Tarta i quiche

Niby podobne, a jednak to zupełnie inne dania. Sprawdź, na czym polega różnica.

Quiche z ziemniakami i pomidorkami jest idealny solo jako przekąska, lub jako dodatek do obiadu, np. do steka lub kotleta
Quiche z ziemniakami i pomidorkami jest idealny solo jako przekąska, lub jako dodatek do obiadu, np. do steka lub kotleta123RF/PICSEL

Tartę najczęściej robimy z ciasta kruchego, ale też francuskiego i drożdżowego. Wypełnienie może być słodkie lub pikantne. W zależności od nadzienia tarta serwowana jest jako przekąska, przystawka, obiad lub kolacja, często z bukietem sałat, a także jako deser.

Quiche (czyt. kisz) składa się z kruchego lub francuskiego ciasta, wypełnionego wytrawnym nadzieniem. Składnikiem wiążącym nadzienie jest mieszanina śmietany (lub jogurtu i sera) oraz jaj z przyprawami. Serwowany jest jako przekąska, przystawka, obiad lub kolacja, często z bukietem sałat. I już nie jako deser, ponieważ nigdy nie jest słodki.

Ciasto kruche idealne zarówno na słoną tarte jak i kisz to 250 gram maki wyrobione z zimnym masłem (połową kostki) jednym jajkiem, szczyptą soli i 4 łyżkami letniej wody. Z ciasta formuje się w kulę, owija folią i wkłada na 20 min do lodówki. Następnie rozwałkowuje i przy pomocy wałka wykłada delikatnie na formę. Nadmiar ciasta na brzegach ścina się nożem.

Spód do tarty lub quiche'u piecze się przez 25 minut w temp. 180 st. C - przez pierwszą połowę czasu ciasto powinno być wyłożone papierem do pieczenia i obciążone fasolą lub grochem. To spowoduje, że nie będzie się wybrzuszać.  Przed nałożeniem wilgotnych składników upieczone ciasto powinno wystygnąć.

Quiche ziemniaczana z pomidorkami i papryką

Składniki: ciasto kruche (przepis, jak wyżej), cztery ziemniaki, 1 cebula, 1 żółta papryka, 10 pomidorków koktajlowych, szczypiorek, 3 jajka, mały jogurt naturalny, 10 dag tartego żółtego sera lub twardej mozzarelli, sól, pieprz, olej do smażenia.

Przygotowanie: Obierz i ugotuj ziemniaki. W międzyczasie przygotuj zalewę. W misce rozbełtaj jajka z jogurtem, szczypiorkiem, solą i pieprzem, dorzuć tarty ser i wymieszaj. Ugotowane ziemniaki pokrój na średniej wielkości kawałki i ułóż na upieczonym cieście (patrz wyżej). Paprykę i cebulę pokrojoną w piórka podsmaż na oleju, przypraw i wyłóż na ziemniaki. Zalej masą z jogurtu i jajek. Na wierzchu ułóż przekrojone na pół pomidorki. Piecz przez pół godziny w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Krój dopiero gdy nieco podstygnie, inaczej będzie się łatwo rozpadać.

Pikantna tarta szpinakowo-łososiowa

Składniki: ciasto kruche (przepis, jak wyżej), 30 dag filetu z łososia ze skórą, opakowanie mrożonego szpinaku, 2 łyżki sera pleśniowego (np. gorgonzoli), 1-2 ząbki czosnku, koperek, sól, pieprz, sok z cytryny, olej do smażenia, łyżka masła.

Przygotowanie: Łososia przyprawionego solą, pieprzem i koperkiem usmaż na oleju - po kilka minut na każdej stronie. Pod koniec skrop rybę sokiem z cytryny. Po usmażeniu zdejmij z niego skórę i odłóż, niech "odpocznie".  Rozmrożony szpinak podduś na maśle z poszatkowanym drobno czosnkiem, solą i pieprzem ok 4 minuty a następnie wyłóż na upieczone ciasto (patrz wyżej). Rybę rozdrobnij widelcem, na kostki wielkości 3-4 centymetrów i poukładaj na szpinaku. Ser pleśniowy rozkrusz palcami i posyp nim tartę. Piecz przez pół godziny w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Krój dopiero gdy nieco podstygnie, inaczej będzie się łatwo rozpadać.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas