Wiosenne zielone pierogi ze szpinakiem, kaszą i serem
Pierogi to jedno z najbardziej charakterystycznych polskich dań. Zrobienie ich jak trzeba, z falbankowym brzegiem, wymaga pewnej zręczności. Pamiętam, jak moja babcia Ziuta upominała mnie, żebym dociskała mocniej krawędzie podczas zaklejania pierogów. Zwykle bałam się, że docisnę za mocno, więc zawsze poprawiała je po mnie, żeby były porządnie sklejone. Te kolorowe pierogi to mój własny pomysł. Jeśli nie masz sokowirówki, zamiast soku użyj wody, a szpinak zmiksuj i potem dodawaj go do ciasta.
Żeby zrobić ciasto, w misce połącz mąkę z żółtkami, szczyptą soli oraz częścią soku ze szpinaku i zagniataj przez 10 minut, stopniowo dodaj resztę soku, żeby uzyskać kulę ciasta o konsystencji plasteliny. Dodaj nieco oleju i masła, żeby ciasto było bardziej elastyczne, i zagniataj jeszcze przez około 2 minut. Przykryj wilgotną ściereczką i zostaw na około 20 minut, żeby odpoczęło. Tymczasem posiekaj szpinak na farsz, włóż do miski i zalej wrzątkiem.
Zostaw na minutę lub dwie, po czym odsączaj starannie na sicie, dociskając widelcem. Wrzuć z powrotem do miski, dodaj fetę, sok z cytryny, gałkę muszkatołową, kaszę gryczaną i trochę białego pieprzu.
Na wysypanym mąką blacie rozwałkuj ciasto na możliwie cienki placek. Zrób pierogi.
W dużym garnku zagotuj lekko osoloną wodę, dodaj trochę oleju. Kiedy zacznie bulgotać, wkładaj ostrożnie pierogi, po 5-6 naraz. Gdy wypłyną, odczekaj jeszcze 3-4 minuty, a potem wyłów je łyżką cedzakową. Resztę pierogów ugotuj w ten sam sposób. Podawaj pierogi przybrane rukwią.
Przepis pochodzi z książki "Polska. Nasza kuchnia w nowej odsłonie"
http://www.styl.pl/newsy/aktualnosci/news-zuza-zak-polska-nasza-kuchnia-w-nowej-odslonie,nId,2446738