Reklama

Zapomniane warzywa

​Zachłyśnięci egzotycznymi smakami potraw, zapomnieliśmy o popularnych niegdyś warzywach uprawnych. Nasze dzieci i wnuki nie wiedzą nawet, jak wygląda jarmuż, brukiew, pasternak czy rzepa, podczas gdy szparagi, bakłażany i karczochy wskażą bez zastanowienia.


Te nasze zapomniane warzywa kryją w sobie wiele cennych składników mineralnych i witamin, są łatwe w uprawie i odporne na wahania temperatury. Warzywa te najlepiej mieć zawsze świeże w przydomowym ogródku lub na działce. Przechowywane w lodówce szybko tracą świeżość i cenne składniki.

Zebrane prosto z grządki dostarczą nam witamin, przeciwutleniaczy, wielu cennych składników mineralnych, które wspomagają układ krążenia i chronią przed nowotworami. A gdy uprawiasz je sama, bez nawozów sztucznych, wiesz, że możesz je bez obaw podać dzieciom i wnukom, nawet cierpiącym na alergie pokarmowe i skórne.

Reklama

Czarna rzepa


Jest źródłem witamin z grupy B, także A i C, oraz potasu, żelaza, cynku i magnezu. Zawiera czynne związki siarki, które łagodzą łojotok skóry i skłonność do przetłuszczania się włosów. Sok z czarnej rzepy po rozcieńczeniu warto wcierać we włosy, gdy się przetłuszczają. Surówka z czarnej rzepy spożywana regularnie pomoże nastolatkowi na trądzik.

Pasternak


Przypomina korzeń pietruszki i ma podobne właściwości. Pasternak kiedyś jadano zamiast ziemniaków. Dziś warzywo to można dodawać do zup i jarzynek. Działa antynowotworowo, dostarczy witamin z grupy B oraz C. Ma właściwości moczopędne (usprawnia pracę nerek i pęcherza), dobroczynnie działa na jelita, wspomaga serce.

Jarmuż


Można go kupić w sklepie ze zdrową żywnością i w hipermarkecie. Przeciwutleniacze, witaminy i minerały, których dostarcza jarmuż, zapobiegają nowotworom i starzeniu się organizmu. Można go przygotować jak szpinak, jeść na surowo z sałatą i pomidorami lub zrobić z niego koktajl.

Brukiew


Była bardzo popularna przed wojną. Podczas okupacji brukiew uratowała niejedną rodzinę przed głodem. Brukiew szybko wypełnia żołądek, dając uczucie sytości. Dlatego dziś poleca się ją osobom na diecie odchudzającej. Brukiew dobrze wpływa na układ nerwowy, działa moczopędnie.

Zobacz także:


Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy