Z kolorową galaretką
Biszkopt, śmietana i serki śmietankowe to wyborne towarzystwo dla kolorowych galaretek.
Składniki na 12 porcji: szklanka cukru, 4 jajka, szklanka mąki pszennej, łyżeczka proszku do pieczenia, zapach arakowy, łyżka octu, tłuszcz i bułka tarta do formy
Na masę śmietanową: 1/2 litra kwaśnej śmietany, 3 galaretki (w różnych kolorach): wiśniowa (lub truskawkowa), agrestowa i cytrynowa, czubata łyżeczka żelatyny, 1/2 szklanki cukru pudru
1. Jajka umyj, rozbij, oddziel żółtka od białek. Z białek ubij sztywną pianę. W trakcie ubijania dodawaj porcjami cukier. Gdy wykorzystasz już cały, dodaj żółtka i wymieszaj. Następnie, po łyżce, dodawaj przesianą mąkę, proszek do pieczenia, a na koniec - zapach i ocet. Ciasto biszkoptowe przełóż do posmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą blachy. Piecz ciasto 40 minut w piekarniku rozgrzanym do 170° C.
2. Każdą z galaretek przygotuj w osobnym naczyniu zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Gdy przestygną, czerwoną i zieloną galaretkę wylej na osobne talerze. Odstaw w chłodne miejsce do stężenia. Rozpuszczoną żelatynę i żółtą galaretkę przestudź, płynne dodaj do śmietany połączonej z cukrem pudrem.
3. Czerwoną i zieloną galaretkę pokrój w kostkę i dodaj do 1/2 masy śmietanowej. Kilka kosteczek galaretki odłóż do dekoracji. Poczekaj, aż masa stężeje. Przekrój biszkopt na 2 blaty, jeden posmaruj masą śmietanową z galaretkami, drugi - czystą masą śmietanową. Udekoruj kostkami kolorowych galaretek.
Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 50 minut
Porcja: 370 kilokalorii
Składniki na 4-6 porcji: 3 opakowania galaretek o zróżnicowanym kolorze i smaku (np. agrestowa, cytrynowa, wiśniowa), małe opakowanie (ok. 250 ml) śmietanki kremówki, opakowanie cukru wanilinowego, 5 dag gorzkiej lub deserowej czekolady
Do dekoracji: świeże owoce: banany, kiwi, winogrona, a w sezonie: czereśnie, truskawki, brzoskwinie, listki mięty lub melisy cytrynowej
1. Każdą z galaretek osobno rozrób w 1 i 1/2 szklanki gorącej wody (zazwyczaj producent zaleca trochę więcej wody do rozpuszczenia galaretek, ale jeśli dodasz mniej, galaretki będą miały bardziej intensywny kolor i będą bardziej zwarte). Mieszaj, aż grudki całkowicie się rozpuszczą. Następnie każdą z galaret wlej do osobnego płaskiego naczynia i pozostaw w chłodnym miejscu do czasu, aż zupełnie zastygnie.
2. Śmietankę ubij na sztywno z dodatkiem cukru wanilinowego. Owoce umyj, obierz ze skórki, pokrój na cząstki. Czekoladę zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Stężałe galaretki pokrój w drobną kosteczkę.
3. Do pucharków deserowych włóż po porcji mieszanki trzech smaków galaretek. Na każdą wyciśnij duży kleks bitej śmietany. Udekoruj przygotowanymi owocami. Śmietanę posyp odrobiną wiórków czekoladowych, a cały deser przybierz listkami świeżej melisy lub mięty cytrynowej.
Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 15 minut
Porcja: 235 kilokalorii
Składniki na 20 porcji:
Na biszkopt: 3 jajka, 1/2 szklanki cukru, 3/4 szklanki połączonej mąki ziemniaczanej i pszennej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Na masę cytrynową: 3 szklanki wody, sok z 1/2 cytryny, 1/2 kostki margaryny, 3/4 szklanki cukru, 2 budynie cytrynowe
Na masę śmietanową: 1/2 litra śmietanki kremówki, 1/2 szklanki cukru pudru, galaretka wiśniowa, galaretka agrestowa, galaretka truskawkowa, 3 łyżeczki żelatyny Na masę serową: 1/2 kostki margaryny, 1/2 kg mielonego twarogu, budyń śmietankowy, 1/2 szklanki cukru pudru, jajko
Do dekoracji: galaretka pomarańczowa, dowolne świeże owoce sezonowe, np. porzeczki, truskawki, winogrona, banany, mandarynki
1. Przygotuj biszkopt: jajka rozbij, oddziel białka od żółtek. Białka ubij z cukrem na sztywną pianę, dodaj żółtka, mąkę i proszek do pieczenia (wszystkie składniki dodawane do piany mieszaj drewnianą łyżką). Ciasto piecz ok. 25 min w 180° C.
2. Wszystkie galaretki (oprócz pomarańczowej) rozpuść w gorącej wodzie w osobnym naczyniu. Przestudź i wylej każdą na oddzielny talerz do zupy. Gdy dobrze zastygną, pokrój je w kostkę.
3. Zrób masę serową: wszystkie składniki wymieszaj w garnku i podgrzewaj 5 minut aż masa zacznie gęstnieć. Gorącą masę wylej na upieczony i ostudzony biszkopt.
4. Przygotuj masę cytrynową: wszystkie składniki połącz i ugotuj jak budyń. Gdy przestygnie, wylej masę cytrynową na masę serową.
5. Czas na masę śmietanową: śmietankę ubij z cukrem pudrem, następnie powoli dolewaj rozpuszczoną i przestudzoną żelatynę, aby bita śmietana się nie zwarzyła i cały czas delikatnie mieszaj. Następnie dodaj do masy pokrojoną galaretkę i wyłóż ją na wierzch. Tort przybierz pokrojonymi w plastry pomarańczami oraz świeżymi owocami sezonowymi i zalej tężejącą galaretką pomarańczową. Tort przechowuj w lodówce.
Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 90 minut
Porcja: 560 kilokalorii
Śmietanowiec
Lodowiec
Składniki na 14 porcji: opakowanie biszkoptów, po 1 galaretce wiśniowej, agrestowej i brzoskwiniowej, 3 serki waniliowe, 2 kubki śmietanki kremówki, 5 łyżeczek cukru pudru lub 2 cukry wanilinowe, 4 łyżki żelatyny, olej do formy, listki świeżej mięty oraz wiórki skórki cytrynowej do dekoracji
1. Galaretki - wiśniową, agrestową i brzoskwiniową - rozpuść w osobnych naczyniach, każdą w 1 i 1/2 szklanki wody (czyli nieco mniejszej ilości, aniżeli zaleca zazwyczaj producent).
2. Płynne galaretki przelej do osobnych, najlepiej płaskich, naczyń i pozostaw do zastygnięcia. Jeśli galaretki zastygną w miseczce lub kubku - nic nie szkodzi. Będzie jedynie nieco trudniej pokroić je potem w kostkę.
3. Żelatynę zalej w małym rondelku niewielką ilością zimnej wody i starannie wymieszaj. Gdy spęcznieje, rondel ustaw na ogniu i, podgrzewając, rozpuść ją.
4. Śmietankę ubij z cukrem wanilinowym lub cukrem pudrem, wymieszaj z serkami waniliowymi i powoli połącz z rozpuszczoną i ostudzoną żelatyną.
5. Stężałe galaretki pokrój w drobną kosteczkę, 2 łyżki odłóż do dekoracji, pozostałą część wymieszaj ostrożnie z masą serową.
6. Spód wysmarowanej tłuszczem tortownicy wyłóż biszkoptami, zalej masą serową i wstaw do lodówki na kilka godzin. Przed podaniem sernik udekoruj odłożoną galaretką, posyp startą skórką cytrynową i ozdabiaj listkami mięty.
Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 30 minut
Porcja: 245 kilokalorii
Świat i Ludzie 12/2012