Wszystkie smaki pomidorów
Mnogość odmian pomidorów, jaką można znaleźć na straganach o tej porze roku, jest naprawdę imponująca. Od pomidorków koktajlowych przez "zwykłe", malinowe aż po "bawole serca". Żółte, pomarańczowe, jasnoróżowe, czerwone i... prawie czarne. Jest w czym wybierać, a pełnia lata to świetna okazja do tego, by cieszyć się ich intensywnym aromatem. Tylko wtedy tak smakują.
Smak domowej pizzy nie ma sobie równych. Tę idealną zrobimy, używając szamotowego kamienia do wypieku. Wystarczy umieścić go w piekarniku, nagrzać do jak najwyższej temperatury (zwykle jest to 250-300 st. C), a po kilku minutach otrzymamy cienki, chrupiący placek. W sklepach można kupić kamienie kwadratowe bądź okrągłe. Warto wcześniej wymierzyć piekarnik, żeby kamień idealnie do niego pasował. Jeśli go nie mamy, pizzę możemy upiec na blasze.
Liczba porcji: 4-6
Czas: 90 minut
Stopień trudności: dla początkujących
500 g mąki na pizzę (lub mąki chlebowej - np. typ 750), łyżeczka soli, 2 łyżeczki cukru, 20 g świeżych drożdży (lub łyżeczka suszonych drożdży instant), ok. 200-300 ml wody, 40 ml oliwy z oliwek
na wierzch: pomidorki koktajlowe pokrojone w plasterki, ulubione zioła, ser mozzarella, sos pomidorowy (z przepisu na gnocchi)
1. Z podanych składników, najlepiej za pomocą miksera, zrobić ciasto, dodając stopniowo wodę. Ma być gładkie i lśniące. Nie powinno się kleić do rąk, ale nie może być zbyt twarde.
2. Uformować z niego kulę, posmarować delikatnie oliwą z oliwek, przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić na godzinę do wyrośnięcia.
3. W tym czasie do rozgrzanego do 280 st. C piekarnika włożyć kamień do pieczenia pizzy.
4. Wyrośnięte ciasto podzielić na porcje (z podanej ilości wyjdzie 4-6 sztuk), rozwałkować je na grubość ok. 1 cm, posmarować sosem pomidorowym, posypać serem oraz ziołami i ułożyć na nich plastry pomidorów.
5. Umieścić na gorącym kamieniu i piec do zrumienienia ok. 10 minut - po ok. 5-6 minutach należy sprawdzić stopień upieczenia.
Chutney to gęsty sos pochodzący z kuchni indyjskiej, ale niezwykle popularny w Anglii. Ten pomidorowy jest delikatnie słodki, idealny z serami, bagietką albo słonymi krakersami.
Liczba porcji: 8
Czas: ok. 2 godzin
Stopień trudności: dla początkujących
1 kg bardzo dojrzałych pomidorów, 300 g czerwonej cebuli pokrojonej w piórka, jabłko obrane i pokrojone w kostkę, 2 łyżki oliwy z oliwek, 3-centymetrowy kawałek świeżego imbiru starty na tarce, 2 ząbki czosnku pokrojone w plasterki, 1 lub 2 małe papryczki chili, 200 g cukru trzcinowego, 100 ml dobrego octu balsamicznego
1. Wszystkie składniki umieścić w dużym garnku. Gotować ok. 1-1,5 godziny na bardzo małym ogniu, od czasu do czasu mieszając.
2. Kiedy masa będzie przypominać pulpę, ugnieść ją tłuczkiem do ziemniaków lub zmiksować, ale delikatnie, by zachować grudki warzyw.
3. Gorącą masą wypełnić słoiki i szczelnie zamknąć.
Proste w przygotowaniu, sycące, idealne na szybką przekąskę. Dodatki są właściwie dowolne - mogą to być posiekane oliwki, inny rodzaj sera albo inne zioła. Jeśli nie zjemy muffinów w dniu wypieku, będą równie dobrze smakowały na drugi dzień delikatnie podgrzane w tosterze.
Liczba porcji: 6 sztuk
Czas: 40 minut
Stopień trudności: dla początkujących
120 g krojonych pomidorów z puszki razem z sosem; 30 g stopionego, ostudzonego masła; jajko; 100 g mąki pszennej; łyżeczka proszku do pieczenia; 20 ml mleka; 20 g kaparów; 30 g startego na tarce sera mozzarella; 50 g pokruszonego sera feta; 1/2 łyżeczki
suszonego oregano; 1/2 łyżeczki suszonej bazylii; 2 łyżki świeżych, drobno posiekanych listków bazylii; 1/2 łyżki suszonych pomidorów z zalewy, drobno posiekanych (opcjonalnie); 1/2 łyżeczki soli
1. Pomidory z puszki wymieszać z masłem, jajkiem i mlekiem za pomocą trzepaczki (nie miksować).
2. Połączyć z pozostałymi składnikami, mieszając kuchenną łopatką lub łyżką.
3. Piekarnik nagrzać do 200 st. C.
4. Formę do muffinów wyłożyć papierowymi papilotkami (albo posmarować delikatnie oliwą z oliwek) i każdy dołek wypełnić masą. Piec 20-25 minut. 5. Przed podaniem ostudzić.
Gnocchi to rodzaj kopytek, które od naszych, polskich, odróżnia przede wszystkim to, że są bardzo miękkie i delikatne. Pochodzą z Włoch, gdzie w zależności od regionu noszą różne nazwy. W Apulii to cavatelli przypominające minibułki do hot dogów przygotowywane z dodatkiem ricotty, w Tyrolu to canederli robione z wykorzystaniem czerstwego pieczywa, szpinaku i bekonu. Gnocchi alla romana to rodzaj klusek z semoliny. Ziemniaki można upiec wcześniej, chociaż równie dobrze sprawdzą się tu gotowane. Sos z pieczonych pomidorów jest niezwykle łatwy do przygotowania, można nawet powiedzieć, że "samorobiący się", bo nasza praca ogranicza się jedynie do upieczenia warzyw i późniejszego ich zmiksowania. Możemy przygotować go więcej, zagotować i przełożyć do wysterylizowanych słoików, a potem cieszyć się potrawami z nim podczas zimowych miesięcy.
Liczba porcji: 4
Czas: 60 minut
Stopień trudności: dla początkujących
Gnocchi : 8 średniej wielkości ziemniaków, ok. 1/2 szklanki mąki, sól, pieprz, żółtko, szczypta świeżo zmielonej gałki muszkatołowej
1. Ziemniaki myjemy, nakłuwamy widelcem w kilku miejscach. Skrapiamy oliwą i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st. C. Pieczemy godzinę.
2. Obieramy ze skórki, rozgniatamy widelcem lub tłuczkiem (nie miksujemy!), mieszamy z żółtkiem, mąką, gałką muszkatołową, doprawiamy solą i pieprzem.
3. Ciasto dzielimy na dwie części. Na posypanej mąką stolnicy z każdej połowy formujemy wałek o średnicy ok. 2 cm. Kroimy go na kluski o długości ok. 2 cm, w każdej końcem łyżki lub kciukiem robimy wgłębienie.
4. W garnku gotujemy dużą ilość osolonej wody. Wrzucamy kluski i kiedy wypłyną (po ok. 1-2 minutach), natychmiast wyjmujemy je na talerz.
5. Na wierzchu kładziemy kawałek masła, dzięki czemu kluski się nie posklejają.
Sos: 1/2 kg dojrzałych pomidorów, 2 marchewki, 2 ząbki czosnku, 3 łyżki oliwy, sól, pieprz
1. Piekarnik nagrzać do 180 st. C.
2. Pomidory umyć, ponacinać na krzyż skórki. Marchew i czosnek obrać.
3. Wszystko ułożyć w formie do pieczenia, polać oliwą, posypać solą i pieprzem. Przykryć formę folią aluminiową i piec 1,5 godziny.
4. Po upieczeniu zdjąć skórę z pomidorów, wykroić i wyrzucić twarde części.
5. Obrane pomidory i pozostałe składniki zmiksować.
Tekst, zdjęcia i stylizacja: Eliza Mórawska