Eurowizja to nie tylko muzyka. Niektóre kreacje mocno zaskakują
Eurowizja to coś więcej niż muzyka. Oczywiście wiele piosenek zostaje na lata w pamięci fanów konkursu, jednak oprócz nich często wspominamy również głośne skandale, oryginalne występy oraz efektowne kreacje. Przed tegorocznym konkursem warto przypomnieć sobie stroje, które są godne uwagi.
Konkurs Piosenki Eurowizji to nie tylko różnorodna muzyka, dobre wokale czy efektowne wizualizacje. To również mniej lub bardziej oryginalne kreacje. Do historii wydarzenia przeszło wiele strojów, zarówno z pozytywnych, jak i negatywnych powodów. Przypominamy te najbardziej zapadające w pamięć.
Spis treści:
Edyta Górniak w skromnej sukience
W przeszłości stylizacje wokalistów były raczej dość proste i skromne. W ówczesne trendy idealnie wpisała się w 1994 roku Edyta Górniak. Polska reprezentantka, której drugiego miejsca do dziś nie pobił nikt z rodzimych gwiazd, zaprezentowała się w krótkiej, białej sukience bez ozdób.
Złota kreacja Conchity Wurst
W pamięć wiernym widzom Eurowizji zapadła z pewnością kreacja Conchity Wurst w 2014 roku. Austriacka drag queen i zwyciężczyni konkursu postawiła na złotą suknię z długim trenem, która świetnie współgrała z monumentalnym utworem "Rise Like A Phoenix".
Czytaj także: Loreen wygrała szwedzkie preselekcje i stała się faworytką Eurowizji. Co wiemy o artystce?
Verka Serduchka, czyli ikona Eurowizji
Ikoną Eurowizji jest również inna drag queen - Verka Serduchka. Reprezentantka Ukrainy zajęła drugie miejsce w 2007 roku, natomiast pamiętana jest także dzięki swojemu charakterystycznemu, srebrnemu kostiumowi. Co ciekawe, została wtedy wybrana najgorzej ubraną uczestniczką.
Nagroda im. Barbary Dex
Zobacz również:
- Polacy nastrajają się świątecznie. Gorąca 10 filmów na Netfliksie
- Grudzień na Netflixie. Świąteczne przeboje i premiery hitowych seriali
- Szopki, które są światowym fenomenem. W tym terminie zobaczysz je na krakowskim rynku
- Netflix ogłosił premiery na 2025 rok. Wśród nich kontynuacja wielkiego hitu i polska produkcja
Antynagroda, o której mowa, to Nagroda im. Barbary Dex przyzwana przez 25 lat. Idea powstała dzięki belgijskiej piosenkarce występującej na Eurowizji w 1993 roku. Nie zawojowała wprawdzie konkursu, jednak jej strój, z prześwitującą jasną sukienką i czarnym topem pod nią, stał się na tyle ikoniczny, że utworzono nagrodę jej imienia.
Po wielu latach w 2022 roku zdecydowano się zakończyć przyznawanie tej nagrody. Uznano bowiem, że wprowadza ona negatywne emocje, mimo prób zmiany jej wydźwięku i wręczania jej nie za najgorszą, a najbardziej godną uwagi kreację.
Andrzej Piaseczny laureatem niechlubnej nagrody
Warto zauważyć, że wątpliwego zaszczytu bycia laureatem nagrody za najgorszy strój dostąpił jeden reprezentant Polski. Mowa o Andrzeju Piasecznym, który w 2001 roku wystąpił na Eurowizji w charakterystycznym futerku. Jego piosenkę "2 long" pamięta niewiele osób, w przeciwieństwie do oryginalnej kreacji.