Zupy z nowalijek
Podane w talerzach czy pucharkach wyglądają bajecznie kolorowo. Pachną wiosną i smakują wyśmienicie.
Trudno oprzeć się urodzie pierwszych warzyw, ale jedz je z umiarem i przestrzegaj pewnych zasad.
Wybieraj mniejsze warzywa, ponieważ gigantyczna rzodkiewka potrzebowała znacznie więcej nawozów niż jej mniej wyrośnięty odpowiednik. Nie przechowuj nowalijek w foliowych workach, ponieważ właśnie wtedy azotany przekształcają się w szkodliwe azotyny, które sprzyjają chorobom nowotworowym. Najlepszym miejscem dla warzyw są szklane pojemniki umieszczone w dolnej części lodówki. Tam jest wyższa wilgoć i dzięki temu warzywa nie uschną.
Składniki:, 20 dag cielęciny, cebula, 2 pęczki botwinka, pietruszka, kawałek selera, łyżka koncentratu buraczanego, łyżka mąki, po kilka gałązek koperku, szczypiorku i natki, 200 ml kwaśnej śmietany, sok wyciśnięty z cytryny, cukier, sól, pieprz, 3 jajka.Przygotowanie: Warzywa obierz i razem z mięsem pokrój w kostkę. Włóż do garnka i zalej wodą. Dodaj sól i pieprz. Gotuj 45 minut. Botwinkę z buraczkami opłucz, pokrój i dodaj do wywaru. Gotuj około 10 minut. Śmietanę wymieszaj z mąką i łyżką koncentratu, wlej do zupy i zagotuj. Przypraw do smaku sokiem z cytryny, cukrem i solą oraz pieprzem. Gotową zupę rozlej do kokilek. Do każdej włóż po dwie cząstki jajka. Przed podaniem posyp posiekaną natką, koperkiem i szczypiorkiem.
Przygotowanie: Kapustę opłucz i poszatkuj. Czosnek przeciśnij przez praskę. Cebulę posiekaj, ziemniaki pokrój w kostkę, a marchewki w ukośne plasterki. W rondlu o grubym dnie rozgrzej oliwę. Wrzuć ziemniaki, cebulę i czosnek. Mieszając, smaż 3 minuty. Wsyp przyprawy i wlej bulion. Następnie dodaj marchewkę, fasolkę, groszek cukrowy i poszatkowaną kapustę. Całość gotuj 15 minut na małym ogniu. Gdy warzywa będą miękkie, do zupy dołóż zielony groszek i uprzednio umyte i pokrojone na połówki pomidory. Całość gotuj jeszcze około 10 minut na małym ogniu. Dodaj łyżkę masła. Przypraw do smaku. Gotową zupę wymieszaj z posiekanym koperkiem.
Składniki (na 5 porcji): 1 pęczek zielonych szparagów , 1/2 szklanki śmietany 30 proc., kilka listków bazylii, sól, pieprz, cukier, 1/2 cytryny.
Przygotowanie: Szparagi obrać. W szerokim garnku zagotować 2 l. wody z solą, cukrem i połową cytryny. Do wody wrzucić obrane szparagi, gotować do miękkości, wyjąć, schłodzić. Do powstałego wywaru włożyć obierki i odpadki ze szparag, gotować do zredukowania płynu o połowę. Po tym czasie wywar przecedzić, szparagi pokroić na mniejsze kawałki, główki zachować do dekoracji, resztę włożyć do zredukowanego wywaru i gotować ok. 10 min. Zupę zmiksować, dodać śmietanę i jeszcze raz zagotować, doprawić solą, pieprzem i ewentualnie cukrem. Podawać udekorowaną główkami szparagów i listkami bazylii.