede wszystkim zdrowe. Wbrew pozorom kiszenie ogórków wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Dziś zdradzamy kilka sekretów, dzięki którym twoje przetwory zawsze się udadzą.
Ogórki możemy umieścić w słoikach wielokrotnego użytku. Mogą być tradycyjne lub typu "weck" (z gumkami). Przed użyciem należy je wyparzyć oraz dokładnie wysuszyć.
Wielkość słoików zależy od własnych potrzeb. Mogą być litrowe, dwulitrowe, a nawet większe.
Wybierz ogórki średniej wielkości lub małe. Nie należy wybierać większych, gdyż posiadają one nasiona, które po ukiszeniu staną się miękkie.
Warzywa powinny być sprężyste i twarde, o prostym kształcie, który ułatwi umieszczanie ich w słoiku. Najlepsze są ogórki z własnego ogródka lub te ekologiczne, od znajomego rolnika. Warto mieć pewność, że nie zawierają chemii.
Podstawą jest zalewa. Wystarczy ciepła woda, sól (1 łyżka na 1 litr wody) oraz przyprawy. Pamiętaj, że ogórki powinny być w całości przykryte.
Jeśli chcesz uzyskać ogórki małosolne, wystarczy, że odczekasz 2-3 dni, a będą one nadawać się do spożycia. Na kiszone trzeba zaczekać ok. 2-3 tygodnie.
1. Ogórki dokładnie umyć i pozostawić w zimnej wodzie na ok. 30 minut.
2. Do wyparzonych wcześniej słoików włóż ogórki. Ważne, aby umieścić je dość ciasno.
3. W luki pomiędzy ogórkami umieść korzeń chrzanu, czosnek, koper oraz liście laurowe. Dodatkowa ilość przypraw sprawi, że ogórki nie będą szybko ulegać procesowi pleśnienia.
4. Zalej je ciepłą wodą z solą. Pamiętaj, że powinna ona zakrywać je w całości.
5. Ogórki kiszone nie wymagają pasteryzacji, dlatego zakręć słoiki oraz pozostaw do ostygnięcia.
6. Przez pierwsze kilka dni, gdy proces kiszenia jest najbardziej intensywny, pozostaw słoiki w temperaturze pokojowej. W tym czasie może pojawić się piana, a słoiki same szczelnie się zamkną.
7. Po kilku dniach przenieś przetwory w chłodne miejsce tak, aby zapobiec szybszemu procesowi kwaszenia.
Zobacz także: