Reklama

Zapasy na zimę

Pod koniec lata, gdy warzywa są najtańsze, warto poświęcić czas, by przygotować pyszne i zdrowe domowe przetwory.

Suszone pomidory w oleju

Składniki na 3-4 słoiki: 5 kg pomidorów, 1 łyżka octu winnego, 3/4 łyżki soli, 1 l oleju np. słonecznikowego lub rzepakowego, 3-4 ząbki czosnku, świeże zioła np. bazylia, oregano, tymianek. Ponadto: 3-4 słoiki o poj. 315 ml.

Pomidory umyj, przekrój na pół, łyżeczką wydrąż środki z pestkami. Duże blachy wyłóż papierem do pieczenia i rozłóż pomidory (skórką do spodu). Wstaw do piekarnika nagrzanego do 90-100°C na 5-6 godz. Susz przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Pomidory powinny być pomarszczone, suche, ale elastyczne i giętkie.

Przestudzone pomidory włóż do miski, posyp solą i skrop octem winnym; wymieszaj. Czosnek pokrój w cienkie plasterki. Do wyparzonych suchych słoiczków włóż suszone pomidory do 2/3 wysokości słoiczka. Między nimi układaj plasterki czosnku i zioła. Do rondla wlej olej, podgrzej (nie może być wrzący). Gorącym zalej pomidory w słoikach, mocno zakręć i postaw do góry dnem na ok. 30 min. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.

Reklama

Domowa kiszona kapusta

Składniki na 3 słoiki: 2 kg poszatkowanej kapusty, 2 kwaskowe jabłka np. szara reneta, 3-4 marchewki, 4 dag soli kamiennej niejodowanej, 1/2 łyżeczki kminku (opcjonalnie). Ponadto: 3 słoiki o pojemności 900 ml

Marchewki obierz, umyj, zetrzyj na tarce na dużych oczkach. Jabłka umyj, obierz, pokrój w kostkę lub zetrzyj na tarce na dużych oczkach.

Do dużej miski lub garnka włóż poszatkowaną kapustę, posyp solą, dokładnie wymieszaj. Odstaw na ok. 60 min, by puściła sok. Następnie dodaj do niej startą marchewkę, jabłka oraz kminek. Starannie wymieszaj.

Kapustę wkładaj porcjami do umytych, wyparzonych i suchych słoików. Ważne jest, aby każdą porcję mocno ubić dłonią, żeby nie pozostało tam powietrze. Słoiki napełnij do 3/4 objętości (podczas procesu kiszenia kapusta zwiększy objętość). Przykryj pokrywkami, ale ich nie dokręcaj. Odstaw w ciepłe miejsce na 3-7 dni. Przez ten czas kilka razy dziennie ugniataj kapustę drewnianą łyżką lub tłuczkiem, aby ją odgazować (dzięki temu kapusta nie będzie gorzka i się nie zepsuje). Po 3-4 dniach nadaje się już do jedzenia. Gdy wolisz bardziej kwaśną,odczekaj jeszcze kilka dni. Gdy kapusta będzie już ukiszona, słoiki zakręć.Przechowuj je w chłodnym miejscu.

Sałatka wielowarzywna

Składniki na 5-6 słoików: 1 kg ogórków, 3 strąki papryki czerwonej, 1 strąk papryki żółtej, 1 mały kalafior, 3-4 cebule, 1 średnia marchewka, 1/2 szklanki soli kamiennej, 2 szklanki cukru, 2 szklanki octu 10 proc., ziarenka gorczycy l listki laurowe, ziarenka pieprzu oraz ziela angielskiego. Ponadto: 5-6 słoików o poj. 720 ml

Kalafior podziel na różyczki. Ogórki umyj, pokrój w plasterki. Z papryk usuń gniazda nasienne, opłucz. Czerwoną paprykę pokrój w paski, a żółtą w kostkę. Cebule pokrój w piórka. Marchewkę obierz, umyj, pokrój w talarki.

Sól rozpuść w 9 szklankach przegotowanej wody. Wszystkie warzywa włóż do dużej miski, wymieszaj. Zalej słoną wodą i odstaw na 3-4 godz. W rondlu zagotuj 6 szklanek wody z octem i cukrem.

Do słoików wsyp po ok. 1/2 łyżeczki ziarenek gorczycy, dodaj po 1-2 listki laurowe oraz po kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego. Z warzyw odlej sok i przełóż je do słoików. Zalej przestudzoną zalewą, zakręć. Pasteryzuj 4-5 min.

Rada: Z ogórków i cebuli możesz przygotować pyszną sałatkę na zimę. 3 kg ogórków pokrój w plasterki. Dodaj 60 dag cebuli pokrojonej w piórka, po 250 ml octu 10 proc. i oleju, po 10 dag cukru oraz soli kamiennej oraz 1 łyżkę mielonego pieprzu. Wymieszaj i odstaw na 4-5 godz. Warzywa wraz z zalewą przełóż do wyparzonych słoików, szczelnie zakręć. Pasteryzuj 10 minut.

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: przetwory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy