Ulubienica Ameryki
Co można zrobić z dyni? Całkiem sporo. Amerykanie przyrządzają z niej desery, pasty i zapiekanki.
Składniki na 4 porcje: 80 dag mrożonych kopytek, 50 dag dyni, 2 czerwone papryki, 1 cebula, 1 duży ząbek czosnku, 2 łyżki posiekanej natki, 3 łyżki startego ostrego sera, 4 łyżki oleju, sól, mielony pieprz, gałka muszkatołowa
Przygotowanie:
1. Cebulę i czosnek obierz, pokrój. Papryki umyj, opiecz na ruszcie w piekarniku, przekręcając strąki od czasu do czasu, żeby równomiernie się przypiekły. Wyjmij, gdy miejscami sczernieją. Włóż strąki do foliowego woreczka - ułatwi to zdjęcie skórki. Gdy papryki wystygną, zdejmij z nich skórkę wraz z folią, oczyść z gniazd nasiennych i pokrój na wąskie paseczki.
2. Dynię przekrój, odetnij skórę, usuń środek z pestkami. Gotuj w osolonej wodzie 15 min. Lekko twardą odcedź, przestudź, pokrój w średnią kostkę. Wymieszaj z czosnkiem, cebulą, papryką i czterema łyżkami oleju. Przypraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
3. Kopytka ugotuj w osolonej wodzie na pół twardo, dobrze odcedź i włóż do naczynia do zapiekania. Dodaj jarzyny. Posyp serem i natką. Zapiekaj 10 min w temperaturze 180° C. Warto wiedzieć: kupując dynię zwróć uwagę, czy jest jędrna (niedojrzała nie ma smaku, a przejrzała jest zbyt włóknista). Skórka powinna być gładka, bez plam i uszkodzeń. Warzywo to w całości można przechowywać kilka miesięcy w suchym, chłodnym i przewiewnym miejscu.
Przygotowanie: 45 minut
Porcja: 380 kalorii
Składniki na 4 porcje: 1 szklanka cukru, 2/3 szklanki mleka, 4 łyżki masła, 5 łyżek posiekanych migdałów i orzechów włoskich, 8 rozgniecionych nasion kardamonu lub 1 łyżeczka imbiru w proszku i 1 łyżeczka utartej skórki cytrynowej, 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej, bita śmietana lub śmietanka
Przygotowanie:
1. Dynię przekrój na pół, usuń z niej pestki (jeśli chcesz je suszyć, musisz je starannie oczyścić i wstawić na kilka godzin do piekarnika). Skórkę usuń wraz z miękkim miąższem, zaś twardy miąższ (od skórki) pokrój w średniej wielkości kostkę.
2. Włóż dynię do garnka, wsyp cukier, wlej mleko, dodaj masło. Wszystkie składniki duś na małym ogniu, często mieszając. Gdy powstanie gęsta masa - zdejmij z ognia. Dodaj grubo posiekane migdały i orzechy, kardamon lub imbir, skórkę cytrynową oraz gałkę muszkatołową i wymieszaj.
3. Przełóż masę do wysmarowanego tłuszczem żaroodpornego naczynia i wstaw do nagrzanego do 190° C piekarnika. Zapiekaj ok. 15 min.
4. Zapiekaną dynię podawaj na gorąco lub na zimno. Doskonale smakuje z dodatkiem bitej śmietany.
Warto wiedzieć: w kuchni amerykańskiej dynię dodaje się do deserów i wypieków ze słodkimi owocami. Amerykanie lubią też dynię w postaci nadzienia do pierożków i jako składnik potraw z makaronami (przepis na makaron fettuccine znajdziesz poniżej).
Przygotowanie: 40 minut
Porcja: 270 kalorii
Składniki na 2 porcje: 1/2 niewielkiej dyni o średnicy ok. 25 cm, 2 łyżki płynnego miodu o wyrazistym smaku (najlepszy będzie miód gryczany albo lipowy), 2 łyżeczki soku świeżo wyciśniętego z cytryny, 1/2 łyżeczki świeżo startego imbiru, 3 łyżki zrumienionych na patelni orzechów włoskich, świeżo mielony pieprz, 4 łyżki płynnej śmietanki
Przygotowanie:
1. Dynię obierz ze skóry, usuń pestki, twardy miąższ pokrój w kostkę. Przełóż do rondelka i duś z dodatkiem szklanki wody ok. 10 min lub do miękkości. Dodaj miód, sok z cytryny, imbir. Chwilę wszystko razem podgrzewaj, następnie wyjmij dynię i trzymaj ją w cieple.
2. Orzechy posiekaj, upraż na suchej patelni. Odparuj sos, jeśli jest zbyt rzadki. Polej nim dynię. Posyp orzechami, czarnym pieprzem, polej po wierzchu śmietanką.
3. Tak przygotowaną dynię można trzymać dość długo w lodówce (nawet kilka dni). Tuż przed podaniem polej ją śmietanką. Danie dobrze smakuje i na ciepło, i na zimno.
Jest to tradycyjny przepis kuchni tureckiej. W oryginale zamiast miodu dodaje się cukier i nasiona kardamonu. Warto wiedzieć: dynia ma bardzo mało kalorii (27 kcal w 100 g miąższu), szybko syci i dostarcza błonnika. Swoją intensywnie pomarańczową barwę zawdzięcza dużej zawartości beta-karotenu, który chroni przed wolnymi rodnikami. Ma też sporo potasu i kwas foliowy.
Przygotowanie: 25 minut
Porcja: 390 kalorii
Składniki na 2 porcje: 30-40 dag makaronu fettuccine (płaskie wąskie wstążki zwinięte w gniazda), 1/2 małej dyni, 5 łyżek masła, 3 szalotki, 4 łyżki tartego parmezanu, sól, pieprz, natka pietruszki, gałka muszkatołowa, 1/2 filiżanki płynnej śmietanki 18 proc.
Przygotowanie:
1. Dynię obierz ze skóry, oczyść z pestek i usuń miękki włóknisty miąższ. Twardszy, który był przy skórce, pokrój w kostkę (1,5 cm x 1,5 cm).
2. Na patelni z grubym dnem, na małym ogniu rozpuść masło, dodaj pokrojone w kosteczkę szalotki, dopraw szczyptą soli. Duś cebulkę powoli pod przykryciem ok. 10 min. Nie dopuść, aby się zrumieniła. Następnie dodaj pokrojoną w kostkę dynię, dopraw szczyptą gałki muszkatołowej. Zamieszaj. Przykryj i duś powoli jeszcze ok. 15 min. Dodaj śmietankę, 2 łyżki parmezanu, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, przypraw solą i pieprzem; możesz dodać odrobinę wody.
3. Makaron ugotuj al dente wg przepisu na opakowaniu. Odcedź, jeszcze gorący rozłóż na talerzach, wylej na wierzch sos. Posyp pozostałym parmezanem, przybierz pietruszką i od razu podawaj - makaron bardzo szybko stygnie.
Warto wiedzieć: sukces tego dania tkwi w starannym wyborze dyni - im warzywo jest większe, tym bardziej słodki będzie miąższ. Potem, aby miąższ nie stracił słodyczy, dynię gotuj na wolnym ogniu.
Przygotowanie: 40 minut
Porcja: 115 kalorii