Wyśmienity duet mięso i owoce
Dlaczego warto połączyć smak mięsa i ostrych przypraw z naturalną słodyczą owoców? Przekonaj się sama.
Składniki na 4 porcje: 2 małe polędwiczki wieprzowe (ok. 50-60 dag), 5 łyżek wódki becherovki, łyżka sosu sojowego, 2 łyżki startej skórki z pomarańczy, 4 duże marchewki, 2 łyżki masła, gałka muszkatołowa, laska wanilii, sól, pieprz, cukier, olej, łyżeczka mąki, 1/2 szklanki soku pomarańczowego, świeży tymianek i estragon do dekoracji.
Umyte i osuszone polędwiczki natrzyj solą, pieprzem, niewielką ilością cukru (1 łyżeczka), skrop becherovką oraz sosem sojowym i posyp skórką pomarańczową. Przełóż je do miski, przykryj folią spożywczą i odstaw w chłodne miejsce przynajmniej na 2 godziny.
Marchewki obierz, umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Włóż je do garnka, zalej odrobiną wody, posól, dodaj 1/2 łyżeczki cukru i duś do miękkości. Gdy marchewki będą miękkie, odlej wodę, dodaj masło, szczyptę gałki muszkatołowej i rdzeń laski wanilii. Mieszaj, aż masło się roztopi. Następnie zmiksuj wszystko blenderem na piure. Ewentualnie dopraw do smaku solą lub cukrem.
Polędwiczki w całości obsmaż na oleju z każdej strony na rumiano. Przełóż do naczynia żaroodpornego i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180° C na 15 min. Na tłuszcz po smażeniu mięsa wlej marynatę i zagotuj. Mąkę połącz z sokiem pomarańczowym i dolej na patelnię. Gotuj powoli, aż sos zgęstnieje.
Polędwiczki pokrój w plastry i polej sosem. Podawaj z piure marchewkowym, udekorowane świeżymi ziołami.
Składniki na 3 porcje: 30 dag cielęciny z udźca, 10 dag suszonych moreli, 50 ml białego wytrawnego wina, 15 dag orzechów włoskich, mały kawałek świeżego imbiru (ok. 4 cm), 2 łyżki mąki, jajko, sól, pieprz, olej do smażenia, łyżka masła, kilka ziarenek czerwonego pieprzu, listki roszponki do dekoracji.
Morele pokrój w paski, włóż do miski i zalej winem. Orzechy sparz, obierz ze skórki i rozgnieć wałkiem do ciasta. Imbir obierz ze skóry (najlepiej oskrob go zwykłą łyżeczką) i pokrój w plasterki.
Mięso umyj i dokładnie osusz papierowym ręcznikiem. Pokrój na kotlety i delikatnie rozbij tłuczkiem. Następnie osól i lekko oprósz pieprzem.
Przygotuj 3 talerze. Na pierwszy wysyp mąkę, na drugi rozbij jajko i rozmąć widelcem, na trzeci talerz wysyp rozdrobnione orzechy. Mięso najpierw dokładnie obtocz w mące, a następnie w roztrzepanym jajku. Na koniec przełóż kotlet na talerz z orzechami. Smaż kotlety na rozgrzanym oleju z obu stron na rumiano.
Na drugiej patelni rozgrzej masło, włóż plasterki imbiru i podsmaż je. Następnie dodaj na patelnię morele wraz z winem, w którym się moczyły, oraz ziarenka czerwonego pieprzu. Duś wszystko 15 minut. Usmażone kotlety przełóż na talerze, na wierzchu ułóż podduszone morele i udekoruj listkami roszponki. Podawaj z białym lub brązowym ryżem oraz sałatą lodową polaną sosem winegret.
Składniki na 4-5 porcji: 75 dag cielęciny zadniej, 4 średnie jabłka, 1/2 małej główki czerwonej kapusty, cebula, 3 łyżki masła, olej, cytryna, 4 łyżki miodu, sól, pieprz, cukier, listki natki do dekoracji.
Mięso umyj pod bieżącą wodą, dokładnie osusz papierowym ręcznikiem i pokrój w plastry. Na desce połóż kawałek folii spożywczej, na niej ułóż kotlety, przykryj drugim kawałkiem folii i delikatnie tłuczkiem rozbij mięso. Oprósz solą oraz pieprzem, przykryj i odstaw.
Cytrynę dokładnie umyj, sparz i wyciśnij z niej sok. Jabłka umyj, przekrój, usuń gniazda nasienne i pokrój w ósemki razem ze skórką. Skrop je połową soku wyciśniętego z cytryny. Z kapusty usuń zwiędłe liście, odkrój głąb, po czym drobno ją poszatkuj.
Na patelni rozgrzej masło i zeszklij na nim drobno posiekaną cebulę. Następnie dodaj poszatkowaną kapustę i podsmaż. Podlej niewielką ilością wody i duś ok. 15 min. Pod koniec dopraw do smaku solą, pieprzem oraz cukrem i zakwaś pozostałym sokiem z cytryny. W międzyczasie w rondelku rozgrzej miód i usmaż na nim jabłka. Uważaj tylko, aby się nie rozpadły. Następnie dodaj je do kapusty i delikatnie wymieszaj drewnianą łyżką.
Na drugiej patelni rozgrzej olej i usmaż na nim kotlety tak, aby były zrumienione z obu stron. Kotlety podawaj z podduszoną czerwoną kapustą z jabłkami i udekorowane listkami natki. Smaczne są z ziemniakami, kopytkami lub kluskami śląskimi.
Składniki na 3 porcje: 35 dag cienkich sznycli schabowych, mała papryczka chili, 1/2 pęczka kolendry lub natki pietruszki, puszka mango (lub ananasa) w plastrach (425 ml), olej, sól, pieprz, 1 i 1/2 łyżki curry, listek laurowy, 2-3 łyżeczki soku z limonki, 200 ml mleczka kokosowego, 250 ml bulionu warzywnego.
Sznycle umyj pod bieżącą wodą, osusz i pokrój na połówki. Strączek chili rozetnij na pół, usuń nasionka a papryczkę drobno posiekaj. Kolendrę umyj pod bieżącą wodą, osusz, posiekaj. Mango lub ananasa osącz z zalewy.
Mięso z każdej strony oprósz solą, pieprzem oraz 1/2 łyżeczki curry. Na patelni rozgrzej olej, gdy będzie już wystarczająco gorący, włóż mięso i smaż je z każdej strony 1-2 minuty. Następnie przełóż je na talerz, przykryj folią aluminiową (drugim talerzem lub pokrywką), aby nie wystygły. Możesz je także po usmażeniu przełożyć do rondla, przykryć i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 50°C.
Na patelnię, na której smażyło się mięso, włóż mango, pokrojoną papryczkę chili oraz listek laurowy i szybko przesmaż. Całość skrop sokiem z limonki, dodaj łyżkę curry i zasmaż, nie rumieniąc. Od czasu do czasu zamieszaj. Po ok. 5 min wlej ciepły bulion oraz mleczko kokosowe i gotuj 15 min. Na koniec dodaj kolendrę, dopraw solą oraz pieprzem. Ciepłe sznycle przełóż na talerze, udekoruj owocami mango i polej sosem. Podawaj z ryżem lub świeżą bagietką.