Reklama

Włoska robota, czyli ryż włoski Fit`s

Włoskie samochody, włoskie buty i włoski… ryż. Włosi słyną z zamiłowania do pięknych kobiet, ładnych przedmiotów oraz doskonałej i wyrafinowanej kuchni. Podniebienia mieszkańców Wiecznego Miasta są wrażliwe i wymagające, dlatego włączają oni do swojego menu tylko oryginalne i niezwykłe smaki.

Wszystko, co włoskie jest wyjątkowe. Włoski ryż też. Jest to nowość w naszej kuchni, ponieważ do tej pory to drogocenne zboże kojarzone było głównie z Dalekim Wschodem: Chinami i Japonią. Przez setki lat ryż wędrował przez Azję i Afrykę zanim dotarł do Europy. Wraz z Maurami przybył na Półwysep Iberyjski a ok. 1300 roku trafił na włoskie stoły. Tam, z racji wysokiej ceny, był ziarnem bardzo cenionym i wręcz ekskluzywnym. Dlatego Włosi szybko zainteresowali się jego uprawą i zaangażowali w ten proces swoich uczonych. Tak więc nie tylko we wschodniej Azji i Afryce, ale i na rozległych polach w okolicach Piemontu dojrzewają co roku tony tego wartościowego i energetycznego ziarenka. Włoskie pola ryżowe znajdują się w regionie Vercelli leżącym w północnej części Piemontu. Wyróżnia się cztery odmiany ryżu włoskiego: carnaroli to najbardziej wartościowy, ale i najrzadszy z ryżów włoskich. Otrzymuje się go w starych młynach zwanych riserie, poprzez młócenie i polerowanie tradycyjnymi metodami. Podobny do niego jest ryż vialone Nano - równie rzadki i cenny co poprzednik, jednak o ziarnach nieco grubszych i krótszych. Ceniony jest za możliwość wchłaniania wielkich ilości płynów. Ryż ordinario, jak sama nazwa wskazuje, jest popularny, nie wyróżnia się jednak wyszukanym smakiem. I w końcu arborio. Gatunek ten zyskał największą przychylność smakoszy nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie ze względu na jego szlachetną odmianę i jedyny w swoim rodzaju smak. Gustoso czyli smaczny - mówią Włosi o swoim ryżu.

Reklama

Ryż Włoski Fit`s firmy Konpack to jeden z niewielu włoskich ryżów dostępnych na naszym rynku. Poza wspaniałymi doznaniami smakowymi ryż ten zapewnia nam duży zastrzyk energii. Jest on bowiem bogaty w węglowodany złożone, które są wolno trawione przez nasz organizm co sprawia, że przez długi czas dostarczają mu energii. Dlatego też ryże białe to nieodzowny element menu ludzi aktywnych i sportowców a także osób stosujących dietę. Ryż Włoski Fit`s może być podstawą menu dla osób z chorobami układu pokarmowego oraz chorujących na celiakię. Uwalniający stopniowo, podczas trawienia, porcje energii długo dostarcza nam sił witalnych. Ryż Włoski Fit`s to doskonała alternatywa nie tylko dla popularnych na polskich stołach ziemniaków, zawierających tylko skrobię i niewielkie ilości soli mineralnych, ale i dla typowych ryżów azjatyckich, które nie są w stanie wchłonąć tyle płynów, co ich bracia z północnych Włoch. Łatwo rozpoznać ten ryż spośród innych gatunków dzięki temu, że jego przezroczyste ziarna mają w środku charakterystyczną białą kropkę. Gotuje się go al dente tak, by na zewnątrz był miękki, a w środku lekko twardawy. Ryż ten po ugotowaniu jest delikatny i kremowy. Dzięki niemu możemy zamienić naszą tradycyjną kuchnię we włoską restaurację, a nas - w prawdziwych włoskich smakoszy. Aby stać się mistrzem kuchni rodem ze słonecznej Italii możemy przygotować risotto czyli narodową włoską potrawę. To doskonały pomysł na oryginalny i zdrowy obiad, który podbije serca i podniebienia zarówno gości, jak i rodziny. Ryż Włoski Konpack jest doskonały nie tylko do risotto, może też zastąpić tradycyjny ryż w każdym daniu. Mistrz kuchni polskiej może z kolei wyczarować z niego doskonałą zapiekankę ryżową, pyszny farsz do gołąbków czy sałatkę z ryżem w roli głównej na słono lub słodko. Można podawać go z mięsem lub warzywami, można też serwować go na słodko: z owocami, śmietanką, serem i rodzynkami.

Jak gotować?

Firmie Konpack udało się zamknąć aromatyczny Ryż Włoski w czterech 100g wygodnych woreczkach. Pełne ziarna Ryżu Włoskiego Fit`s są bardzo chłonne, przez co podczas gotowania stają się wyjątkowo aromatyczne i kremowe. Wystarczy torebkę ryżu zanurzyć we wrzącej wodzie, ilość wody dobrać tak, by całkowicie pokrywała woreczek, dodać szczyptę soli i gotować pod przykryciem przez około 18-20 minut.

Przepis na risotto z grzybami

Czego potrzebujemy: 200 g ryżu, 200 g borowików (lub pieczarek), 1 cebula, 4 ząbki czosnku, 1 szklanka białego wina, ? l bulionu warzywnego, 25 g parmezanu, estragon,1 łyżka masła, oliwa z oliwek

Jak przygotować: Na oliwie podsmażyć czosnek, a następnie pokrojone w plastry grzyby i cebulę. Do całości dodać ryż i białe wino, które powinno odparować. Do risotta wlać przygotowany wcześniej bulion i czekać aż jego ilość zostanie wchłonięta przez składniki. Na koniec posypać całość posiekanym estragonem i startym parmezanem (lub ementalerem) i dodać łyżeczkę masła.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy