Przygotowanie tego typu dań jednogarnkowych, wbrew pozorom, wymaga od nas pomysłowości. Prawdziwy stroganow przyrządzany jest na bazie wołowiny, a najlepiej nadaje się do tego polędwica. W daniu tym, oprócz mięsa podsmażanego z cebulą, powinny się znaleźć pieczarki i ogórki kiszone. Sos zrób z przecieru pomidorowego i odrobiny musztardy.
W naszym menu są stroganowy z papryką (pokrojoną w paski lub sypką), marchewką, a nawet z wieprzowiną. Dziś już nie podaje się do niego tylko pieczywo, ale też ziemniaki, kluski, makaron, ryż, a także kaszę gryczaną. Chudą wołowinę najczęściej zastępuje się polędwiczkami, a smakosze do sosu dodają brandy i natkę pietruszki.
Gulasz to przysmak dla tych, którzy lubią mięso (najlepiej sprawdza się chude). Pokrojone i doprawione smaż przez minutę, a potem duś z cebulą. Do gulaszu pasuje papryka we wszystkich kolorach, czosnek, cukinia, pomidory, kabaczek, zioła, grzyby i odrobina czerwonego wina. Także ziele angielskie, kolendra, liść laurowy, jałowiec, tymianek i rozmarynu. I chili, jeśli lubisz ostrzejszy smak.
Przygotujesz go ze świeżych pomidorów i papryki, cebuli, czosnku i przecieru pomidorowego. Do tego wspaniale pasują zesmażone pieczarki i cukinia lub kabaczek. Gdy warzywa się gotują, dolej do nich odrobinę wody i przypraw solą, ziołami prowansalskimi i szczyptą ostrej papryki. Leczo możesz zamknąć w czystym słoiku i kilka minut pasteryzować. Następnym razem wystarczy je tylko podgrzać.
Gulasz wołowy z warzywami
Jesienny gulasz z grzybami
Zupa gulaszowa z boczkiem i groszkiem
Paprykowa potrawka z kaszą