Tradycyjny żur z boczkiem
Najlepiej smakuje z dodatkiem majeranku i chrzanu.
1. Do słoja wlać przegotowaną ciepłą wodę, wymieszać z mąką. Dodać rozgnieciony czosnek, skórki chleba, 2 sztuki ziela angielskiego, 2 liście laurowe i 2 łyżeczki suszonego majeranku. Przykryć ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce na 3-5 dni.
2. Gotowy zakwas przecedzić, wlać do dużego garnka, dolać bulion i ok. 2 litry wody. Zagotować, zmniejszyć ogień, gotować ok. 30 min. pod przykryciem, doprawić. Boczek pokroić jak najdrobniej, zrumienić na suchej patelni, dodać do garnka z żurkiem.
3. Jajka ugotować na twardo, obrać, podzielić na ćwiartki. Kiełbasę pokroić w talarki, zrumienić na patelni na małym ogniu, żeby tłuszcz się nieco wytopił, następnie dodać do żurku i gotować jeszcze 10 minut. Żurek podawać na gorąco z jajkiem.
Dzięki tym sposobom będzie jeszcze lepszy!
Idealny zakwas
Do zakwasu na żurek najlepiej dodawać mąkę żytnią razową 2000, ale jeśli masz jaśniejszą, po prostu dodaj do niej otrąb. Zakwas nastaw w wyparzonym słoiku i mieszaj go tylko drewnianą łyżką, najlepiej raz na dwa dni, inaczej może spleśnieć. Gdy będzie gotowy, przecedź go i przelej do słoików. Przykryty gazą przechowuj w lodówce najlepiej ok. 2-3 tygodnie
Sztuka zabielania
Śmietana zawsze się zwarzy, jeśli dolejesz ją do gorącej zupy. Dlatego zanim zabierzesz się za zabielanie, posól ją i dodaj do niej kilka łyżek ciepłej zupy, dokładnie wymieszaj i dopiero dolej do całości. I pamiętaj, że rzadziej warzą się tłuste śmietany niż chude.
Zobacz także: