Reklama

Wypieki z orzechami

Orzechy, kryjące pod twardą skorupką pokłady składników mineralnych, są zdrową i smaczną, choć - niestety - dość kaloryczną przekąską. My wykorzystaliśmy je do słodkich wypieków.

Wykwintny tort orzechowy

Składniki na 12 porcji: 500 g mąki tortowej, 200 g cukru pudru, 200 g margaryny, 2 jajka, 2 łyżki miodu, 2 łyżeczki sody oczyszczonej, 2 łyżki mleka. "Skórka" orzechowa: 1 łyżka miodu, 20 g cukru kryształu, 40 g masła, 80 g orzechów włoskich. Krem: 400 ml mleka, 1,5 łyżki mąki pszennej, 1,5 łyżki mąki ziemniaczanej, 100 g cukru pudru, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 200 g masła, 50 g tartych orzechów włoskich do obsypania tortu

1. Z mąki przesianej z cukrem pudrem, miękkiej margaryny, jaj, miodu i sody rozpuszczonej w mleku zagnieść ciasto. Podzielić na 4 części. Rozwałkować je na okręgi o śr. 26 cm. Przenieść na papier do pieczenia. Upiec pojedynczo trzy placki.

Reklama

2. Na patelni podgrzać miód z cukrem, masłem i posiekanymi orzechami. Mieszać, aż masło się roztopi i składniki połączą się w jednolitą masę. Masę rozsmarować na czwartym płacie ciasta. Piec ok. 20 minut w 160 °C. Lekko schłodzić, pokroić na 12 kawałków.

3. Mleko zagotować z obiema mąkami. Schłodzić, mieszając. Połączyć z masłem utartym z cukrem i cukrem wanilinowym. Ubić na gładki krem. 3/4 kremu wykorzystać do przełożenia upieczonych blatów. Ciasto wstawić do lodówki do stężenia.

4. Boki tortu posmarować kremem (nieco odłożyć) i obsypać je tartymi orzechami. Resztę kremu przełożyć do worka cukierniczego. Wyciskać 12 kopczyków po obwodzie tortu. Na każdym ułożyć po kawałku "skórki" orzechowej. Tort wstawić na noc do lodówki.

Ciasto orzechowe z cukinią

Składniki na 8 porcji: 12,5 dag masła, 10 dag cukru, 1 op. cukru wanilinowego, szczypta soli, 3 jajka, 15 dag mąki, 10 dag mielonych orzechów laskowych, 1/2 op. proszku do pieczenia, 5 dag gorzkiej czekolady, 1 mała cukinia, 15 dag marchewki. Dekoracja: cukier puder, bita śmietana, starta marchewka, posiekane orzechy laskowe

1. Gorzką czekoladę bardzo drobno posiekać. Cukinię oraz marchewkę obrać, następnie zetrzeć na tarce o dużych oczkach.

2. Miękkie masło utrzeć ze szczyptą soli oraz cukrem i cukrem wanilinowym na puszystą masę. Nie przerywając ucierania, kolejno wbijać jajka. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i mielonymi orzechami laskowymi. Porcjami wsypywać do ucieranej masy. Dodać posiekaną czekoladę, wymieszać. Do masy wsypać startą cukinię i marchewkę, dokładnie wymieszać.

3. Półokrągłą podłużną foremkę (keksówkę) wysmarować w środku tłuszczem i oprószyć tartą bułką. Do foremki przełożyć ciasto. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 175°C. Piec 35 - 40 minut.

4. Przed podaniem ciasto oprószyć cukrem pudrem, udekorować rozetkami bitej śmietany. Każdą rozetkę posypać startą marchewką i posiekanymi orzechami.

Kostki orzechowo-pomarańczowe

Składniki na 24 porcje: 5 białek, szczypta soli, 8 żółtek, 1 op. cukru wanilinowego, 200 g cukru pudru, 150 g mąki, 1 łyżeczka cynamonu. Krem: 600 ml mleka, 150 g cukru, 2 op. budyniu waniliowego, 250 g masła, skórka cytrynowa, 40 ml rumu, sok z 1 pomarańczy, 100 g posiekanych orzechów włoskich, 100 g marmolady pomarańczowej, połówki orzechów do ozdoby

1. Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowym. Białka ubić z solą na sztywną pianę. Połączyć z masą żółtkową. Wmieszać przesianą mąkę z cynamonem.

2. Ciasto rozlać do 3 form (30x20 cm) wyłożonych papierem do pieczenia. Piec około 15 minut w 180°C.

3. Z mleka, cukru i budyniu ugotować gęsty krem. Schłodzić, stale mieszając. Zimny zmiksować z masłem. Pod koniec dodać skórkę cytrynową, rum, sok pomarańczowy oraz posiekane orzechy.

4. Jeden blat ciasta posmarować marmoladą pomarańczową i kremem, przykryć drugim blatem, znów posmarować marmoladą i kremem. Przykryć trzecim blatem. Ciasto wstawić do lodówki do stężenia. Następnie posmarować pozostałym

kremem. Za pomocą widelca zrobić na wierzchu ozdobne fale. Ciasto pokroić. Każdy kawałek udekorować połówką orzecha.

Info: orzechy w kuchni

Jak przechowywać? Orzechy najlepiej kupować w łupinach - dłużej zachowują świeżość i nie jełczeją. Aby wyłuskane orzechy nie pleśniały, przechowujemy je w miejscu chłodnym i suchym, np. w hermetycznie zamykanym pojemniku. Absolutnie nie w foliowym worku!

Jakie do ciasta? Do wypieków najczęściej stosuje się orzechy włoskie i laskowe - te drugie są słodsze i mają bardziej tłustawy posmak - wyborne w połączeniu z czekoladą. Jeśli przepis na ciasto wymaga orzechów włoskich, właściwie można je zastąpić laskowymi - i odwrotnie. Nie dotyczy to takich orzechów, jak nerkowce, pistacjowe i arachidowe - te (w wersji niesolonej) najlepiej wykorzystywać do dekoracji deserów: lodów, galaretki z bitą śmietaną itp.

Do szarlotki. Szarlotka będzie bardziej smakowita, jeśli uprażone jabłka na masę wzbogacimy posiekanymi orzechami włoskimi.

Orzeszki pinii doskonałe będą do uszlachetniania sałatek i serowo-śmietanowych sosów do makaronu. Aby pozbawić je charakterystycznego, terpentynowego smaku, należy je uprażyć na suchej patelni, często mieszając, żeby się nie przypaliły.

Mielone orzechy. Drobno posiekane albo zmielone orzechy włoskie stanowią elegancką dekorację tortów z polewą czekoladową. Obsypujemy nimi boki oraz wierzch tortu.

Życie na gorąco, 47/2010

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: orzechy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy